You are currently viewing СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА КУХНЯ: ПРЕВАГИ ТА ОСОБЛИВОСТІ

Середземноморська кухня є однією з найбільш здорових і популярних кухонь світу. Секрет її слави криється в тому, що жителі Середземномор’я відрізняються хорошим здоров’ям і не страждають ожирінням. Результати дослідження відомих європейських інститутів підтверджують цю теорію. Низький рівень серцево-судинних хвороб і раку у середземноморців – доведений факт.

Відбувається це з багатьох причин. Одна з них харчування. Відмінний клімат для сільського господарства, що дозволяє вирощувати величезну кількість різноманітних овочів і фруктів, моря, багаті рибою і морським продуктами, дають можливість урізноманітнити меню і зробити його корисним.

Переваги середземноморської кухні

В середині минулого століття було виявлено цікавий парадокс. Виявилося, що жителі прибережних районів Середземного моря, незважаючи на те, що вживають досить багато жирів і алкогольних напоїв, мають низькі показники серцево-судинних захворювань і досить рідко страждають від зайвої ваги. Весь секрет в особливому режимі харчування, який отримав назву «середземноморська дієта».

Читайте також: ІТАЛІЙСЬКА КУХНЯ: 12 ЦІКВИХ ФАКТІВ ПРО ІТАЛІЙСЬКУ КУХНЮ

Середземноморська кухня

Середземне море оточує понад 15 країн, кухня яких відрізняється самобутністю 1 своїми власними кулінарними традиціями, проте харчування жителів прибережних районів має дуже багато схожих рис.

В окремий гастрономічний напрямок середземноморська кухня була виділена лише в 50-х роках 20-го століття після публікації сенсаційних результатів досліджень вчених Ансела і Маргарет Кей. Було встановлено, що люди, які дотримуються середземноморської дієти, рідше страждають від діабету, серцево-судинних захворювань, ожиріння, підвищеного тиску і хвороби Альцгеймера. Надалі ці результати неодноразово підтверджувалися в ході численних медичних досліджень.

У самому повномасштабному експерименті, який тривав понад чотири роки, взяли участь майже 22 тисячі осіб. Всі учасники дотримувалися традиційної середземноморської дієти й постійно проходили медичне обстеження. Крім підтвердження вже відомих плюсів було з’ясовано, що подібне харчування до всього іншого ще й продовжує роки, дозволяючи при цьому до глибокої старості вести активний спосіб життя.

Середземноморська кухня

Отже, основними перевагами середземноморської кухні є:

  • запобігає серцево-судинним захворюванням;
  • знижує ризик розвитку раку (особливо молочної залози і товстої кишки), діабету й гіпертонії;
  • захищає від хвороби Альцгеймера, хронічних бронхітів;
  • багата антиоксидантами, вітамінами і мінералами;
  • покращує тривалість і якість життя, благотворно впливає на шкіру і сповільнює процеси старіння організму;
  • перешкоджає набору зайвої ваги і відмінно підходить спортсменам і активним людям.

Середземноморська кухня: особливості

Мала кількість м’яса та інших тваринних жирів в раціоні. Це одна з головних відмінних рис, які включає в себе середземноморська кухня. Вдоволь інших продуктів харчування, і в першу чергу риби й морепродуктів, дозволяє зменшити споживання м’яса і тим самим знизити рівень холестерину.

Середземноморська кухня багата рослинними білками, які знаходяться в надлишку в бобових: квасоля, горох, сочевиця і т.д. Найвідоміші страви – це тушкована квасоля з томатами і знаменитий хумус, який готується з нутового гороху зі спеціями і оливковою олією. Вживання горіхів і різного насіння не тільки збагачує харчування білком, а й служить джерелом багатьох вітамінів і мікроелементів.

Середземноморська кухня

На заміну тваринних жирів приходять жири рослинні. Оливкова олія високої якості – візитна картка середземноморської кухні. Воно присутнє на столі щодня і у великій кількості.

Окремо хочеться відзначити вживання в їжу хліба з високим вмістом грубих волокон. Хлібобулочні вироби виготовляються з нерафінованої муки. Цільнозернове ж борошно – головне джерело природних макро і мікроелементів.

Ще одним стовпом, яким володіє середземноморська кухня, є вживання овочів і фруктів в сирому вигляді у величезних кількостях. Цінність такого харчування складно переоцінити. Суп гаспачо, грецький салат і море інших яскравих національних, овочевих страв.

Молочні продукти також представлені дуже широко. Це і різноманітні сиру й інші молочні продукти. Грецький йогурт експортується не тільки в європейські країни а й в США. На його основі готуються відомі дзадзики. Смачна закуска з використанням огірка і знову ж оливкової олії.

Різноманітні пряні трави і спеції успішно приховують недолік солі в стравах і роблять їх лише ароматніше, яскравіше і смачніше. Часник і цибуля, зустрічаються повсюдно.

Середземноморська кухня

Міцні спиртні напої середземноморці майже не вживають. Їх культура пиття заслуговує на окрему увагу. Основні напої – це виноградні вина. Міцні напої – це скоріше різноманітні коктейлі, які не є традиційними, а скоріше данина західній культурі. Найпопулярніший коктейль з анісової горілки з великим додаванням льоду можна зустріти в різних країнах.

Традиційні солодощі це випічка з горіхами і сухофруктами. Єдиним дуже популярним, але не зовсім корисним десертом є тірамісу – торт, який отримав світове визнання.


Всі ці нехитрі прийоми, якими володіє середземноморська кухня, роблять її однією з найбільш здорових і популярних у світі. Середземноморська кухня значно поліпшує якість життя і знижує ризик захворювань. Цінність її буде збільшена, якщо дотримуватися такого харчування в цілому, не зводячи її до вживання окремих страв. Слід перейти на такий образ харчування і поєднувати його з фізичними навантаженнями, щоденними прогулянками на свіжому повітрі. Відмовитися від куріння і міцних алкогольних напоїв. Це вірний шлях до здоров’я і довголіття.

Вміючи готувати страви середземноморської кухні, можна навіть влаштуватися на роботу кухарем.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь