Ви зараз переглядаєте АНГКОР-ВАТ У КАМБОДЖІ – НАЙБІЛЬШИЙ ХРАМ У СВІТІ
  • Категорія запису:Камбоджа

Одна з наймасштабніших релігійних пам’яток світу знаходиться в лісах Камбоджі, в заплаві річки Меконг. Це храмовий комплекс Ангкор-Ват, який займає близько 210 гектарів.

Ангкор-Ват у Камбоджі – серце і національний символ країни, найбільша культова споруда у світі.

Опис храму Ангкор-Ват

Грандіозний храмовий комплекс, назва якого так і перекладається – «місто-храм», був зведений в XII в. правителем Сурьяварманом II на честь бога Вішну. Однак руйнівні війни, супроводжувані засухами, привели Ангкор-Ват до занепаду, і в XV ст. він був покинутий. Тільки в XIX ст. гігантські древні споруди, порослі густими заростями джунглів, «відкрив» світу французький мандрівник Анрі Муо, і сьогодні Ангкор включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Гігантське храмове місто, побудоване на заболоченій місцевості, вражає своїми розмірами. Воно займає понад 200 га і являє собою величезну трирівневу піраміду, яка злітає на висоту 65 м і увінчана п’ятьма вежами-лотосами, які символізують п’ять піків священної гори Меру, а навколишній рів завдовжки понад 5 км і шириною 190 м символізує океани всього світу.

храм Ангкор-Ват

Стіни всіх трьох ярусів покриті майстерними барельєфами, що відтворюють сцени з «Рамаяни» і кхмерської історії, а також понад 2000 зображеннями індуїстських танцюючих напівбогинь «апсар», при цьому загальна площа скульптур становить близько 2000 кв.м!

Крім того, храм має складну гідравлічну систему, яка забезпечувала водою все місто, віртуозне інженерне мистецтво і унікальні будівельні технології – у зведенні стін використовувалися абсолютно гладкі, немов відполіровані камені, а кладка здійснювалася без розчину, причому, шви між каменями практично не видно.

храм Ангкор-Ват

Також на будівництво споруди пішло понад 5 млн тонн пісковику, майже як на єгипетську піраміду Хефрена (див. ВЕЛИКІ ПІРАМІДИ ГІЗИ – НАЙВІДОМІШІ ПІРАМІДИ ЄГИПТУ). Причому звели Ангкор-Ват приблизно за 40 років (причому більшу частину часу займало декорування фасаду і внутрішніх стін.), що, в ті далекі часи було просто нереально. Можливо тому, існує легенда, що побудували «місто-храм» позаземні цивілізації.

Індуїстський храм Ангкор-Ват є черговою спробою людей побудувати Рай на Землі. Розпорядження про зведення храмового комплексу дав правитель могутньої в той час імперії кхмерів – Сурьяварман II. Він вимагав від будівельників закінчити роботи максимально швидко, оскільки планував зробити його своєю усипальницею після смерті.

храм Ангкор-Ват

Завдання ускладнювалося тим, що найближчі поклади пісковику знаходилися в 40 кілометрах від місця будівництва. Для транспортування каменю на будівництво кхмери прорили спеціальну систему каналів, по якій і сплавляли піщаник на бамбукових плотах. Але цим роль води в зведенні Ангкор-Ват не обмежується, вона, в прямому сенсі слова, підтримує будівлю.

Для будівництва Ангкор-Ват було використано близько 5 мільйонів кам’яних блоків загальною вагою понад 500 тисяч тонн. Причому в основі цієї масивної кам’яної конструкції немає фундаменту в звичному розумінні цього слова. Храм розташовується на тришаровій платформі. Спочатку йде шар піску, потім шар каменю і знову шар піску. Але як же Ангкор-Ват утримується на піску?

храм Ангкор-Ват

Справа в тім, що наповнений водою широкий рів навколо будівлі виконує не тільки захисну й декоративну функції. Він є допоміжною інженерною системою храму. Обсяг води в ньому – понад 2 мільйони літрів. І цей рівень підтримується постійним. Вода проникає під підставу і під її впливом пісок стає твердою масою, що не розповзається.

Головна визначна пам’ятка Ангкор-Ват – це вежі в центральній його частині, вистою 65 метрів. Чотири вежі розташовуються по кутах прямокутної платформи, а п’ята – в центрі. Ця центральна вежа символізує священну гору Меру – обитель богів. Щороку під час весняного рівнодення сонце сходить прямо над цією центральною баштою. Сонячне світло проходить крізь отвір в замковому камені, далі через отвір в підлозі крізь шахту глибиною 27 метрів в потаємну підземну кімнату. У ній Сурьяварман II планував розмістити свою гробницю. У істориків немає єдиної думки – вдалося йому це чи ні.

храм Ангкор-Ват

У будівництві Ангкор-Ват було задіяно близько 300 тисяч чоловік. Але швидкість будівництва пояснюється не тільки цим. Справа ще й у використаних матеріалах. Пісковик застосовували лише для облицювання будівлі, а внутрішні стіни зроблені з пористого каменю – латериту, якого дуже багато в околицях. По міцності він не поступається пісковику, хоч і не такий естетичний. Але головна його перевага – камінь дуже легко обробляється.

Але де ж жила така велика кількість будівельників, якщо навколо Ангкор-Ват лише ліси? Так, було не завжди. Ангкор-Ват був лише центральною частиною величезного міста, розташованого за межами його стін. За оцінками вчених, це місто населяло понад 750 тисяч чоловік. Сьогодні всі сліди поселення людей приховали джунглі. І тільки сам храм нагадує нам про колись велику імперію кхмерів.

Правила поведінки в храмі Ангкор-Ват

Храмовий комплекс Ангкор Ват – головна визначна пам’ятка Камбоджі, місце, з найбільш високою туристичною активністю. У той же час, не варто забувати, що Ангкор-Ват, ще й священне місце паломництва для буддистів з усього світу.

У той час, як натовпи туристів зі шкіри геть лізуть, щоб дістати заповітний знімок Ангкора в досвітній час, або годинами ловлять безлюдний момент всередині храму Та Пром, щоб сфотографуватися в силі Лари Крофт, інші гості комплексу можуть здійснювати молитву або займатися медитацією. В такому випадку, пріоритет завжди був і буде на боці останніх, адже Ангкор-Ват – в першу чергу релігійна реліквія.

Прислухайтеся до 9 правил, які варто дотримувати при відвідуванні Ангкор-Вата, щоб не потрапити в незручну або конфліктну ситуацію.

храм Ангкор-Ват

Дрес-код. Ряд епізодів порушення цього правила на початку 2015 року призвели до арешту 5 західних туристів, які влаштували оголений фото-сет на території комплексу. Це послужило вагомим приводом для прийняття дрес-коду в 2016 році. За правилами, гості, чий одяг не відповідає дрес-коду, не мають право придбати вхідний квиток і потрапити на територію храму. Головні правила – тримати коліна закритими, і не допускати відкритий верх (для чоловіків – майки без рукавів; для жінок – з глибоким вирізом).

Повага. Повторимося: Ангкор є релігійною реліквією, а лише потім туристичною визначною пам’яткою. Ставтеся до храмових споруд з повагою, не забирайтеся на стіни, не намагайтеся відколупнути шматок каменю на пам’ять і не чіпайте руками барельєфи. Ви ж не хочете що б іноземні туристи у Вашій країні займалися тим же самим?

храм Ангкор-Ват

Не паліть на території Ангкора. Територія комплексу перевищує 200 квадратних кілометрів і зі зрозумілих причин, встежити за кожним гостем просто неможливо, тому, Ви можете часто спостерігати туристів, які курять, десь в стороні. Однак, з 2012 року, на території Ангкора діє правило про заборону куріння, майте на це на увазі.

Не галасуйте. Своїми захопленими вигуками або гучними розмовами по телефону Ви можете перешкодити процесії богослужіння або медитації. Ніхто не змушує Вас розмовляти лише пошепки, але все ж, не дозволяйте собі підвищувати голос.

Дивіться на знаки. Багато споруд храмового комплексу досягають багатовікового віку і при їх будівництві не використовувалося ніяких зв’язуючих елементів на кшталт цементу або глини. Тому, якщо Ви бачите знак “нема входу”, то краще буде прислухатися до попередження, в гіршому випадку Ви піддаєте себе небезпеці.

храм Ангкор-Ват

Не смітити. Кількість сміттєвих баків на території Ангкор-Вата поступово збільшується, однак, дефіцит відчуваємо досі, особливо це стосується віддалених храмів. Про всяк випадок, захопіть з собою пластиковий пакет для сміття.

Не спілкуйтеся з попрашайками. Ангкор-Ват – найбільш відвідувана пам’ятка Камбоджі й одна з найбільш відвідуваних у світі. Така популярність позначається і на числі жебраків, яких Ви можете зустріти повсюдно на території комплексу. Не заохочуйте жебрацтво, це лише підживлює проблему бідності в Камбоджі, яка і без того є однією з найбільш гострих проблем.

храм Ангкор-Ват

Підготуйтеся. На території комплексу є безліч кафе, закусочних бистро, які торгують продуктами, напоями, сувенірами й іншими супутніми товарами. Однак, про деякі речі Вам доведеться подбати заздалегідь. Одна з таких речей – сонцезахисний крем, який точно не буде зайвим у Вашій сумці.

Поважайте ченців. Ченці грають величезну роль у культурі Камбоджі, тому ставтеся до них з максимальною повагою. Якщо раптом надумаєте сфотографувати ченця – обов’язково запитайте дозволу. Жінки в свою чергу повинні пам’ятати про те, що їм не дозволяється торкатися до монахів і сідати пліч-о-пліч.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь