Ви зараз переглядаєте НАЙГЛИБША РІЧКА СВІТУ – РІЧКА КОНГО В АФРИЦІ

Річка Конго – найглибша річка світу, що протікає по території одноіменної країни – Демократичної Республіки Конго. Вона являє собою справжнє чудо природи. Величезна, могутня, глибока, вона неквапливо котить свої води по древньому африканському континенту, забезпечуючи життя мільйонам людей, які проживають на її берегах. Саме річка Конго має величезний вплив не тільки на екосистему прилеглих територій, але й на екосистему всього світу.

Що являє собою річка Конго

Верхню течію Конго, що знаходиться на території плоскогір’їв і плато, можна охарактеризувати чергуванням спокійної течії й порожистих ділянок з бурхливою течією.

Поблизу міста Букама і від нього річка тече повільно, з помітними зигзагоподібними вигинами русла. Від міста Конголо, протікаючи через ущелину Пекельні ворота, річка утворює кілька водоспадів і порогів.

Далі, від міста Кінду і до Убунду, річка Конго – найглибша річка світу, несе свої води спокійно й помірно широкою долиною до самого екватора. Тут, спускаючись з обривів і уступів, річка Конго утворює великі водоспади Стенлі.

Читайте також: ФІЛІППІНСЬКЕ МОРЕ – НАЙГЛИБШЕ МОРЕ СВІТУ

найглибша річка світу

Нижня течія річки також здебільшого спокійна. Лише від міста Кіншаса і до Матаді, протяжністю близько 350 км, найглибша річка світу утворює пороги й водоспади, названі на честь їх першовідкривача водоспадами Лівінгстона. Саме на цій ділянці зафіксовано найглибші западини в річці Конго, які зробили її всесвітньо відомою. Детальніше розповімо про це нижче.

Впадає річка в Атлантичний океан, розширюючись в руслі до 11 км. Її перебіг зберігається ще протягом 17 км в океані.

Найглибша річка світу: відкриття

Співробітники Американського музею природної історії в Нью-Йорку проводили дослідження, присвячені біологічному різноманіттю Нижнього Конго. Це відрізок річки довжиною 322 кілометри, що впадає в Атлантичний океан.

Деякий час потому там стали помічати дивних риб: блідих і позбавлених зору. Всі вони були або мертві, або при смерті. Вченим вдалося визначити їх видову приналежність.

найглибша річка світу

Фахівці не могли зрозуміти, чому не знайшли жодної живої особини цієї риби, поки не виявили важливу «підказку». Вони звернули увагу, що під шкірою і над зябрами водних мешканців утворюються бульбашки. Це вірна ознака декомпрессіонного синдрому, який виникає при швидкому підйомі з дуже глибокої води, через різке падіння тиску.

Цей факт спонукав вчених виміряти дно Нижнього Конго. Вони використовували спеціальне обладнання, в тому числі з акустичним ефектом. Виявилося, що дно річки залягає на глибині понад 200 метрів під поверхнею Землі – глибше, ніж в будь-якій іншій річковій потоці планети, включаючи Ніл і Амазонку.

Дослідження також показали, що в річці циркулюють потужні течії, які простягаються від придонних областей до поверхні. Якщо дрібні риби, що живуть на великій глибині, потрапляли в ці струменя, то їх швидко викидало на сотні метрів вгору – це і ставало причиною загибелі.

найглибша річка світу

Вчені відзначили, що хоча одну таємницю річки Конго вдалося розкрити, її світ таїть ще багато незвіданого. Команда має намір продовжити роботу, досліджуючи, в тому числі, ізольовані в різних областях косяки риб. Розвиваючись окремо один від одного, багато хто з них, тим не менш, проявили схожі риси – це явище відоме як конвергентна еволюція. Фахівці планують з’ясувати, як впливає на еволюційні процеси екстремальне середовище глибокої річки.

Найглибша річка світу: факти

Річка Конго визнана найглибшою. Глибина найдовшої річки, що звивається як гігантська змія протягом своєї течії, в деяких ділянках, що знаходяться в нижній його частині, становить понад 230 м. Наступний за Конго рекорд світу належить азіатської річці Янцзи, глибини якої досягають 200 м.

Деякі вчені вважають, що в окремих місцях глибина річки Конго може доходити до 250 м, але ця позначка поки не була зафіксована офіційно.

найглибша річка світу

Географічні характеристики

Конго протікає по центральній частині Африки. По довжині вона знаходиться на восьмому місці в світі. Даний показник, розрахований від витоку біля річки Луалаби і до впадання в Атлантичний океан, становить 4374 км.

Конго є єдиною в світі великою рікою, яка в двох місцях перетинає екватор.

За площею водного басейну, який становить 4014500 км, ця африканська річка знаходиться на другому у світі місці. Перше місце займає американська Амазонка.

Ширина від берега до берега може досягати 15 км, утворюючи озероподібні місця. У місці впадання в океан найглибша річка світу розширюється до 11 км.

Країни, по території яких протікає річка: Демократична Республіка Конго (основна частина акваторії знаходиться саме в цій країні, в честь якої річку перейменували з Заїру в Конго), Республіка Конго, Ангола.

найглибша річка світу

Флора і фауна

Ця найглибша річка світу відрізняється багатим тваринним і рослинним світом. По берегах ростуть тропічні ліси, непрохідні джунглі, в яких можна знайти найрізноманітніші породи дерев і рослини, в тому числі рідкісні.

Зустрічаються уздовж берегів річки дерева представлені, в основному, наступними видами:

  • рідкісні червоні й ебенове дерева;
  • дуби;
  • евкаліпти;
  • гевеї.

Чагарники і дерева часто утворюють непрохідні хащі, куди не проникає сонячне світло. У цих місцях утворилися багатовікові болота.

У джунглях живуть численні комахи, рептилії, змії. З тварин можна зустріти зебр, слонів, антилоп, жирафів, гепардів, бегемотів, горил. В акваторії глибокої річки влаштувалися крокодили.

Тут користується популярністю рибалка (як аматорська, так і промислова). Повноводна акваторія дає колосальний улов морміропса, нільського окуня, сома, оселедця. У рибалок-любителів удачею вважається зловити тигрову рибу, названу за значні розміри Голіафом. Ця риба має, крім значного тулуба, гострі великі зуби, що роблять її схожою на амазонських піраній. У довжину Голіаф може досягати 1,5 метра і важити до 70 кг.

найглибша річка світу

Екологічна ситуація

Конго – є для африканського континенту і решти світу джерелом корисних копалин і має величезний потенціал для отримання електроенергії завдяки її потужній течії, яка слідує по похилій траєкторії з безліччю порогів.

Для видобутку мідної руди, кобальту, цинку, срібла, нікелю, урану будуються підприємства добувної та металопереробної галузей, які забруднюють річку Конго і природу навколо неї викидами та відходами. Свій внесок у забруднення вносять і міста, поселення, розташовані уздовж акваторії, судна і кораблі торгового, промислового, туристичного призначення.

Браконьєрство і неконтрольований вилов риби збіднюють тваринний підводний світ, загрожують знищенням рідкісних видів тварин і риб, що мешкають навколо річки Конго і в ній самій.

Вирішення цих проблем вимагає злагодженої роботи та взаємодії міжнародних організацій і урядів країн всього світу, оскільки річка Конго є однією з найважливіших частинок екосистеми Африки.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь