Ви зараз переглядаєте ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ПІВНІЧНО-ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН

На крайній півночі нашої планети знаходяться володіння найпівнічнішого океану, який має, в порівнянні з іншими океанами, найменші розміри й займає приблизно 4% всього Світового океану. Також він найбільш мілководний. Але ці показники зовсім не зменшують його значущості для життя на Землі. Ці та інші цікаві факти про Північно-Льодовитий океан.

Флора і фауна Північно-Льодовитого океану

Органічний світ Льодовитого океану досить бідний, крім Баренцева й Білого морів. Там трохи тепліше, і живуть промислові риби: улюблені нами лососеві, тріскові, багато оселедця й камбали. На берегах дуже багато шуму. Там цілими колоніями розташувалися морські птиці-чайки, гаги, білі гуси. Також океан є батьківщиною і місцем життя для моржів, тюленів, китів. Іноді по крижаних мостів стрибають песці й олені.

Читайте також: ПАПУА-НОВА ГВІНЕЯ – НАЙБІЛЬШИЙ ОСТРІВ ТИХОГО ОКЕАНУ

Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан

Дуже цікавим фактом, який вирізняє мешканців льодів є їх гігантизм і довголіття. Тільки там водяться найбільші мідії, медузи, морські павуки. Так мідії живуть тут 20 років, а в Чорному морі – тільки 6. Тріска й палтус живуть від 20 до 40 років. Рекордсменом, звичайно, можна назвати найулюбленішого звіра для багатьох – білого ведмедика. Це постійний мешканець, господар крижаного світу.

Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан

Північний Льодовитий океан – один з великих водних об’єктів Землі, повністю розташований в Північній півкулі між Північною Америкою і Євразією, що характеризується частковим покриттям льодом протягом усього календарного року.

Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан

Океан вивчається і освоюється повільніше за інші, проте існують деякі цікаві факти про Північно-Льодовитий океан, які визначають його специфічність:

 • Розташований в Арктиці навколо Північного полюса.
 • Найбільш мілководний, середня глибина 1225 м, найбільша глибина в області Гренландського моря 5527 м.
 • Самий несолоний, при цьому концентрація солі значно змінюється посезонно при таненні льодовиків.
 • Дрейфуючі крижини використовуються і людьми, і тваринами як транспортний засіб: люди будують тут дослідні станції, а білі ведмеді користуються крижинами для подолання великих відстаней.
 • Знаходиться на другому місці за кількістю островів, в його акваторії розташований найбільший острів Землі – Гренландія.
 • В центрі океану лід не тане протягом року, кількість льодовиків зменшується щорічно на 8 – 10 тисяч квадратних кілометрів через потепління клімату.
 • Ресурси мають право розробляти прилеглі країни: Росія, Норвегія, Данія, Ісландія, Канада, США.
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
 • Північний Льодовитий океан зберігає майже чверть світового запасу нафти.
 • Води океану утворюють ефект “мертвої води”. Потрапивши в таку, судно не може рухатися, навіть якщо всі двигуни будуть запущені на повну потужність. Це відбувається тому, що поверхневі й підповерхневі води мають різну щільність, і на місці їх з’єднання утворюються внутрішні хвилі.
 • Якщо розтане весь лід навколо полюса, рівень Світового океану підніметься на 6 метрів.
 • Температура протягом року коливається від 0 до – 40 градусів.
 • Під водою ховаються великі запаси корисних копалин, 25% світової нафти і газу.
 • Представники тваринного світу, що живуть під водою, мають великі розміри, живуть довше родичів з інших океанів, які проживають на поверхні, характеризуються білим кольором хутра або оперення.
 • В регіон океану з Гренландії і Сибіру прилітає зимувати рожева чайка – єдиний птах, що летить на зимівлю не на південь, а на північ.
 • На берегах спостерігається явище північного сяйва.
 • За кількістю островів Північний Льодовитий океан займає друге місце після Тихого.
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
 • На Північному полюсі (як і на Південному) немає часу. Тут сходяться всі лінії довготи, тому час завжди показує опівдні. Люди, що працюють на полюсі, зазвичай використовують час тієї країни, звідки вони прибули.
 • Схід і захід сонця на полюсі відбувається один раз на рік! У березні сонце сходить, знаменуючи початок полярного дня, який триває 178 діб. А у вересні – заходить, і починається довга полярна ніч (187 діб).

Танення льодів Північного Льодовитого океану

США опублікували цікаві факти досліджень своїх вчених, за якими до 2050 року товщина льоду різко зменшиться. Лід – це явище, яке присутнє у всіх північних морях. Льоди півночі діляться на поверхневі й глибинні. Найбільш рухливі льоди на поверхні океану. Влітку вони інтенсивно тануть, а взимку наростають знову.

Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан

Але останнім часом ця рівновага сильно похитнулася під впливом багатьох причин, як природних, так і в результаті діяльності людини. Виникла загроза глобального потепління. Констатувалося, що це викличе глобальну перебудову всієї земної природної системи.

Найбільш негативне явище – втрата озонового шару і вимирання багатьох представників фауни на планеті. Крім цього, виникає загроза зміни клімату, посилення таких страшних явищ, як землетруси, цунамі, повені. Але в той же час, в потеплінні є і позитивний момент. Воно полегшує пароплавство в північних морях.

На жаль, навіть при найвищому рівні новітніх технологій точно передбачити терміни всіх найскладніших процесів в арктичних морях все ще неможливо. Природа підносить нам часом найдивовижніші й цікаві факти. За минулий рік кількість льоду в північних морях не тільки не зменшилася, але збільшилася на 60%.

Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан
Цікаві факти про Північно-Льодовитий океан

Потепління закінчилося. Світова наука різко розвернулася назад і повідомляє уже про глобальне похолодання. Воно повинно тривати 15 років. На цьому прогнозі розвивається теорія про кліматичні паузи. Головний висновок змушує нас визнати, що природа поки що не підвладна людині. Чи далеко ми пішли з нашими технологіями від первісної людини і його міфів, які оточують Льодовитий океан з давніх часів?

Прогноз щодо Північного Льодовитого океану залишається таємницею за сімома печатками. Тому він перебуває під пильною увагою вчених самих високо розвинених країн. Вони ведуть безперервний моніторинг стану арктичних льодів і складають прогноз на майбутнє.

Північний Льодовитий океан, його стан і трансформації, що відбуваються в його водах, мають величезний вплив на життя планети і живих організмів, що населяють її. Цей вплив поширюється на людську цивілізацію, а значить, на життя кожної людини.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь