Острів Гренланія – не тільки найбільший острів Атлантичного океану, а й найбільший острів на Землі. Цей куточок землі на три чверті покритий льодовиками. Це первозданна земля, де «біла безмовність» подарує вам незабутні враження та миті справжнього екстриму.
Найбільший острів Атлантичного океану
Острів Гренландія має площу 2 130 800 кв. кілометрів, його береги сильно порізані глибокими і довгими фіордами, що доходять до країв крижаного щита. Територія Гренландії почала вкриватися льодовиками в антропогеновий час (геологічний період, що почався 2,588 мільйона років). Зараз льодовиками покрито тисяча вісімсот тридцять чотири тис. кв.км. острова, і саме в цьому полягає унікальність гренландського пейзажу.
Розташовується острів на північному сході материка Північна Америка. Належить острів Данії. Омивається відразу двома океанами – Атлантичним океаном і Північним Льодовитим океаном.
Східне узбережжя омивається холодною Східно-Гренландскою течією і майже протягом усього року блоковано плавучими льодами. Води північного побережжя не розкриваються від льоду цілий рік, а порівняно тепло тільки на південно-західному узбережжі завдяки теплій Західно-гренландській течії.
Острів був відкритий вікінгами в X столітті. Але люди почали заселяти його значно раніше: ескімоси, переселенці з Північної Америки були предками «корінних» гренландців – інуїтів. У XVIII столітті Данія офіційно оголосила територію своєю колонією, відкривши там Королівську гренландську торгову компанію. Колоніальний статус в середині XX століття був скасований, а в 1979 році Гренландія була визнана автономною територією в складі Данії.
Читайте також: ФІОРДИ НОРВЕГІЇ: НЕЗАБУТНЄ ДИВО ПРИРОДИ
Клімат Гренландії
На узбережжях клімат морський, субарктичний, з циклонами, які несуть сильні опади. У районах льодовиків клімат арктичний, морози можуть досягати -60 °. Сніг випадає в будь-який час року. Найкращий час для екскурсій починається в травні, а закінчується в липні. В цей період клімат найбільш сприятливий, з тривалими білими ночами.
Самий сприятливий клімат на південно-західному узбережжі. Середня температура в липні коливається близько +10 градусів за Цельсієм, а в січні -10 градусів за Цельсієм. Погода на острові досить мінлива. Влітку температура в цих районах може піднятися до +21 градуса за Цельсієм, а також в самий розпал літа температура повітря може залишатися близькою до 0 градусів за Цельсієм.
Населення Гренландії
Населення острова становить близько 60 000 тисяч чоловік, з них 90% гренландскі ескімоси – корінні жителі. Решта данці або вихідці з інших країн. Більшість населення є християнами, але все ж невелика частина поклоняється поганським богам. Основна мова – гренландська, але також поширена і данська мова. Основне заняття населення Гренландії – це полювання і рибальство.
Столицею Гренландії є місто Нуук, в ньому проживає близько 17000 чоловік. Це столиця з найменшою кількістю жителів у світі.
Оскільки острів Гренландія є автономією Данії, то його головою є Датська королева, яку представляє верховний комісар.
Тваринний та рослинний світ Гренландії
Через холодний клімат рослинність на острові не така різноманітна. Якщо на південних узбережжях ще можна зустріти карликові берези, верби, горобини, то на північних узбережжях тільки зрідка зустрічаються лишайники.
З тварин на острові живуть білі ведмеді, моржі, песці, зайці, полярні вовки, гніздяться лебеді, чайки, гуси, сови.
Телефонний зв’язок та Інтернет
У Гренландії чудово розвинений телефонний зв’язок. Телефони-автомати з виходом на систему міжнародного зв’язку працюють на картах передоплати, купити які можна в кожному поштовому відділенні. Для міжнародних дзвінків необхідно набрати код – 00. Міжнародний код Гренландії – 299.
Ще краще на острові розвинений стільниковий зв’язок, через оператора TELE Greenland A / S доступний роумінг. Телефони місцевих стандартів здаються в оренду в офісах оператора.
На острові багато інтернет-кафе, в яких встановлені термінали високошвидкісного доступу, у всіх готелях, бібліотеках, офісах і поштових відділеннях є Wi-Fi.
Транспорт
Унікальна Гренландія унікальна в усьому. Тут немає залізничних колій, а протяжність автомобільних доріг становить менше 200 км. Так історично склалося, що сполучення між населеними пунктами, які розташовані в основному на узбережжі, забезпечується влітку водним транспортом, а взимку – собачими упряжками.
Сьогодні Гренландія широко використовує повітряний транспорт. 18 злітно-посадкових смуг розраховані на внутрішні й міжнародні рейси, які виконує авіакомпанія Air Greenland. Повідомлення з Копенгагена в Кангерлуссуак і Нарсарссуак обмежена 3 рейсами в тиждень. Крім цього, ісландська авіакомпанія Air Iceland виконує рейси з Рейк’явіка в Нуук, Нарсарссуак, Іттоккортоормііт і Кулусук.
Відпочинок в Гренландії
Відпочинок на цьому унікальному острові дозволяє відчути величну силу природи, відвідати крижану пустелю, поспостерігати за народженням айсбергів, сфотографувати полярних тварин, приміряти на себе побут гренландських ескімосів і взяти участь в екстремальних видах спорту.
Східна Гренландія – безкрайній край незайманої природи. Острів Аммассаліке – унікальне місце для прогулянок, катання на собачих упряжках, альпінізму, вертолітних і морських екскурсій. Тут знаходиться найбільший комплекс фіордів і найдовший у світі фьорд – Скорсбісунн або Кангертіттівак. З височин відкривається приголомшливий вид на море з плаваючими айсбергами.
Західна Гренландія – найбільш високорозвинена зона. Тут в містах проживає більше половини всього населення острова. Найбільші міста – Пааміут, Ілуліссат, Сісіміут, Маніітсок і столиця – Нуук. Туристів чекають подорожі на льодовики і фіорди, морські круїзи, китові сафарі, відвідування мисливських поселень, лижні гонки і багато інших розваг.
Північно-східна Гренландія – земля, на якій розташований найбільший на планеті Національний парк. Тут представлена вся флора і фауна крижаного острова. Щоб потрапити в парк, необхідний спеціальний дозвіл.
У Нууке розташований Національний музей з експонатами, які розповідають про побут аборигенів. Одні з найбільш захоплюючих – мумії інуїтів, вік яких досягає 500 років. Також там можна побачити вироби ремісників, зброю та інструменти, собачі упряжки.
Цікава пам’ятка – великий поштовий ящик. У нього діти можуть опустити листи Санта Клаусу, а в місті Уумманнак розташовується його замок, який теж можна відвідати.
Туристи приїжджають сюди, щоб побачити заповнений айсбергами фіорд Ілуліссат. Він досягає в довжину 40-кілометрів, завширшки – 5, при товщині льоду в нижній частині близько 150 метрів. У список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО він був внесений в 2004 році. Крім мальовничих айсбергів, славу Ілуліссата становить його уродженець, знаменитий етнограф і дослідник Арктики Кнуд Расмуссен. У місті також є унікальний Музей холоду.
Поради туристам, які вирушають в Гренландію
- Для туриста важливо мати при собі достатню кількість місцевої валюти. Слід подбати про це ще на Великій землі – обміняти гроші на датські крони. У Гренландії курс валюти сильно занижений, а обмін можливий тільки в банківських офісах великих міст. Банкомати є у всіх населених пунктах в достатній кількості, тому що більшість місцевих жителів отримує зарплату на банківську карту.
- Вивозити з острова сувеніри з китового вуса, кісток й іклів моржа можливо тільки отримавши спеціальний дозвіл в туристичних офісах або спеціальних магазинах. В іншому випадку, проблем на митниці не уникнути.
- Плануючи відвідування Гренландії, слід брати з собою сонцезахисні засоби й окуляри, оскільки сонце, відбиваючись від снігу, сильно сліпить очі й обпікає шкіру.
- У літній період на крижаному острові туристів і місцевих жителів докучають хмари комарів. Щоб захиститися від комах, необхідно запастися репелентами.
- Туристи й місцеві жителі люблять влаштовувати пікніки на сонечку в межах міста. Слід мати на увазі, що в Гренландії суворе законодавство щодо охорони природи – не можна залишати сміття і харчові відходи. Закопувати їх у землю – заборонено, тому що в умовах суворого клімату вони можуть пролежати в землі, не розкладаючись, кілька років. Порушення заборони загрожує дуже великими штрафами.
- Серед розваг для туристів – рибалка, однак попередньо слід оформити рибальську ліцензію в туристичному офісі.
- Край вічної криги досить дорогий для проживання. Ціни на продукти дуже високі, особливо на свіжі фрукти та овочі, тому що все експортується з материка. А ось морепродукти і риба – цілком доступні, також, як всякого роду делікатеси з м’яса кита і тюленя.
- З алкоголем тут суворо. Через його руйнівний вплив, особливо на корінні народи півночі, міцні напої знаходяться практично під забороною. Спиртні напої коштують дуже дорого, а продаються – в будні дні до 18-00, і в суботу до 13-00.
- Тут немає залізничних і автомобільних доріг між містами. Закінчується населений пункт, і дорога впирається в скелю. Потрапити в інше поселення можна тільки по повітрю або по морю.
- У північній частині Гренландії все ще використовують їздових собак, а побачити на дорозі собачі упряжки – звичайна справа. До речі, на дорогах вони мають переважне право проїзду.
- В країні вічних льодів є власні гарячі джерела. Найвідоміше з них знаходиться на острові Уунарток. Вважається, що його відкрили вікінги 1000 років тому. Температура води в ньому – + 38ºС.
- Місцеві жителі не схожі на європейців, вони вважають себе нащадками інуїтів. А ескімос (образливе слово для місцевих жителів), позначає «людина, яка їсть сире м’ясо». Називати їх ескімосами, це як називати африканця негром.
- Далеко на півночі Гренландії інуїти, як і тисячі років тому, будують снігові голки, полюють на білих ведмедів і їдять сиру рибу.
- Це одна з небагатьох країн, де дозволено полювання на кита, а його м’ясо продають у місцевих магазинах.
- Гренландці – вільна нація в плані сексуальних відносин. Людей на острові дуже мало, багато хто зустрічається один з одним, навіть не підозрюючи, що знаходиться в родинних стосунках. Тому місцеві люблять іноземців і йдуть на сексуальні відносини з ними, в першу чергу – заради змішання крові. Якщо після від’їзду європейського туриста народжується блакитноока дитина, тут це добре приймають.
- Через суворий клімат в Гренландії нічого не виробляють. Всі продукти доставляються з материка. Що стосується тваринництва, то тут можливо розводити тільки оленів, овець і вівцебиків.
- На острові – найчистіша у світі питна вода.
- Фотографувати місцевих людей можна тільки після їх згоди, а зйомка церковної служби заборонена.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас