Один з найбільш відомих островів на Землі – острів Пасхи, являє собою невеликий горбистий, в даний час, безлісний острів вулканічного походження. Розташований в Тихому океані на 27 градусах південної широти і майже в 3600 кілометрах від узбережжя Чилі, він вважається найбільш віддаленим населеним островом у світі.
163 квадратних кілометри в розмірі, з трьома погаслими вулканами, острів Пасхи являє собою один масивний вулкан, який став більш, ніж на три тисячі метрів із дна Тихого океану.
Як дістатися до острова
Острів Пасхи входить до складу Вальпараїсо, одного з регіонів Чилі. Дістатися до острова можна двома способами, і обидва вони доволі витратні. Перший – на туристичній яхті або круїзному судні. Другий спосіб – повітряний, на острові є аеропорт, який приймає рейси зі столиці Чилі Сантьяго, Таїті й Ліми.
Розклад польотів залежить від пори року. Так, наприклад, з Сантьяго регулярними рейсами чилійської авіакомпанії LAN з грудня по березень перельоти здійснюються сім разів на тиждень, в інші місяці – два рази на тиждень. Переліт займає п’ять годин.
Читайте також: ПРО КАНАРСЬКІ ОСТРОВИ – ТЕНЕРІФЕ, ГРАН КАНАРІЯ, ЙЕРРО
Останнім часом на острів Пасхи можна потрапити і зі столиці Перу Ліми, звідки LAN здійснює три рейси на тиждень. Як правило, в аеропорту Матавері літак робить просто проміжну посадку, а потім летить далі на Таїті.
Острів Пасхи
Найдавніша з відомих світу назв острова – Те-Піто-те-хенуа, що означає «центр (пуп) світу». Свою нинішню назву острів отримав від голландського морського капітана Якова Роггевена, який став першим європейцем, який відвідав острів, і було це на Великдень 5 квітня 1722 року.
Згідно з останніми дослідженнями, включаючи ДНК і вуглецевий аналіз, корінними жителями острова є вихідці з Полінезії, вони швидше за все прийшли з Маркізьких островів на початку 318 року нашої ери.
На момент їх прибуття, велика частина острова була покрита лісами, земля в достатку була заселена птахами і була наймасовішим місцем розмноження морських птахів в районі Полінезії. Через переїдання, невичерпні рибні запаси і потужну рослинність, людське населення росло і розвивалося в суспільство з багатою релігійної та художньою культурою.
Зараз острів Пасхи має площу 165 кв. км, на яких проживають приблизно 3000 місцевих жителів і туристів.
Таємниці острова Пасхи
Найвідоміша таємниця острова, його загадка – це величезні кам’яні статуї, які називаються моаї, 288 з яких колись стояли на масивних кам’яних платформах аху. Близько 250 цих платформ аху на відстані приблизно 800 метрів один від одного створюють майже безперервну лінію по всьому периметру острова. Ще 600 моаї-статуй на різних стадіях завершення розкидані по всьому острову.
Майже всі моаї вирізані з вулканічного каменю. Середня висота статуї складає приблизно 4,5 метра і важить 14 тонн. Було підраховано, що в залежності від розмірів статуї, для їх перетягування на санях або роликових пристроях, виготовлених з дерев, потрібно від 50 до 150 чоловік на одиницю.
Вчені не можуть пояснити, для чого використовувалися статуї моаї. Археологічні дослідження показують, що їх культ був чином сили і влади, як релігійної, так і політичної.
До 1400 р. лісу були повністю винищені для перетягування статуй, багатий трав’яний покрив розмитий і зруйнований в результаті ерозії, джерела води вичерпалися і переважна більшість видів птахів перестала гніздитися на острові.
При відсутності матеріалу для будівництва човнів, із зубожінням дикої природи, катастрофічним падінням врожайності грунту, можливості для проживання населення на острові впали майже до нуля. Наступив голод викликав явище канібалізму, оскільки остров’яни вже не могли прогодувати вождів, чиновників і священиків, в результаті наступив хаос, який приніс соціальний і культурний крах острівної цивілізації.
До 1700 року населення острова скоротилося до однієї десятої до його колишньої чисельності. Європейці, які занесли на острів Пасхи віспу та інші хвороби, промишляли работоргівлею, завершили існування колись процвітаючої цивілізації острова.
Печери острова Пасхи
Завдяки особливій тектонічній будові й викиду лави з жерл 3х вулканів, на яких заснований острів Пасхи, тут утворилося безліч печер. За часів кланів, печери служили притулком для жителів ропа нуі. Вони могли знаходиться там по кілька днів і навіть місяців. Там відбувалися ритуальні обряди, а також протікало звичайне життя пасхальців.
В даний час печери служать туристичними маршрутами для туристів з усього світу. Вони розкидані по острову, але не до всіх з них можна дістатися. Нижче список основних печер:
Ana Kai Tangata
Найбільша печера на острові Пасхи – Ана Кай тангата. Вона знаходиться в південній частині острова, по дорозі від столиці Ханга Роа до кратера вулкана Рано Кау. За легендами Рапа Нуї, ця печера належала канібалам, і тут проходили церемонії канібалізму на острові Пасхи. Власне, назва так і перекладається «печера, яка з’їдає людей» (tangata – людина, kai – є, їжа)
Крім цього, печера відома стародавніми церемоніями людини-птаха на острові Пасхи. Це були свого роду змагання між яскравими представниками кожного з кланів. До сих пір тут збереглися наскальні зображення птиці manutara, яйце якої під час церемонії потрібно було відшукати на одному з маленьких островів (motu) і принести старійшинам ariki.
Печера розташована біля самого берега – її вхід звернений в океан. В даний час туди ведуть скелясті сходи, до яких можна дійти, звернувши з основної траси й слідуючи покажчикам. Потрібно бути обережним, тому що місце небезпечно обвалами каменів. Іноді вони загрозливо звисають по шляху, тому краще не забиратися глибоко в печеру.
Ana O Keke
Ця печера розташована на зворотному боці вулкана Poike, прямовисно спускається в океан. Раніше сюди укладали молодих дівчат і хлопців (neru), щоб вибілити їх колір шкіри. Це вважалося правильним, і старійшини Аріка відправляли тих, кого вважали занадто «брудними» в печери на довгий час, іноді кілька місяців. Детальніше про те, як це відбувалося можна дізнатися з фільму Рапа Нуй, що вийшов в 1994 році (продюсер Кевін Костнер).
Ana Kakenga
«Печера з двома вікнами» знаходиться в 30-40 хвилинах ходьби від області з платформами Tahai. Вона є першою на шляху печер з західної частини острова, де далі можна зустріти Ana Te Pora і Ana Te Pahu.
Початок печери – це невеликий отвір, який складно помітити. Неможливо повірити, що за ним щось буде. Однак отвір переростає у велику печеру з двома прямовисними круглими виходами в море, на зразок вікон. Потрібно бути обережним, щоб не посковзнутися і не впасти в океан. З боку вікон в печеру теж можна потрапити тільки тим, хто займається скелелазінням, тому що прийнятної дороги немає.
Ana Te Pora
Ця довгаста печера утворилася від потоку лави. Вона, як і більшість печер на острові, служила місцем для тимчасового притулку і укриття від дощу, холоду й вітру, а також в якості місця проведення ритуалів. Печеру можна пройти наскрізь.
Ana Te Pahu
Ця печера розташована в секторі Roiho (віддалений від міста). Вона утворилася в результаті вулканічної активності між 6 і 10 тисячами років тому. Стародавні рапа нуї використовували її для тимчасового житла (ana kionga), щоб сховатися від холоду, вітру й дощу, а також в якості ритуальних обрядів.
Це дуже велика печера з отвором угорі. Неподалік ростуть бананові пальми, тому її ще називають «cueva de los plátanos» на іспанському.
Клімат острова
Острів Пасхи розташований в теплих субтропічних широтах, тому тут панує вічне літо. Спека трапляється рідко, що пов’язано з близькістю холодної течії Гумбольдта та відсутністю будь-якої землі між островом і Антарктидою.
Середня річна температура – +21. У липні й серпні температура мінімальна (+18). Найтепліший місяць – лютий (+ 24-26). Сухий період триває з листопада по квітень.
Острів Пасхи – дуже вітряне місце. Вітри вважаються основним кліматичним фактором. Безвітряні дні бувають вкрай рідко. Вітри дмуть в основному зі сходу й південного сходу з вересня по травень і з півночі й північного заходу в інші пори року. Відвідувати острів можна в будь-який час року. Однак дуже вдалий час для поїздки на острів Пасхи – період з листопада по квітень.
Флора та фауна
Як ми вже згадували, до європейської колонізації острів Пасхи був покритий густими мусонними тропічними лісами, значна частина яких збереглася і сьогодні, і являє собою одну з найважливіших пам’яток острова.
Мешкає тут безліч рідкісних рослин і тварин, включаючи 5 ендеміків серед птахів, 4 ендемічних видів ссавців, 5 ендеміків плазунів і більше 190 ендемічних видів членистоногих.
Також острів Пасхи став домівкою 14 видів ендемічних рослин, включаючи і рідкісні види папоротей. У природній резервації проживають великі колонії пальмових крабів і крабів червоних, які є тільки на острові Пасхи та мігрують щорічно в море для кладки яєць.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас