Піраміди Єгипту знаходяться в долині Гізи в 10 км на південний схід від Каїра на лівому березі Нілу.
Весь комплекс складається з трьох великих пірамід, фігури сфінкса, кількох храмів, малих пірамід, гробниць жерців і верховних сановників.
Піраміда Хеопса в Гізі
Найбільшим пам’ятником людства є піраміда Хеопса. Вона була побудована фараоном Хуфу (2590 – 2568 до н.е.), на грецькій його ім’я звучало – Хеопс. В даний час висота піраміди -137 м, хоча спочатку вона становила – 147 м.
Піраміда складена з 2,5 млн вапнякових блоків різних розмірів вагою в середньому по 2,5 т, всього використано близько 1 млн 650 тисяч таких блоків. Ця будівельна споруда, загальною вагою понад 6 млн тонн, могла бути зведена тільки за допомогою підйомних механізмів, катків, саней, використання тяглової сили биків. Піраміда стоїть на спеціально підготовленій площині, яка по горизонталі дає відхилення менше 2 см. Основа піраміди – квадрат зі стороною рівною 227,5 м з орієнтуванням по сторонах світу.
На жаль, датування піраміди і факти про її будівництво достовірно невідомі, і це не тільки тому, що це було дуже давно, а й тому, що ця піраміда взагалі не згадується в наявних для вивчення джерелах. Вперше її хоч якось описав тільки Геродот, але сталося це понад 2000 років тому.
Вважається, що піраміду будували 20 років і почалося будівництво близько 2560 року до н.е. Керував будівництвом усипальниці царя його візир і родич Хеміун, його усипальниця розташована недалеко від самої піраміди.
Досить довгий час загадкою була наявність в піраміді трьох камер. Не було зрозуміло, для чого так багато, якщо фараона завжди ховали одного, і інших приміщень не було потрібно.
Вважається, що другою верхньою камерою будівельники пірамід хотіли збити з пантелику злодіїв, пустити їх хибним слідом. Справжня камера була добре захована за товщею каменю, яким була забита “Велика галерея”. При цьому і сам висхідний прохід в обидві верхні камери був замурований пробками.
Що ж стосується нижньої камери, то, судячи з усього, її просто не встигли закінчити, хоча якби була завершена, можливо, саме там би і упокоївся фараон. Однак в XIX столітті археологи, що працювали в піраміді, намагалися знайти приховану камеру ще нижче, для цього вони прорили колодязь глибиною майже 12 метрів, але так нічого і не знайшли. Тому існує версія, що реальна похоронна камера так і не була знайдена. На підтвердження цієї версії вчені знайшли практично точні копії шахт, вибиті в плато Гізи поблизу піраміди.
У цих “коридорах випробувань”, судячи з усього, відточувалася технологія їх замикання за допомогою пробок і можливості їх подолання. І в цих макетах в натуральну величину є вертикальний прохід, якого немає в піраміді, точніше, він, можливо, прихований за тими самими пробками, які так і не вдалося зрушити. Вчені чекають технологій, які дозволять їм сканувати такі масивні кам’яні об’єкти як піраміда в пошуках порожнеч.
Коли і як розкрили піраміду Хеопса
Коли Наполеон Бонапарт увійшов в піраміду в 1798 році, вона вже була порожня – ні скарбів, ні мумії фараона. До цього моменту в піраміду проникли араби під проводом халіфа аль-Мамуна. Саме араби виконали той прохід, через який зараз туристи потрапляють всередину, названий “грабіжницьким входом”.
Зробили вони це дуже по-варварськи – кирками і оцтом. Солдати халіфа перевірили всі приміщення, але нічого цінного всередині не знайшли. Є легенда, що Олександр Великий входив всередину піраміди, провів там ніч, але нічого цінного вже в той момент там не було.
Ймовірно, в піраміду входили десятки разів ще в давнину, і всі бачили її порожньою. Є письмові свідчення епохи Середнього царства (початок II тисячоліття до н.е.), в яких йдеться про те, що “піраміди порожні, а їх господарі викинуті”. Тобто, піраміди пограбували в момент “першого перехідного періоду” в історії Єгипту. Це сталося близько 4000 років тому, а сам фараон Хеопс пролежав у своїй усипальні всього 500 або 600 років. Туристів пускають тільки в головний альбом і усипальницю, проте піраміда Хеопса має ще багато інших приміщень, про які варто розповісти детальніше.
Цікаві факти про піраміду Хеопса
- Вченим до цих пір не вдалося розібратися в складі розчину, яким скріплювали між собою кам’яні блоки стародавні єгиптяни.
- Існує теорія, що піраміда Хеопса є календарем. Ряд єгиптологів намагається довести, що вона служить і теодолітом, і компасом, причому настільки точним, що з нею можна звіряти найсучасніші компаси.
- Над зведенням піраміди Хеопса працювало близько 100 тисяч осіб. Причому будували її вільні люди, а не раби, і їх праця добре оплачувалася.
- Піраміда Хеопса пронизана безліччю вузьких тунелів, що зв’язують внутрішню її частину з поверхню. Вони занадто вузькі, щоб служити ходами, але і на вентиляцію вони не схожі. Що вони являють собою – до сих пір загадка.
- Частково піраміда Хеопса відкрита для відвідування туристами, але знімати відео або робити фотографії всередині неї заборонено.
- Незважаючи на те, що навколо неї, в розпеченій пустелі, температура іноді досягає 50 градусів тепла, всередині піраміди завжди прохолодно, всього +20 градусів і вдень, і вночі.
- Піраміда Хеопса має три похоронні камери, причому розташовані вони не поруч, а одна над іншою.
- Зовні піраміда Хеопса облицьована гранітними плитами. З граніту ж була зроблена пробка, якою був закритий вхід у внутрішню її частину, розташований на висоті понад 15,5 метрів від основи.
- Грані піраміди Хеопса дуже точно зорієнтовані по сторонах світу. До цих пір неясно, як стародавнім єгиптянам вдалося домогтися такої точності. Втім, через поступовий рух Північного полюса в наш час орієнтація піраміди кілька збилася.
- Протягом приблизно 4500 років піраміда Хеопса була найвищою спорудою на Землі. Вона втратила це звання тільки в 1880 році..
- В Єгипті щорічно 23 серпня святкується день початку будівництва піраміди Хеопса.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас