Коли мова заходить про Єгипет, в першу чергу, на думку спадають знамениті великі Піраміди Гізи. Ці стародавні споруди не без підстави вважаються найвідомішими в усьому світі, а під час відпустки в цій північноафриканській країні слід обов’язково виділити час, щоб познайомитися з ними ближче.
Найвідоміші піраміди Єгипту розташовуються неподалік від єгипетської столиці Каїра та являють собою останнє з відомих досі Семи Чудес Древнього світу, яке збереглося.
Як виникли піраміди Єгипту
Виникли всі ці піраміди приблизно за 2.500 років до Різдва Христового і використовувалися, як і прилеглі до них території, для поховання фараонів і членів їх сімей.
Читайте також: ПУСТЕЛЯ АТАКАМА: ПУСТЕЛЯ В ЧИЛІ – НАЙСУХІША У СВІТІ
Вчені підрахували, що для їх зведення було необхідно не менше десяти тисяч робітників-будівельників. Але як здійснювалося це будівництво, тобто, подробиці будівельних робіт, до сих пір абсолютно незрозуміло.
Історики стверджують, що в ті часи в будівництві не використовувалися досконалі системи підйомників і колеса, тому всю цю велич було зведено з використанням лише м’язової сили, з використанням рамп і канатів.
Для будівництва було використано близько 2,5 мільйона величезних кам’яних блоків, кожен з яких важив близько 2,5 тонн. Вирубані блоки були переважно з вапняку, який древні єгиптяни називали “білим каменем”. Що ж стосується тривалості будівництва кожної піраміди, то він був досить значним – близько 20 років.
Великі Піраміди Гізи
Розповімо детальніше про кожну з пірамід у долині Гізи: Хеопса, Хефрена, Мікеріна, та їх охоронця – Сфінкса.
Читайте також: ПІЗАНСЬКА ВЕЖА В ІТАЛІЇ: ІСТОРІЯ БУДІВНИЦТВА ТА ЦІКАВІ ФАКТИ
Цікаво! Велика Піраміда в Єгипті належала єгипетському царю Хуфу. Ім’я «Хеопс» було дано йому греками. Обидві назви є загальноприйнятими. Теж саме стосується і двох інших пірамід – Хафра (по-грецьки «Хефрена») і піраміди Менкаура (по-грецьки «Мікеріна»).
Найбільша піраміда Хеопса (Хуфу)
Учені поки не можуть назвати точну дату побудови піраміди. Однак завдяки накопиченим знанням, єгиптологи визначили період 2585-2566 рр. до нашої ери (близько 4600 років тому).
Велика піраміда Хеопса (див. ПІРАМІДА ХЕОПСА В ГІЗІ – ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ З ФОТО) підноситься над землею на 138,75 метра, займає площу близько 5,3 га, загальна вага – близько 6,25 млн. тонн. Піраміду будували з масивних кубів вапняку, граніту й базальту, в середньому їхня маса становила 2,5 т., а у деяких доходила до 15 т. Всього в будівництві використовували приблизно 2,5 мільйони кам’яних блоків.
Читайте також: ХРАМ ВАТ РОНГ КХУН – БІЛИЙ ХРАМ В ТАЇЛАНДІ
Цікаво, що спочатку піраміда з зовнішньої сторони обкладалася блоками білого більш твердого вапняку, а на вершині було встановлено позолочений камінь пірамідної форми (пірамідіон). Але до наших днів ні облицювальні куби, ні пірамідіон не збереглися.
Усередині піраміда має кілька коридорів і три кімнати-усипальниці. Сама нижня палата, висічена нижче підстави піраміди в скелі, була залишена незавершеною. Вище, прямо по центру піраміди, розташована усипальниця цариці з проходом на розгляд Великої Галереї, протяжністю 47 м і кутом підйому 26 °. З галереї можна потрапити в похоронну камеру фараона Хеопса, яка була оброблена плитами граніту, і де був знайдений саркофаг. Ця палата була споруджена трохи південніше осі піраміди.
У гробниці від двох головних палат були прокладені шахти 20-25 см шириною, що розходяться в південному і північному напрямках. Вчені так і не визначили їх призначення. Є версія, що вони використовувалися для вентиляції або з ними пов’язані уявлення давніх єгиптян про загробний світ.
Загадки великої піраміди Хеопса
Піраміда Хеопса як і раніше зберігає в собі багато загадок і таємниць. Вчені висувають найрізноманітніші версії про її походження, призначення та особливості.
Наприклад, існує версія, що піраміда Хеопса була побудована в 10 500 р. до н. е. і керували будівництвом інопланетяни, які прибули з Сіріуса.
Дивує вчених і той факт, що піраміда споруджена з неймовірною точністю – пропорції з невеликими відхиленнями і кути нахилу практично ідеально прямі (відхилення 0,25 мм). Це дозволяє вченим припускати, що стародавні єгиптяни мали добрі знання з геометрії і уявлення про такі математичних величинах, як число «Пі», «Золотий перетин».
За однією з версій, піраміда Хеопса спочатку мала увігнуті в середній частині межі приблизно на 1 метр. Вони фокусували в собі сонячні промені, тому піраміда нагрівалася до температури 1000 градусів і від цього видавала звуки гуркоту. Можливо, увігнутість стін виникла пізніше під тиском великої маси кам’яних блоків.
Деякі сучасні вчені-єгиптологи припускають, що піраміда не використовувалася як усипальниця, а мала інше призначення. Можливо, піраміда служила як астрологічна обсерваторія стародавнім єгиптянам. За допомогою коридорів піраміди єгиптяни проводили спостереження за зоряним небом.
Шедевр фараона Хефрена (Хафра)
Піраміда Хефрена, друга по черзі за величиною піраміда на плато Гізи. Основною відмінністю цієї піраміди є шар облицювального білого каменю, який залишився на вершині.
При огляді всіх пірамід Гізи створюється враження, що вона найбільша. Насправді, це просто оптичний обман, так як вона стоїть на пагорбі. У висоту Піраміда Хефрена всього 136 м, ширина підстави 214,5 м. Спочатку Піраміда Хефрена була 143,5 м у висоту.
Єдиною схожістю цієї піраміди з будовою Хеопса є вихід на північну сторону під кутом 53 градуси. У піраміді Стародавнього Єгипту не виявлено ніяких коридорів, що ведуть в центр піраміди і похоронних камер під землею. Піраміда має єдиний вхід в 15 м над землею, і спуск по вузькому коридорі під кутом 25 градусів в похоронну камеру площею 14,2 на 6,9 м. У цій камері знаходиться великий чорний саркофаг.
Мала піраміда Мікеріна (Менкаура)
Для сина Хефрена, Мікеріна, була побудована найменша з трьох пірамід на плато Гіза: 65,5 м у висоту (в даний час 62 м), з повним правом 105 м і під кутом 51,3 градуси. Ця піраміда, як і дві інші на плато Гізи, має північний вхід.
Крім розмірів, Піраміда Мікеріна відрізнявся від двох інших тим, що її облицювання було виконано з рожевого граніту, який був привезений з Асуана. Король Єгипту Мухаммед Алі-паша використовував його, щоб побудувати резиденцію в Олександрії.
Великий Сфінкс Гізи
Великий Сфінкс, або, як називали його в давнину, «Шесіб Анк» або «живий образ», одне з найбільш впізнаваних споруд в історії.
Побачивши зображення Сфінкса, будь-який житель планети відразу представляє великі Піраміди Гізи та Єгипет.
Багато хто вважає, що побудований з дрібного пісковику Сфінкс давно вже зник би з лиця землі, якщо б не був похований на протязі довгого часу під товщею піску. Тіло Сфінкса становить 60 м в довжину і 20 м у висоту. Його обличчя – 4 м в ширину. Очі Сфінкса розташовані таким чином, що він зустрічає щоранку сонце, яке сходить. Стародавні єгиптяни настільки шанували Сфінкса, що побудували храм перед ним.
Зі звільненням Сфінкса з-під товстого шару піску пов’язана легенда. Представник 18 династії фараонів, Тутмос IV встановив стелу перед лапами міфічної тварини. Одного разу Тутмос пішов на полювання і втомлений від полуденного сонця, заснув в тіні, яку кинула голова Сфінкса.
Тутмос побачив сон, в якому Ра Хор-Ахти, що втілює Сонце, говорив з ним через Сфінкса і розповів молодому принцу, що якщо він прибере пісок зі Сфінкса, оскільки йому важко дихати, то він незабаром стане головним фараоном Єгипту. Тутмос був останнім, 11 сином правлячого фараона, влада дісталася у спадок по низхідній і шансів стати царем у нього майже не було. Він виконав свою обіцянку: очистив від піску Сфінкса. Через 2 роки після цього він став царем Єгипту.
Нам залишається тільки захоплюватися титанічними працями античних умільців і милуватися об’єктами, які перебувають під опікою ЮНЕСКО.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас