Ви зараз переглядаєте МАРІАНСЬКА ЗАПАДИНА – НАЙГЛИБОКОВОДНІША ГЕОГРАФІЧНИЙ ОБ’ЄКТ
 • Категорія запису:Най-най

Якщо і є на світі найбільш важкодоступне місце, досліджене менше, ніж навіть сухі пустелі Антарктиди, де вже мільйони років не було дощу або снігу, то це Маріанська западина. Уявіть собі величезну глибину, куди ніколи не проникають промені сонячного світла, де жахливий тиск водної товщі давить з неймовірною силою – це і є вона, знаменита Маріанська западина.

Де знаходиться Маріанська западина

Маріанська западина (жолоб) розташована в західному регіоні Тихого океану, на відстані декількох сот км від однойменного архіпелагу. Це приблизно на середині шляху між Японією і Папуа – Новою Гвінеєю. Жолоб має форму дуги. Він оточує прилеглі острови, простягаючись на довжину близько 2 500 метрів. Від острова Гуам – найпівденнішої точки Маріанського архіпелагу його відділяє 340 км. За даними сучасних досліджень, найбільша глибина западини становить 10 994 метри.

Маріанська западина

Походження Маріанського жолобу

Океанічним жолобом вважається дуже глибока і довга щілина, що пролягає по дну океану. До них прирівнюються отвори в земній корі, довжиною від 4 999 метрів.

Западини утворюються продавлюванням океанічної поверхні під іншу континентальну кору. Вчені називають такі поглиблення геосинклінальними структурами. Геосинкліналі – складчасті ділянки, що утворилися в результаті циклічного руху земної кори. Це розломи, де відбуваються тектонічні процеси. З цієї причини такі западини часто служать першопричиною землетрусів. На їх дні виявляють діючі або згаслі вулкани. Такі зони є на дні всіх океанів світу.

Геологічні особливості западини

Маріанська западина має довжину 1 500 км. Якщо подивитися на нього в розрізі, конфігурація буде у вигляді букви V (або галочки). Дно є плоским і займає від 1 до 5 км, звужуючись і розширюючись.

У міру наближення до поверхні профіль збільшується по ширині, його схили розходяться на кілька десятків кілометрів. Тиск водних мас біля дна становить 108 МПа. Ця цифра більш ніж в 1000 разів перевищує нормальне значення атмосферного тиску Світового океану.

Маріанська западина

Відкриття Маріанського жолоба

Найглибша точка Тихого океану була виявлена ​​майже 150 років тому (1875 рік). Це було зроблено під час першої океанографічної експедиції. За результатами виконаних робіт була створена окрема дисципліна – океанографії. Наукова експедиція тривала 4 роки – з 1872 по 1876. Вона була здійснена на парусно-паровому корветі «Челленджер».

Корабель належав королівському британському флоту. Експедиція проводилася з ініціативи шотландського вченого Чарльза Томсона. «Челленджер» був оснащений обладнанням для проведення дослідницьких робіт, хімлабораторією, апаратурою для вимірювання глибини дна. Під час вояжу було взято безліч проб грунту, океанічної води, які потім використовувалися для вивчення флори і фауни Тихого океану.

Розлом неподалік від Маріанського архіпелагу виявили за допомогою глибоководного ехолота. Було зроблено кілька вимірів з різними значеннями. Цифри коливалися від 8 184 м до 8 367 м. Всього за час експедиції «Челленджер» провів понад 400 замірів глибини океанського дна.

Маріанська западина

Гори й вулкани всередині жолоба

З’ясувалося, що на самому дні Маріанської западини знаходяться гірські хребти. Вони мають висоту близько 2 500 м. Це місце взаємодії Філіппінської й Тихоокеанської плит, які являють собою тверді блоки величезного розміру.

Літосферні плити повільно зсуваються, в результаті чого утворюються складчасті гори. Цей процес займає десятки й сотні мільйонів років. Це не єдине дивне відкриття. На глибині приблизно 400 метрів вчені знайшли вулкан, кратер якого заповнений озером з сірки. Температура там становить 187 градусів, тому сірка перетворилася в розплавлений потік. Це єдине місце на планеті з подібним природним утворенням.

Занурення всередину западини

Вперше Маріанська западина була досліджена 23.01.1960 року. Це зробив вчений-океанолог Жак Піккар зі Швейцарії, який опустився на дно в батискафі «Трієст». Його супроводжував американський дослідник Дон Уолш. Їм вдалося оглянути дно, дізнатися деякі подробиці глибинної океанської фауни. Вони виявили новий вид риб, що мають плоску форму.

Протягом півстоліття жодна людина в світовій історії більше не спускався на таку глибину. Третім відважним дослідником глибин світового океану став знаменитий режисер Джеймс Кемерон (2012 рік).

Він один занурився туди в батискафі, оснащеному знімальним обладнанням. Кемерон відзняв унікальні кадри, які лягли в основу наукового фільму про Тихий океан. Також їм були взяті зразки грунту, води. Крім того, на дно Маріанського жолоба періодично відправлялися зонди, які досліджували цю ділянку.

Цікаві факти про Маріанський жолоб

 • В даний час достовірно встановлено, що Маріанська западина – найглибше місце на землі. Її нижня точка, яка називається «безодня Челленджера», розташована на глибині практично в 11 кілометрів нижче рівня моря.
 • Дослідження Маріанської западини тривають і в наші дні. Відмітка в 10994 метрів глибини була вперше досягнута лише у 2011 році.
 • На дні Маріанської западини є справжні гори – вчені виявили там чотири гірських вершини висотою понад 2,5 кілометри кожна.
 • Свою назву Маріанська западина отримала завдяки Північним Маріанским островам.
 • На дні западини, на жахливій ​​глибині, існує життя. Дослідники виявили тут гігантських амеб. Ці одноклітинні організми з тілом діаметром до 10 сантиметрів представляють собою, по суті, одну величезну клітку.

 • Режисер Джеймс Кемерон, автор «Аватара», «Титаніка» і перших двох частин «Термінатора», в 2012 році теж опустився на глибину 10908 метрів в батискафі. Він єдина у світі людина, яка занурилася на дно Маріанської западини поодинці.
 • На дні западини тиск води в 1072 рази перевищує нормальний атмосферний тиск на рівні моря.
 • У фантастичному фільмі «Тихоокеанський рубіж» саме з порталу, який відкрився на дні Маріанської западини, з’являлися ворожі прибульці.
 • Якби гора Еверест виявилася на дні Маріанської западини, її вершину все одно відділяло б від поверхні океану близько 2100 метрів водної товщі.
 • Температури води біля дна Маріанської западини коливається приблизно від +1 до +4 градусів тепла за Цельсієм.
 • Маріанська западина визнана найбільшим морським заповідником у світі.

Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь