Ви зараз переглядаєте ТЕРАКОТОВА АРМІЯ – ГЛИНЯНЕ ВІЙСЬКО ЦИНЬ ШИХУАНДІ В КИТАЇ
  • Категорія запису:Китай

У Китаї Теракотову армію називають восьмим чудом світу (див. 7 НОВИХ ЧУДЕС СВІТУ, ЯКІ ЗБЕРЕГЛИСЯ ДО НАШИХ ДНІВ). І хоча рукотворних претендентів на це звання по світу розкидано не так і мало, Теракотова армія в Китаї, оповита таємницями давнини й нерозгаданими до сих пір загадками, що вражають своїм масштабом, тому армія може поборотися за цей титул по праву.

Теракотова армія та її відкриття

Китайські робітники, що копали колодязь в 1974 році, зробили приголомшливе відкриття: тисячі теракотових фігур в натуральну величину готувалися до битви. Тепер вони називаються Теракотова армія або Теракотові воїни. Фігури розташовані в трьох ямах недалеко від міста Сіань в провінції Шеньсі Китаю. Після того, як воїни були виявлені, місце стало музеєм, а в 1987 році об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Ями розташовані менш ніж в одній милі на північний схід від пірамідального мавзолею, побудованого для першого імператора Китаю Цинь Шихуанді (259 м до н.е. 210 р.до н.е.).

За даними центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, археологи підозрюють, що в недослідженій гробниці могла міститися ціла копія міста Сіань, яку охороняють воїни – Теракотова армія. Три ями (четверта яма була незавершеною) містять близько 8000 теракотових фігур в натуральну величину, з яких близько 2000 були розкопані.

Теракотова армія

Теракотова армія: історія створення

Теракотова армія була створена понад 2200 років тому за наказом імператора Цинь Шихуанді. Це був один з найбільш непересічних правителів Китаю, мислити і діяти завжди виключно масштабно навіть за китайськими мірками.

Саме він завоював, а потім об’єднав в єдину країну сім держав, які ворогували. Саме за його правління були побудовані дороги загального стандарту через весь Китай, а розрізнені раніше держави отримали єдину мову та ієрогліфи канонічного написання. Саме він почав будувати Велику китайську стіну, щоб захистити нову державу від варварів-кочівників з Півночі. Були й інші колосальні проекти Першого імператора Китаю.

Очевидно, що у імператора, який підкорює інші держави і зганяє на гігантські будівництва сотні тисяч (а за деякими джерелами – мільйони) людей, була і незліченна кількість ворогів. На його життя кілька разів робили замах, але спроби не досягали своєї мети. У той же час Цинь Шихуанді був надзвичайно сильно стурбований темою пошуків безсмертя, а на випадок, якщо безсмертя досягти не вдасться – необмеженої могутності в потойбічному світі.

Теракотова армія

І ще в розквіті свого царювання він почав будувати для себе гігантську гробницю, яка через кілька тисяч років знову прославила його і отримала назву Теракотова армія.

За переказами, початковим задумом Цинь Шихуанді було поховання тисяч солдатів разом з ним відразу після власної смерті. Вони повинні були бути поховані в безпосередній близькості від його гробниці й продовжувати забезпечувати захист і його безмежну могутність по той бік життя. Така традиція, нехай в менших масштабах, дійсно існувала в Стародавньому Китаї, коли разом з померлим правителем могли заживо ховати ще близько 100 осіб з його найближчого оточення – чиновників, наложниць, особисту охорону, майстрів, які забезпечують побут.

Однак до періоду правління Першого імператора Китаю традиція ця вже переставала бути нормою і сходила нанівець. І радники змогли переконати його, що даний сценарій навряд чи вдасться здійснити – це може привести до повстання, до того ж держава, що потребує захисту, втратить значну частину боєздатного війська. І тоді було прийнято рішення замінити справжніх солдатів на глиняних і так виникла ціла Теракотова армія.

Що являють собою фігури

Те, з якою старанністю і майстерністю виконана Теракотова армія, вражає не тільки недосвідчених глядачів, а й фахівців. Кожна з більш ніж 8 тисяч фігур солдатів, офіцерів і генералів – індивідуальна. У глиняних воїнів не повторюються риси обличчя, міміка, зачіски, одяг, рухи. Причому з ювелірною точністю й старанням виконані найдрібніші деталі, навіть малюнок на підошві взуття.

Теракотова армія

Всі фігури – і тисяч людей, і сотень тварин – виконані в натуральну величину. Тоді вони були яскраво пофарбовані, але при контакті з повітрям і світлом фарба двотисячолітньої давності дуже швидко, буквально на очах археологів, протягом декількох хвилин вицвітала, і фігури знаходили свій природний колір обпаленої глини. Саме звідси і взялася назва – Теракотова армія.

Фігури порожнисті, але навіть при цьому вага воїнів становить понад 120 кг, коней – понад 200 кг. Досліджуючи ці знахідки, археологи йі хіміки з’ясували, що фігури виготовлялися в різних частинах Китаю, тулуби звозили на місце майбутньої гробниці і вже тут до них кріпили голови, руки, зброю, покривали фарбою й  лаком. І неймовірна трудомісткість цієї роботи, і складність логістики для того часу – одні з найбільших загадок.

До слова, слідів гігантських печей, в яких повинні були обпалюватися статуї воїнів та коней, виявити так і не вдалося, хоча очевидно, що це повинні були бути дуже великі й  потужні споруди.

Теракотова армія

Теракотова армія була створена, щоб служити імператору в загробному житті і включають в себе суміш колісниць, кавалерії, броньованих солдатів і лучників. Є високопоставлені офіцери (включаючи дев’ять генералів), і одна з ям, № 3, фактично служила командним пунктом для армії й містила почесну варту й багато прикрашену колісницю для головного командувача силами. Всі три ями є активними археологічними об’єктами, і відвідувачі можуть побачити розкопки.

В інших ямах були виявлені невійськові теракотові фігури. Також як і армія, вони призначалися для загробного життя і включають в себе державних службовців, оснащених ножами і бамбуковими планшетами для письма, і навіть групу теракотових акробатів, призначених для розваги.

Мавзолей

Воїни ще більше вражають, якщо врахувати, що вони всього лише невелика частина мавзолею Цинь Шихуанді. Вчені використовували дистанційне зондування, вибірку ядра і радар, щоб виявити, що комплекс могил становить майже 98 км2. Вони підозрюють, що він містить копію міста Сіань, а також його річки й струмки.

Теракотова армія

Крім глиняних мешканців-воїнів, акробатів та інших – тисячі живих людей були поховані разом з імператором. Багато з них були ремісниками і каторжниками, загиблими при будівництві мавзолею. Сотні наложниць також були поховані там, можливо, щоб супроводжувати свого імператора в загробне життя, або, можливо, як частина складної придворної інтриги.

Археологи і реставратори продовжують працювати над відтворенням теракотового війська. Навіть в головному павільйоні можна побачити фігури, що знаходяться зараз на відновленні і збираються буквально по шматочках. Частина воїнів назавжди залишиться обезголовленими – їх голови і обличчя відновити не вдалося, а змішувати справжні фігури і вигаданий ідеологи історичного комплексу порахували неправильним.

Вчені продовжують працювати над численними загадками, які приховує Теракотова армія. Одна з них – зброя воїнів. З якоїсь причини метал, який перебував у вологому грунті протягом 2200 років, не тільки не розклався, але зберіг ідеальну гостроту, таку, що до нього неможливо доторкнутися – однозначно поріжетесь.

Теракотова армія

Але головна загадка: що ж знаходиться в гробниці самого імператора. Її місце встановлено, але влада не поспішає давати дозвіл на її розкопки. Є переказ, і, з огляду на масштаб задуму, в це віриться легко, що імператор наказав поховати себе теж особливим чином. Його тіло повинно було спочивати в гробі, зробленому у формі човна, а сам човен – рухатися по підземній ріці з ртуті.

Справа в тому, що ртуть в той період вважалася засобом, що володіє магічними властивостями – дарує довголіття, навіть безсмертя. І рух по річці з ртуті повинен був забезпечити його невразливість в потойбічному світі. Є відомості про те, що імператор, прагнучи до безсмертя, дійсно з певною регулярністю вживав всередину невеликі порції цього отруйного металу, що, з високою часткою ймовірності, стало однією з ключових причин його ранньої смерті.


Що саме є правдою в цих історіях, встановити поки що неможливо. Але очевидно, що великі відкриття тут ще попереду і загадкове “восьме чудо світу” може виявитися ще цікавіше.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь