Ви зараз переглядаєте ВОДОСПАД ВІКТОРІЯ – СИМВОЛ ПРИРОДНОЇ МОГУТНОСТІ ТА КРАСИ

На кордоні Замбії й Зімбабве розташовується справжнє чудо світу – водоспад Вікторія. Природна могутність і сила води привертає до себе тисячі туристів з усього світу. Це місце сміливо можна назвати головною визначною пам’яткою всієї Південної Африки.

Водоспад Вікторія суворо охороняється і йому присвоєно статус природного пам’ятника, що відноситься до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також: НАЙВИЩИЙ ВОДОСПАД СВІТУ: ВОДОСПАД АНХЕЛЬ У ВЕНЕСУЕЛІ

Водоспад Вікторія розташований одночасно у двох національних парках – Вікторія Фолс в Зімбабве і Гримлячий Дим в Замбії. До речі, так називають водоспад місцеві жителі в Замбії. Уряди двох країн спростили візи для одноразових поїздок до водоспаду. Їх можна отримати прямо на місці, при перетині умовного кордону.

Водоспад Вікторія у цифрах

Першим європейцем, який побачив водоспад, був Девід Лівінгстон. 17 листопада 1855 року, під час подорожі (1852-1856) від верхів’їв Замбезі до гирла річки, Лівінгстон досяг водоспаду і підплив до маленького острова, який згодом був названий його ім’ям.

Лівінгстон був вражений водоспадами Ngonye, ​​далі проплив вгору за течією, побачив значніший водоспад, і назвав його на честь королеви Вікторії.

водоспад Вікторія

Читайте також: ПЛИВСЬКИЙ ВОДОСПАД У МІСТІ ЯЙЦЕ – ВОДОСПАД У ЦЕНТРІ МІСТА

  • Висота водоспаду – понад 100 м (від 108 до 120). Загальна ширина потоку – близько 1800 м. Водоспад Вікторія – головна визначна пам’ятка Південної Африки.
  • Фронт падаючої води розділяється на 5 основних потоків: Катаракт диявола (каскад висотою 30 м і шириною 70 м), Головний водоспад (заввишки 93 м і шириною 1 км), водоспад Веселка (108 м), водоспад Підкова (108 м) і Східний водоспад (101 м).
  • Обсяг падаючої води сильно відрізняється по сезонах. У посуху він може бути в 30 разів менше, ніж в дощовий сезон.
  • Водоспад Вікторія входить в трійку найбільш значних і відомих водоспадів світу, поряд з Ніагарою (США – Канада) і Ігуасу (Аргентина – Бразилія), хоча не є рекордсменом ні по висоті, ні по ширині.
  • У 1989 році водоспад включений до Списку всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
  • Хмара водяного пилу піднімається над водоспадом на кілька сот метрів, клуби білого «диму» видно з відстані більше 50 км.
водоспад Вікторія

Сезони на водоспаді Вікторія

Як більшість водоспадів, Вікторія непостійна. Африканської весняної води вистачає для роботи на «повну потужність», особливо в квітні – травні. Саме тоді на сотні метрів піднімаються навколо клуби водяної пари, і навіть в дощовику (його там видають напрокат) туристи повертаються з прогулянки наскрізь мокрими.

У посуху, в жовтні – листопаді, водоспад Вікторія тихий і миролюбний. Широкий, майже в 2 км, річковий фронт Замбезі, перш ніж пірнути у вузький скелястий розлом, розпадається на десятки окремих потоків, річок і струмків. А місцями і просто пересихає – одні голі скелі. Тоді навіть фотографувати можна спокійно, не боячись залити камеру. А в ущелині, до самого підніжжя водоспаду, по низькій воді можна підібратися на катері, про що під час повені (восени і взимку) навіть подумати страшно.

водоспад Вікторія

Вікторія прихильно дає розглянути себе з різних сторін. Можна прогулятися в тропічному дощовому лісі, по доріжках уздовж ущелини, навпроти потоку, що пада – до нього всього кілька десятків метрів. Потім пройти старим арочним мостом нижче водоспаду.

З лівого, замбійського, берега можна перебратися на човні до самого зрізу падаючої води, на острівець Лівінгстона, і скупатися в кам’яній чаші, заглядаючи у саму прірву. І, нарешті, з пташиного, точніше вертолітного або дельтапланного, польоту Вікторія розкривається у всій своїй грандіозній красі.

Політ над Вікторією

Обов’язково побачите величезну, в водоспадних бризках і тумані, веселку. Роздивіться стада слонів і буйволів по берегах і островах Замбезі вище водоспаду. Як на долоні два туристичних містечка – зімбабвійське Вікторія Фоллс і замбійське Лівінгстон. Численні готелі розкидані по навколишній савані (тут її називають «буш»), катери й теплоходики перетинають широченну, всю в острівцях і проливчиках, річку Замбезі.

На додаток до веселки звичайої, місцеві говорять, що можна бачити і веселку місячну, нічну. Але це трапляється лише кілька разів на рік, в пору великої води й повного місяця.

водоспад Вікторія

А ще на Вікторію можна помилуватися з величезного «оглядового» баобаба (залазити по драбині) і з оглядового майданчика на території фешенебельного, найстарішого в містечку готелю в колоніальному стилі Victoria Falls Hotel.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь