Ви зараз переглядаєте ГОРА АРАРАТ: ОПИС, ІСТОРІЯ ТА БІБЛІЙНІ ЛЕГЕНДИ
  • Категорія запису:Туреччина

Світову популярність гора Арарат отримала як символ Вірменії, але піднятися на нього або навіть побувати біля підніжжя, будучи в Вірменії неможливо, оскільки сьогодні ця гора знаходиться на території Туреччини. Гора Арарат розташована поблизу вірменських та перських кордонів у течії річки Аракс. Незважаючи на це, сніжна вершина Арарату прикрашає герб Вірменії, грошові знаки, вірменський коньяк і т.д.

Гора Арарат

Гора Арарат – найвищий гірський масив в Вірменії, що складається з двох вершин; має вулканічне походження. Вірмени називають свою священну гору Массісом.

Вулкан є сплячим. Останній раз він вивергався в 1840 році. Хвиля пари й попелу, селеві потоки з гарячого бруду й каменів, а також підземні поштовхи, повністю зруйнували поселення і православний монастир в горах, а також безліч сіл в окрузі. З тих пір люди побоюються селитися на Арараті, хоча передумов до його пробудження поки немає.

Свою назву гора Арарат отримала, завдяки європейським географам. З одного боку, Арарат – це біблійна гора, до якої пристав Ноїв ковчег. З іншого боку, у Вірменії є історична провінція Айрарат, а колись на території Вірменського нагір’я існувало селище-держава Урарту. Першими завойовниками араратської вершини були також європейці.

У ясну погоду Арарат можна бачити з будь-яких куточків Вірменії, але найкрасивіший вид на гору відкривається з монастиря Хор-Вирап, розташованого всього в декількох метрах від вірмено-турецького кордону.

Читайте також: ГОРА КАЙЛАС – ТАЄМНИЦІ НЕПІДКОРЕНОЇ СВЯТИНІ

гора Арарат

Монастир Хор-Вирап є символом Вірменії і про цей пам’ятник архітектури знає кожен вірменин. Фортечний храм вже багато років є пунктом паломництва і священним місцем для Апостольської Вірменської Церкви.

На сьогоднішній день монастир Хор-Вирап є чинним, а цікаві туристи можуть спуститися по вузьких сходах в підземелля, глибина якого 6 метрів. З території храму відкривається неймовірний вид на Арарат долину і гору Арарат.

Кордон переходити самовільно не можна, але в складі організованої через турфірму екскурсії це дозволяється. Для сходження на гору слід отримати спеціальний дозвіл в турецьких провінціях Ігдир або Агри.

Висота гори Арарат

Гора Арарат складається з двох піків різної висоти – Великий і Малий Арарат. Вони належать до єдиної вулканічної системи, чия загальна протяжність становить 130 км. Гори відокремлені одна від одної Сардар-Булакськлю сідловиною. Гора Арарат оточена мальовничими долинами, повними сільськогосподарських угідь і пасовищ для овець.

  • Великий Арарат – 5165 м;
  • Малий Арарат – 3896 м;
  • Відстань між конусами – 11 000 м.
гора Арарат

Незважаючи на значну висоту, альпіністи й любителі трекінгу вважають ці гори простими в сходженні, у порівнянні з піками Кавказу. На них може піднятися навіть недосвідчена людина, але тільки у відповідну пору року, з потрібним набором спорядження і в складі туристичної групи.

Влітку і в гарну погоду можна піднятися на Малий пік, приблизно за 8 годин. Сходження на Великий пік займає близько 15 годин. Настільки великі терміни викликані тим, що туристи змушені по шляху на гору обходити безліч ущелин.

Великий і Малий Арарат

Великий Арарат (Масіс). Найбільша гора вулканічної системи. Вона настільки висока, що її можна побачити за десятки кілометрів з території сусідніх держав. 5-ти кілометровий пік є сплячим вулканом, який утворився приблизно 3 500 000 років тому, його схили складаються з вищербленого базальту і завалів каменів, а вершина вище покрита вічним снігом і системою з 30 льодовиків. Найдовший з льодовиків має протяжність 2 км.

Нерідко підніжжя Великого Арарату закутується щільними хмарами, залишаючи видимим лише добре освітлену вершину. Альпіністи, які знаходяться там під час подібного явища, отримують відчуття схожі з «ходінням по небу». Це дуже красиво і заворожуюче.

гора Арарат

Малий Арарат (Сис). Малий конус має висоту на 2000 м нижче, ніж Великий Арарат. За геологічними мірками – це зовсім молоде утворення, його вік не перевищує 150 000 років. Воно утворилося внаслідок закупорки великого конусу, в результаті чого лава знайшла собі вихід в іншому місці.

Своїм виглядом Малий Арарат являє собою копію Великого конуса. Всі ті ж правильні форми, кам’янисті й пустельні схили, а також вічний сніг на висоті понад 3500 м. Біля підніжжя гори можна зустріти зарості з беріз і дикого винограду, але в цілому рослинності тут не більше, ніж перед Великим Араратом.

Гора Арарат – біблійне місце

Місцеві жителі з боку Туреччини і Вірменії часто люблять переказувати легенди про Арарат. Багато з них кажуть, що гора вважається символом колиски всього людства. За переказами, на її схилах сам Ной побудував вівтар, виплекав виноградники, тут же і був похований. Святість місця підтверджується містами, які колись існували, назви яких містить відсилання на Ноя.

У Святому Письмі було сказано, що в ассирійській державі Урарту якісь «Гори Араратські – найвищі в окрузі», послужили місцем для висадки Ноєвого ковчега. За різними натяками і вказівками в Біблії, середньовічні теологи й географи встановили, що цим місцем міг бути тільки пік Масис. У церковних колах на заході йому дали назву Арарат, яка й перейшла в вірменську культуру.

гора Арарат

Дослідники Біблії заявляють, що немає чітких вказівок на те, що ковчег повинен пристати саме до цього вулкану. Одночасно вірменські переклади Біблії подібну легенду тільки підтверджують.

Навколо твердження про пригоди Ноя, у народів, які проживають поруч з горою, склалася маса легенд про ту пору.

Ось лише деякі з них:

  • поселення Ахура поруч з горою (зруйновано землетрусом 1840 роки), служило місцем де Ной встановив перший жертовний вівтар і посадив першу лозу винограду;
  • у місті Маранді в Ірані померла і була похована дружина Ноя;
  • назва азербайджанської Нахічевані, деякими істориками трактується як «місце сходження Ноя».
  • халдеї (древнє єврейське плем’я) поклонялися на Арараті зіркам, і троє з них пізніше стали відомими під назвою «Волхви», які вперше побачили тут Віфлеємську зірку і пішли за нею до новонародженого Ісуса.
  • Вважається, що першим, хто намагався піднятися на гору, був Святий Яків, але всякий раз підбираючись до вершини, він засинав і прокидався вранці знизу. В одній з таких подорожей до нього з’явився Ангел і заборонив підніматися на гору, але за завзятість винагородив Якова шматком від ковчега.
гора Арарат

Легенди настільки міцно увійшли у свідомість місцевих, що багато хто навіть не намагався здійснити сходження.

Сходження на гору

Місцеві вважають, що підкорення Арарату – справа зухвала. Раніше наважитися на подібне могли тільки відчайдушні сміливці. Нерідко подібна ідея зустрічала різку критику. Не дивно, адже гора Арарат вважається священно.

Вперше підкорити цю точку вирішив професор Йоганн Фрідріх Паррот. Разом зі своєю експедицією в 1829 році він зумів піднятися, причому супроводжували його солдати Російської імперії, селяни з місцевих сіл і провідник.

У нотатках професор написав, що підніматися часто доводилося без здійснення відпочинку. Останні години сходження принесли п’янке почуття. Особливе захоплення у нього було при вигляді засніженого «шатра». Дуже важко далися льодовики, однак в підсумку гора Арарат була підкорена.

Одиночне сходження вперше здійснив Джеймс Брайс (1876 рік), а зимове сходження першим здійснив Бозкурт Ергер.

гора Арарат

Як дістатися до гори

Гора Арарат здебільшого належить Туреччині, хоча вірмени вважають гору рідною. Причому, на думку більшості мандрівників, саме на турецькій стороні найкрасивіші схили.

Зазвичай туристи здійснюють переліт до Стамбула, потім беруть автобус або автомобіль, доїжджають до Догубаязіта, який знаходиться недалеко від Арарату. У місті можна пошукати провідника, який допоможе не тільки швидко дійти до підніжжя, а й вивчити найбільш цікаві місця.

Гора Арарат не тільки одна з найвищих, а й одна з унікальних гір. Її популярність величезна і тому любов до неї цілком виправдана. Не кожен зможе підкорити її, але принаймні можна відвідати пам’ятник природи під час прогулянки.

Якщо вдасться приїхати до Вірменії, то до гори можна дістатися зі столиці. Вам будуть запропоновано декілька пам’яток для відвідування. До їх числа належить Хосровський заповідник і знамените місто Двин, яке раніше слугувало столицею Стародавнього вірменського царства. Зараз Двин зруйнований, але прекрасно збереглися руїни, а також руїни палаців і фортець.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь