Ви зараз переглядаєте ТРАДИЦІЇ ЯПОНІЇ: ЯК ЇСТИ СУШІ ТА ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ТУРИСТІВ

Японія – воістину, чудова і дивовижна країна. Поєднання традицій древнього світу і високорозвинених технологій, не можуть не вражати уяву.

Традиції Японії доступні для розуміння не кожному європейцю. А деякі звичаї можуть і зовсім здатися дивними і дикими. Справедливості заради варто відзначити, що японське життя просто просякнуте національними традиціями. Звичайно, іноземцям робляться поблажки, однак, елементарні основи японської культури необхідно знати кожному.

Основні традиції Японії

Особливістю японських традицій є любов до живої природи. Японці можуть годинами милуватися хвилями моря або заходом з вершини найвищої гори. Єдність з навколишнім світом – запорука і основа японської філософії та культури.

Багато європейців знають, що в Японії рукостисканням відповідають поклони. Причому, в дотриманні ритуалу вітання є своєрідна традиція: слід дзеркально відобразити уклін співрозмовника. Японців не дарма вважаються однією з найбільш гостинних національностей у світі.

Японці ніколи не відмовлять у виконанні прохання прямо. Вони придумають вагому причину для пояснення неможливості виконання прохання. На відміну від європейського суспільства, у японців не прийнятий занадто близький контакт – дотримання особистого простору співрозмовника є обов’язковою умовою.

Читайте також: ФЕСТИВАЛЬ ХАНАМІ: ЦВІТІННЯ САКУРИ В ЯПОНІЇ

цвітіння сакури в Японії
Традиції Японії

Також не варто дивитися співрозмовнику в очі, а також активно жестикулювати під час розмови. Такі жести викличуть нерозуміння і агресію приймаючої сторони.

Особливо цікавим ритуалом вважається прийняття їжі. У ресторані іноземцю спершу подадуть осіборі – вологі серветки для вмивання обличчя і рук. Таким чином, згідно з японською традицією, відвідувач очищає енергетику від негативу перед прийомом їжі. У ресторанах немає певної подачі страв – все замовлення приносять відразу. Також в Японії посуд і приналежності діляться по призначенню – для чоловіків і жінок відповідно.

Варто запам’ятати, що не можна наступати у взутті на спеціальні мати або килимки, зроблені з соломи. Вони вважаються у японців священними, а якщо таке порушення правил допущено в священному місці, наприклад, в храмі, то туриста можуть звинуватити в богохульстві.

Не рекомендується куріння в громадських місцях. У світі відома любов японців до чистоти. Наприклад, до і після відвідин туалету, вони перевзуваються у спеціальні тапочки, які є перед кожним санвузлом.

Застільні традиції Японії

Кухонні традиції Японії дуже різноманітні. Кажуть, що коли зустрічаються два японця, вони можуть кланятися нескінченно, оскільки вважається непристойним перестати кланятися першим. Так само і в кухні.

Традиції Японії
Традиції Японії

Застільні традиції Японії:

 • Коли кладеш на блюдо використані палички, їх ні в якому разі не можна схрещувати або ж встромляти в роли і суші. У японців такий стан паличок асоціюється зі смертю. У такому вигляді приносяться підношення духам предків.
 • Не можна під час їжі жестикулювати і вказувати паличками на що-небудь або ж кого-небудь. Це вважається не тільки ознакою поганого виховання, а й є для японців знакою того, що людина налаштована агресивно.
 • Не можна передавати їжу з одних паличок в інші. Така дія теж асоціюється зі смертю. Це пов’язано з буддійським ритуалом поховання.
 • Японський суп не слід, їсти ложкою. Його просто випивають. Якщо ж в ньому присутня локшина, то її з’їдають паличками.
 • Роли і суші не можна надкушувати. Їх слід з’їдати цілком. Коли ж шматочок все-таки довелося надкусити, його не можна класти на тарілку, а слід утримувати в руках або ж паличками. Треба сказати, що в японських традиціях допустимо в розслабленій дружній атмосфері брати суші руками. Але ось сашимі можна їсти тільки за допомогою паличок.

Як поводитися за столом

Японці дуже шанують свої звичаї і традиції, тому нехтувати цим фактом ні в якому разі не можна. Прийом їжі для жителів Японії – це справжній ритуал, який необхідно виконувати в чіткій відповідності з усіма правилами.

Традиції Японії
Традиції Японії

А саме:

 • Перед тим як приступити до трапези, японці вимовляють слово «ітадакімасу», що означає «приступаю до їжі». Не можна вставати з-за столу, не подякувавши господарям. Після закінчення прийому їжі слід вимовити фразу «готісо сама десіта». Дане словосполучення означає, що страви були дуже смачними і вам дуже сподобалося.
 • Як відомо, японці практично не користуються виделками і ножами. Ложки використовуються в виняткових випадках, коли на стіл подано суп або рис. Столові прибори можуть надати лише в тому випадку, якщо гість не має навичок користування паличками. Тому перед поїздкою в країну слід опанувати навичками використання паличок.
 • Дуже важливо знати про те, що японці вважають, що їжу необхідно приймати не тільки шлунком, але і серцем. Саме тому будь-яку страву або соус варто приймати на рівні грудей.

Як правильно їсти суші

Це питання хвилює кожного, хто хоча б один раз бував в японському ресторані. При замовленні цієї страви обов’язково подаються палички, які лежать на хасіокі, спеціальній підставці. Навчитися користуватися даними приладами досить просто, але не варто забувати про те, що при цьому не можна забувати і про етикет. Ось кілька простих правил:

 • Жителі Японії не сприймають, коли паличками стукають по столу або посуді. Вважається, що палички повинні стикатися тільки з їжею, ротом і підставкою.
 • Під час прийому їжі не варто вибирати шматки, які розташовані в центрі. Японці як ніхто інший цінують естетику і красу під час їжі. Вибирайте бічні шматки або ті, які розташовані зверху.
 • Протикати паличками їжу – це ознака поганого тону. Також не варто стискати палички в кулаці, так як це можуть прийняти як ознаку агресії та ворожості.

Правила поведінки туристів

Пам’ятайте, що перебуваючи закордоном, ви повинні поважати і шанувати культуру і звичаї тієї країни, в якій перебуваєте. Одягайтеся в залежності від дрес-коду, вивчайте правила етикету і тоді ваш відпочинок залишить лише позитивні спогади.

Традиції Японії
Традиції Японії

Ось кілька правил, які варто запам’ятати туристам, перед відвідуванням Японії:

 • Перед входом в приміщення потрібно обов’язково зняти взуття і поставити його на спеціальну поличку. Іноді біля входу стоять капці для гостей, які потрібно неодмінно надягнути. Ступаючи на татамі, необхідно зняти з себе взагалі будь-яке взуття, в тому числі й капці – поблажливості з боку японців в цьому питанні чекати не слід.
 • Якщо вас запросили в гості, прийнято захопити будь-якої сувенір – це можуть бути цукерки або якась приємна дрібниця.
 • Як ми вже знаємо, вітаючись з японцем потрібно злегка вклонитися, а не подавати руку. Якщо вітаєте знайомого – можна обмежитися легким кивком голови, з незнайомцям уклін повинен бути нижче.
 • У поїздах та метро не можна курити, вживати алкоголь, голосно слухати музику і розмовляти по телефону. Взагалі правила поведінки майже всюди зображені у вигляді малюнків, які, як правило, легкі для розуміння.
 • Також в поїздах не прийнято поступатися місцем, проте на спеціальні місця для літніх і інвалідів, дійсно, сідати можна тільки інвалідам та людям похилого віку.
Традиції Японії
Традиції Японії
 • Приймаючи їжу, дозволяється плямкати – це вважається знаком поваги до кухаря. Випиваючи з компанією, потрібно підливати зі своєї пляшечки з саке в чашку сусіда – він в свою чергу буде наповнювати вашу. Перед випивкою вимовляється стандартний тост «Кампай!», Що означать «до дна!».
 • У великих ресторанах можна попросити вилку, проте вони є далеко не у всіх закладах. Чайові не прийнято давати ні офіціантам, ні таксистам – вони можуть образитися.
 • Якщо не знаєте, як дістатися кудись, або взагалі виникнуть які-небудь проблеми – завжди можна звернутися до поліцейських, вони всі володіють англійською.
 • У публічних лазнях і гарячих джерелах перед зануренням у воду прийнято ретельно відмиватися під душем. Також після прийняття ванни не варто витикати затичку – ванна зазвичай набирається на весь вечір для всіх гостей.

Знаючи ці прості, але важливі традиції Японії, можна спокійно вирушати в подорож в цю дивовижну країну. Знання культури цього народу допоможе встановити тісні зв’язки і дозволить повною мірою оцінити побут і вдачу японців.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь