Ви зараз переглядаєте КОЛІЗЕЙ – ІСТОРІЯ ТА ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КОЛІЗЕЙ У РИМІ
  • Категорія запису:Італія

Італія – країна багата на дивовижні пам’ятки архітектури, серед яких музеї Ватикану, Пізанська вежа, фонтан Треві й Колізей – про який сьогодні й піде мова.

У центрі “Вічного міста”, в низині між Палатинским, Еськвілінськім та Целієвськім пагорбами знаходиться один з найвидніших і колосальних пам’яток старовини. Факти про Колізей свідчать про те, що будувався він протягом восьми довгих років. Вміщував в себе близько 58 тисяч чоловік. Початок зведення покладено в 72 році Веспасианом і закінчено Титом у вісімдесятому році.

Цікаві факти про Колізей у Римі допоможуть вам краще пізнати історію й призначення даної споруди. Щороку на нього приїжджають подивитися мільйони туристів з усього світу.

КОЛІЗЕЙ - ІСТОРІЯ ТА ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КОЛІЗЕЙ У РИМІ 1

Історія Римського Колізею

У 68 р н.е. зрада преторіанців і вирок сенату змусили жорстокого і навіженого імператора Нерона Клавдія Цезаря Друза Германіка, при народженні Луція Доміція Агенобарба, більш відомого під ім’ям Нерона, звести рахунки з життям. Ця обставина послужила до початку вісімнадцяти місяців братовбивства. Після чого Веспасіан, який став імператором вирішив перебудувати місто, для того щоб знищити культ Нерона.

Таким чином, золотий палац Нерона був перепрофільований під різні державні установи, а ставок, що знаходився поблизу, засипаний і тут же закладено будівництво цирку. Тим самим він проявив розум далекоглядного політика, який власність Нерона передав сенату і плебсу, який вимагав panem et circenses.

Є думка, згідно з якою, будівництво реалізовувалося за рахунок доходу, отриманого від Іудейської війни. Так, наприклад, на зведення споруди використовувалася праця 100 тис. рабів, пригнаних з Юдеї. Ще при будівництві були зайняті наймані дизайнери й робітники будівельних професій.

Споруда закінчена в правління Тита Флавія Веспасіана молодшого, в просторіччі Тита у вісімдесятому році. Стіни споруджені з мармурових блоків, які привозилися здалеку. Для збереження глядачів від сонця або негоди, над ареною натягували пристосоване для цього полотно. Малося 80 виходів, чотири тільки для патриціїв. Трибуни зазвичай спочатку заповнював плебс, потім громадяни вищих станів, вистава починалася після приходу імператора.

Глядачів від арени відділяв високий бар’єр, щоб дикі звірі не могли дістатися до глядачів. Початкова назва пам’ятника амфітеатр Флабіев, по родовому імені його будівельників. Назва Colosseum, Colosaeus, виникла в XVIII столітті. За однією версією походить від розмірів Колізею, за іншою, від 35-метрової статуї Нерона, що стоїть поблизу, яку він спорудив у свою честь. Протягом довгих років Колізей був улюбленим місцем видовищ: гладіаторських боїв, цькування диких звірів.

Тит Флавій Доміціан, що правив в 81-96 рр. продовжив справу свого брата, і побудував підвальні приміщення, необхідні для поліпшення якості видовищ. У 217 р. до правління Марка Опеллія Макрина Колізей був неабияк пошкоджений пожежею, але відреставрований Марком Аврелієм.

Філліп I Араб в 248 році з великим розмахом відзначив на арені тисячний рік заснування Риму. З 405 року бої між людьми були суворо заборонені Флавієм Гонорієм Августом, але спортивні змагання й публічні страти продовжувалися ще довго.

КОЛІЗЕЙ - ІСТОРІЯ ТА ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КОЛІЗЕЙ У РИМІ 2
Цікаві факти про Колізей у Римі

З початку VI століття почалися не найкращі часи, занепаду популярності сприяло й нашестя варварів. В кінці VI століття в будівлі була побудована маленька каплиця, а арена стала місцем поховання, безліч внутрішніх приміщень використовувалося, як житло й майстерні.

З 11 століття Колізей служив укріпленими спорудами для впливових римських пологів, які боролися за владу. У першій половині XIV століття будівля знову переходить у власність плебсу й сенату. Після чого прийшла епоха розорення. Нищівна сейсмічна стихія в 1349 зруйнувала південну частину й пошкодила всю споруду. З цієї причини, те, що колись називалося Колізеєм, стали використовувати, як місце видобутку матеріалів для будівництва.

Цікаві факти про Колізей у Римі
Цікаві факти про Колізей у Римі

Але історія Колізею на цьому не закінчилася. Незважаючи на таке варварське ставлення, істотна частка вціліла і в XVII ст. використовувалася під потреби виробництва. Більш пристойне поводження з пам’ятником почалося тільки з середини XVIII століття. Папи римські взяли Колізей під свою опіку. У нинішній час Колізей охороняється законом, по можливості реставрується. Незважаючи на багато років і навіть століття лихоліття, величні руїни, не втратили колишню пишність, і зараз приголомшують монументальністю.

Цікаві факти про Колізей у Римі

Отже, перед вами найбільш цікаві факти про Колізей у Римі:

Колізей був побудований на місці озера перед будинком Імператора Нерона, який влаштовував в ньому водні баталії. Озеро осушили за допомогою спеціально побудованих дренажних систем і з використанням насосів, що для того часу було великим інженерним досягненням. Дно озеро опинилося покритим блакитною глиною, яка володіє великою непроникною здатністю. І на цій основі було створено цементний фундамент.

Цікаві факти про Колізей у Римі
Цікаві факти про Колізей у Римі

Колізей на відміну від давньогрецьких театрів не висічений в скелі, а побудований вгору від самої основи. Його грандіозна конструкція була полегшена за рахунок використання арок і легкої цегли для будівництва. Внутрішні стіни були покриті графіті, а в арках по зовнішньому периметру знаходилися статуї.


Колізей мав 50000 сидячих місць, або близько 70-80 тис. стоячих місць. Колізей користувався величезною популярністю, побачити виставу приходили практично всі жителі Давнього Риму. При цьому місця були розділені на секції, найближчі до арени належали знатним патриціям і відомим римлянам, на середніх рівнях знаходився простий народ, а останній четвертий рівень займали раби. У кожну секцію був свій вхід, пронумерований великими червоними цифрами над воротами так, щоб ці цифри було видно здалеку, оскільки зазвичай біля входу збиралися великі черги, і кожен житель входив в свій сектор згідно купленому абонементу.

Цікаві факти про Колізей у Римі
Цікаві факти про Колізей у Римі

В Колізеї проводилося кілька типів видовищ. Вранці влаштовувалися бої з дикими тваринами, вдень проводилися публічні страти, а ввечері організовувалися гладіаторські бої. Гладіатори поділялися на класи згідно їх фізичній формі й технікам бою.


Сцена була покрита піском, який добре вбирав кров убитих і поранених. Протагоністи ігор, гладіатори й великі тварини запускалися на сцену через головні входи, розташовані на двох центральних лініях. Часом доводилося піднімати й випускати до 20 тварин одночасно. Тільки уявіть скільки людей було задіяно для роботи в підземеллях Колізею!


Колізей в Римі вражає своїми розмірами: довжина зовнішнього еліпса – 524 м, розмір самої арени 85,75 х 53,62 м, висота стін – 48-50 м. Колізей побудований з монолітного бетону при тому, що інші споруди того часу зводилися з цегли і кам’яних блоків.

Цікаві факти про Колізей у Римі
Цікаві факти про Колізей у Римі

Колізей в Римі вважається найбільшим за площею амфітеатром, існуючим коли-небудь. Амфітеатри в той час викопували в схилах пагорбів. Колізей же являє собою цементно-кам’яну споруду.


У Колізеї проводилися гладіаторські бої, які були ретельно організовані. У боях брали участь колишні військові, ув’язнені, раби й волонтери. Такий рід розваг був дуже популярний серед римлян. Брати участь в боях могли не всіх. Існував спеціальний відбір. Оцінювалися такі якості, як стиль боротьби, знання й досвід в бойових мистецтвах, вагова категорія.

Цікаві факти про Колізей у Римі
Цікаві факти про Колізей у Римі

На арені Колізею прийняло смерть велике число тварин. Крім гладіаторських боїв на арені амфітеатру проходило публічне полювання і бої серед тварин. У них брали участь – леви, слони, тигри, ведмеді, а також гіпопотами та інші великі тварини. Всі вони постраждали, а багато хто був убитий. Тільки на відкритті Колізею постраждало майже 9 000 тварин. Загальна чисельність загиблих тварин за час дії Колізею нараховує понад 1 млн., А кількість людських жертв становлять понад 500 000 чоловік.


Колізей в Римі використовувався для проведення масштабних битв на кораблях. Для цього приміщення амфітеатру заповнювали водою на 1 метр.

Цікаві факти про Колізей у Римі
Цікаві факти про Колізей у Римі

Коли народ наситився кривавими видовищами, в Колізеї перестали проводити публічні заходи. Після природних катаклізм у вигляді блискавки й землетрусів, які відбилися на зовнішньому вигляді будівлі, споруда пустувала. За рішенням католицької церкви й більшості священиків у 18 столітті було вирішено зберегти споруду.


В обідню пору в Колізеї проводилися страти засуджених до смерті злочинців. Людей спалювали на вогнищах, розпинали або віддавали на поталу хижакам. За всім цим як ні в чому не бувало спостерігали римляни й гості міста.


Якщо вірити історикам, то приблизно в 200 році н.е. на арені почали боротися не тільки чоловіки, але і жінки-гладіатори. Також згідно з підрахунками вчених, середній римлянин проводив в Колізеї близько третини свого життя.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь