Пізанська вежа в Італії – одна з найпопулярніших визначних пам’яток, яка стала невичерпним джерелом натхнення для туристів. Адже тільки там можна втілити в життя найбожевільнішу ідею з позування. Однак це трохи більше, ніж просто красива фігурка на долоні, яку сфотографували на камеру й зберігають в сімейному фотоальбомі.
Пізанська вежа в Італії: історія побудови
Історичні дані свідчать про те, що 9 серпня 1174 року розпочалося будівництво цілого архітектурного ансамблю, в який входила дзвонова вежа – Кампанелла. Однак потім з’ясувалося, що літочислення, яке велося в Пізі, на рік випереджає літочислення, прийняте в усьому світі. Таким чином, будівництво Пізанської вежі почалося в 1173 році.
Читайте також: МУЗЕЇ ВАТИКАНУ: 10 ШЕДЕВРІВ, ЯКІ ВАРТО ВІДВІДАТИ
Спираючись на збережені дані, багато істориків вважаю Бонанно Пізано першим архітектором вежі. Раніше вважалося, що нахил вежі був задуманий заздалегідь, щоб показати майстерність архітектора, проте з часом почали схилятися до того, що причиною послужила помилка в розрахунках, або економія на будматеріалах. На жаль, на сьогоднішній день немає можливості дізнатися, що ж трапилося насправді.
В ході будівництва з’ясувалося, що грунт під майбутньою дзвіницею м’який і фундамент просто не впорається з таким навантаженням. У 1178 році, після будівництва третього поверху, вежа почала відхиляться на 4 см від вертикального положення. Пізано з ганьбою був видворений з міста, а будівництво його споруди зупинено на 100 років.
Читайте також: ХРАМ ВАТ РОНГ КХУН – БІЛИЙ ХРАМ В ТАЇЛАНДІ
До 1275 року нахил вежі досягав вже півтора метра. Виправити становище, що склалося зголосилися два архітектори: Джованні Пізано і Джованні ді Сімоне. Вони запропонували проект завершення будівництва, в результаті якого передбачалося вирівняти Пізанську вежу. За проектом було задумано, що кожний наступний поверх башти йшов від нахилу на 10 см. У результаті реалізації задуму не тільки не вдалося вирівняти дзвіницю щодо землі, але на додачу до всього, вона стала кривої.
Добудувати вежу вдалося Томмазо Пізано. Він зайнявся будівництвом дзвіниці на вершині Пізанської вежі з 1350 по 1372 рік. Ідея Томмазо була в урівноважуванні будови, однак зупинити падіння вежі все одно не вдалося. Таким чином, все будівництво Пізанської вежі зайняло 200 років.
Причини нахилу Пізанської вежі
Група британських та італійських дослідників зробила заяву, чому не падає Пізанська вежа в Італії, незважаючи на те, що кут її нахилу складає 3,5 градуса, а в районі міста Піза траплявся не один землетрус.
Читайте також: КАСЛ КОМБ – НАЙКРАСИВІШЕ СЕЛИЩЕ В АНГЛІЇ
Професор Університету Бристоля Джордж Мілонакіс пояснив, що вежа стоїть завдяки м’якому ґрунту. Саме він допоміг встояти Пізанській вежі під час землетрусів. Дослідники відзначили, що поєднання жорсткості конструкції вежі й м’якості грунту призводить до того, що під час землетрусу не виникає резонансу. В результаті у будівлі виявився чи не найкращий у світі показник так званої динамічної взаємодії споруди з грунтом, за допомогою якої фахівці оцінюють стійкість будівлі при сейсмічній активності.
Пізанська вежа входить в архітектурний ансамбль Площі чудес разом з самим собором, баптистерієм і кладовищем Кампо-Санто. Її висота становить 55,86 метра. Побудована вона з білого мармуру і має 294 сходинки.
Цікаві факти про Пізанську вежу
Всьому світу Пізанська вежа в Італії відома, як будівля, яка стоїть під нахилом. Але мало хто знає, що у вежі є кілька цікавих фактів:
Читайте також: МАЧУ-ПІКЧУ – ЗАГУБЛЕНЕ МІСТО ІНКІВ НА ВИСОТІ 2400 МЕТРІВ
- Ця вежа являє собою той рідкісний випадок, коли дзвіниця стоїть в віддаленості від самої церкви. Зазвичай такого роду споруди ставлять впритул до собору.
- Пізанська вежа в Італії постійно «ворушитися». Вона то самовільно нахиляється, то, як ніби повертається на колишнє місце. Дехто залякую дітей розповідями, що вежа жива й ходить по ночах, але насправді все це – витівки грунту.
- У XX столітті була створена комісія, основною метою якої є порятунок Пізанської вежі від руйнування. Фахівці придумують різні способи її зміцнення й щорічно проводять реставрацію.
- Пізанська вежа в Італії допомогла відомому Галілео Галілею довести теорію про швидкість падіння тіл. Він скидав об’єкти з різною масою з вершини споруди.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас