Ви зараз переглядаєте МУЗЕЇ ВАТИКАНУ: 10 ШЕДЕВРІВ, ЯКІ ВАРТО ВІДВІДАТИ
  • Категорія запису:Італія

Маленька держава Ватикан, яка знаходиться на території Риму, має неймовірні художні та культурні цінності: вражаючі зібрання творів мистецтва, археологічні знахідки та історичні артефакти. Основна частина скарбів, зібраних Римською Католицькою Церквою за століття, зберігається в величезному комплексі Музеї Ватикану (Musei Vaticani), який був заснований Папою Юлієм II на початку XVI століття.

Музеї Ватикану – це цілий комплекс, що складається з декількох палаців і включає в себе більше десяти музеїв, кожен з яких має безліч залів, картинних галерей і коридорів, каплиць і папських апартаментів.

Музеї Ватикану: 10 шедеврів, які варто відвідати

Музеї Ватикану зберігають в своїх стінах ранні християнські реліквії III – XIV століть і художні шедеври великих майстрів епохи Ренесансу, а також етнографічні, нумізматичні та багато інших колекції.

Читайте також: НАЙВІДОМІШІ В’ЯЗНИЦІ СВІТУ: ТОП-5 МІСЦЬ, ЯКІ МОЖНА ВІДВІДАТИ

Музеї Ватикану
Ватиканска пінакотека (італ. Pinacoteca Vaticana)

Оглядати музеї Ватикану можна в різній послідовності, але ключовим об’єктом будь-якого маршруту є Сикстинська капела (Cappella Sistina) – результат довгих праць найбільших італійських художників епохи Відродження.

Сікстинська капелла

Сікстинська Капела (італ. Cappella Sistina) – колишня домашня церква в Ватикані, побудована з 1473 по 1481 рік архітектором Джорджем де Дольчі, за наполяганням папи римського Сікста IV, звідки й походить назва.

Стіни в капелі розписані сценами, що розповідають історії Мойсея та різним історіям з життя Христа. Над розписом працювали великі художники Відродження: Сандро Боттічеллі (Sandro Botticelli), Доменіко Гірландайо (Domenico Ghirlandaio) і П’єтро Перуджино (Pietro Perugino).

Читайте також: ВІДОМІ МОСТИ ТА ВІАДУКИ СВІТУ: ВРАЖАЮЧИЙ ТОП-7

Музеї Ватикану

Спочатку звід капели був прикрашений зоряним небом, але в 1504 році на стелі утворилася тріщина, тому була проведена реставрація, в ході якої звід був прикрашений фресками самим Мікеланджело (Michelangelo Buonarroti).

Як відомо, Мікеланджело більшою мірою був скульптором, і сам він себе як митця не позиціонував, тому для Мікеланджело це був справжній виклик. Шедевр в Сікстинській капелі він створив в самотужки за п’ять років!

У Сікстинській капелі є свій чоловічий хор – Папська капела – один з найбільш значних професійних хорів католицької церкви, заснований папою Сікстом IV в 1471 році.


Музей Пія-Климента

Чудовий музей Пія-Климента (італ. Museo Pio-Clementino) у Ватикані був заснований папами Климентом XІV і Пієм VІ. Власне, тому музей і має таку назву. Метою пап стало створити місце, в якому можна зберігати відомі грецькі й римські шедеври мистецтва.

Читайте також: ДАЙВІНГ НА ЗАТОНУЛІ КОРАБЛІ: 5 КОРАБЛІВ, ЯКІ ТРЕБА ПОБАЧИТИ

Музеї Ватикану

Але на той момент вони не думали, що їхня колекція буде настільки великою, тому для розміщень статуй був обраний невеликий апельсиновий дворик палацу Бельведер, що входить до складу Ватиканських палаців.

Незабаром колекція шедеврів мистецтва почала поповнюватися безцінними експонатами, тому папа Климент XIV задумався про побудову для них ще кількох приміщень на території палацу. Порадившись з архітекторами Сімонетті й Кампозеррі, він прийняв рішення зробити кілька тематичних залів, а також ніш з найбільш «дорогоцінними» скульптурами.


Григоріанський етруський музей

Григоріанський етруський музей (італ. Museo Gregoriano Etrusco) створено в 1837 р за наказом папи Григорія XVI. Основу фонду музею становить багата колекція археологічних знахідок, знайдених в етруському некрополі недалеко від Черветері та на руїнах поселень південної Етрурії.

Музеї Ватикану

Як і інші музеї Ватикану, Григоріанський музей включає в себе безліч залів – більше 20, на такій великій території виставлені найрізноманітніші предмети, що використовувалися загадковим народом етрусків. Це не тільки предмети побуту, але й дорогоцінні прикраси, створені в IV ст. до н. е., повне обмундирування етруських воїнів, саркофаги й похоронні урни.


Бібліотека Ватикану

Ватиканська бібліотека (лат. Bibliotheca Apostolica Vaticana) – місце, де зібрані знання, накопичені людством протягом декількох століть. Вона має найбільше зібрання рукописів Середніх віків та епохи Відродження, а в фондах бібліотеки зберігаються мільйони книг, сотні тисяч манускриптів, гравюри, карти, медалі та інші роботи, що становлять окремий скарб Ватикану.

Музеї Ватикану

Ватиканська бібліотека підкорює не тільки числом праць, а й тим, наскільки красиво оформлені приміщення. Чорно-біла плитка, колони із зображенням святих, склепінні стелі – об’єкт Ватикану прекрасний як зовні, так і всередині.

Структурно бібліотека включає в себе зали, галереї, музеї, салон і капелу. На території пам’ятки зберігають документи підвищеної секретності, ознайомитися з якими може тільки понтифік. Ватиканській бібліотеці належать школа і лабораторія, необхідна для реставрації зразків.


Галерея Арацці

У знаменитій Галереї гобеленів Арацці (італ. Galleria degli Arazzi) на 100 метрах представлені 10 фламандських шпалер на біблійну тематику, що зображують сцени з Нового і Старого Завітів, створених за малюнками учнів Рафаеля на Брюссельській мануфактурі Пітера ван Альста.

Музеї Ватикану

Галерея гобеленів була відкрита в 1838 році. Знаходиться вона в крилі, що з’єднує палац Бельведер і Апостольський палац. Сюди вони були перенесені з Сікстинської капели. Це по-справжньому унікальна колекція, подібних до якої немає більше ніде в світі.


Музей К’ярамонті

Музей К’ярамонті (італ. Museo Chiaramonti) заснований в 1807 році папою Пієм VII. У його колекції представлені численні грецькі й римські статуї, рельєфи та барельєфи, древні письмена. Для експозиції музею використовуються 3 зали:

Музеї Ватикану
  • Браччо Нуово – експонати цієї зали зображують сцени з грецької міфології й римської історії, також тут представлено багате зібрання портретної скульптури.
  • Галерея Лапірадія – багатюща колекція древніх написів, що включає зразки, вік яких перевищує 2000 років.
  • Галерея Кьярамонті – найстаріша частина музею, представляє понад 1000 стародавніх статуй та саркофагів, бюстів і елементів архітектури.

Станці Рафаеля

Станці Рафаеля (італ. Stanze di Raffaello) – один із шедеврів Ватиканських музеїв – святая святих, яку не можна не відвідати, опинившись у Ватикані.

Музеї Ватикану

Чотири кімнати невеликого розміру були облаштовані в Папському палаці у 1508 році, для Юлія II. Розписував приміщення молодий Рафаель. Сюжетами фресок стали античні легенди й міфи, об’єднані зі справжніми подіями доби середньовіччя, а також наука, мистецтво й військові досягнення Католицької церкви.


Апартаменти Борджіа

Середньовічна розпис збереглася і в апартаментах Борджіа (італ. Appartamento Borgia), які розташовані під станцями Рафаеля. Три чудових зали: Зала Сивіли, Зала святих і Зала Таїнств Віри – розписані самим Бернардіно Пінтуріккіо і учнями художника.

Музеї Ватикану

Апартаменти побудовані в кінці XV ст. як резиденція папи Олександра VI. Вони вражають уяву своїм розкішним оформленням, багатством оздоблення та, звичайно ж, багатим зібранням творів мистецтва.


Пінакотека

Пінакотека Ватикану (італ. Pinacoteca Vaticana) – це зібрання картин, засноване в XVIII ст. папою Пієм V, в якому представлено понад 450 полотен. Картини розташовані в ронологічному порядку. Відвідувачі можуть побачити європейські та візантійські художні шедеври XII-XIX століть, найбільше зібрання робіт італійських майстрів, колекцію вівтарного розпису. Основу експозиції становить релігійний живопис.

Музеї Ватикану

Тут можна побачити дорогоцінні оригінали робіт Рафаеля, Джотто, Караваджо, Тіціана, Леонардо да Вінчі та інших геніальних майстрів епохи Відродження. «Коронування Діви Марії» Рафаеля, єдина в Римі картина геніального Леонардо «Блаженний Ієронім», полотно Караваджо «Поховання Христа» – тільки заради зустрічі з цими шедеврами варто приїхати в Рим!


Галерея канделябрів

Галерея канделябрів (італ. Galleria dei Candelabri) – одна з трьох знаменитих галерей Ватикану, яка перебуває в крилі, що з’єднує Апостольський палац і палац Бельведер. У цій вісімдесятиметровій галереї в бічних отворах аркад встановлені масивні мармурові канделябри (II ст. н.е.), які й дали назву галереї. Також в Галереї представлені стародавні саркофаги й римські копії давньогрецьких статуй, створені в період еллінізму.

Музеї Ватикану

У цій галереї в 6 рекреаціях виставлено значне зібрання творів класичного художнього ремесла: вази, фрески, статуї і, звичайно ж, мармурові канделябри, що датуються II століттям. Також тут представлена ​​ретельно відреставрована давньоримська колісниця (оригінал!), саркофаги, скульптурні композиції.


Безумовно, музеї Ватикану не обмежуються перерахованими, і ви зможете знайти ще безліч цікавих залів і виставок. Ну а основною красою екскурсії по цьому місту-державі є те, що кожна будівля, кожен пам’ятник, кожен двір і кожен палац Ватикану тут пронизані історією, потрібно лише вміти бачити й цінувати це.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь