Ви зараз переглядаєте МУЗЕЙ ПІНЗЕЛЯ У ЛЬВОВІ – САКРАЛЬНА БАРОКОВА СКУЛЬПТУРА
  • Категорія запису:Україна

Розташований у самому центрі міста костел кларисок не часто привертає до себе увагу туристів, оскільки його зовнішній вигляд не дуже виділяється на тлі куди більш розкішних і помітних будівель. Однак якщо врахувати, що всередині нього знаходиться музей одного з найзнаменитіших скульпторів по дереву – Йоганна Пінзеля, обходити увагою його абсолютно не варто.

Музей Пінзеля у Львові – музей сакральної барокової скульптури, який належить до числа найцікавіших і вражаючих музеїв міста. Тут зберігається оригінальна спадщина Йоанна Георга Пінзеля – одного з найталановитіших і загадкових скульпторів XVIII століття, якого за надзвичайну майстерність називають українським Мікеланджело.

Музей Пінзеля у Львові

Музей Пінзеля у Львові розташований в будівлі старовинного костелу, що раніше належав монахиням францисканського ордена, який є цінною пам’яткою архітектури. Собор примітний перш за все тим, що в його інтер’єрі збереглися майстерно створені фрески XVIII століття, що ілюструють сцени зі Старого та Нового заповітів та розповідають про життя Святих в чернечому ордені бернардинок (кларисок).

Під час використання костелу під склад, фрески на південній стіні були зруйновані. На місці втрачених фресок у 1898-1899 з’явилися три композиції роботи художника Тадеуша Попеля з історії Речі Посполитої: “В’їзд Собеського до Відня”, “Клятви Яна Казимира у Львівській Катедрі”, “Оборона львівського бернардинського монастиря”.

Свій нинішній вигляд будівля знайшла в 1938-1939 роках – саме тоді була добудована вежа й велика частина костелу після реставрації. Самі ж клариски, ім’ям яких названо костел, на території Польщі називалися бернардинками. Тому його розташування біля костелу й монастиря Бернардинів було вельми цікавим. За легендами, між чоловічим і жіночим монастирями були таємні підземні ходи, по яких монахи відвідували черниць, а під час облоги Львова турками – османи намагалися зробити підкоп.

Музей Пінзеля у Львові

Читайте також: ПЕЧЕРА ОПТИМІСТИЧНА – ОДНА З НАЙБІЛЬШИХ ГІПСОВИХ ПЕЧЕР СВІТУ

Довгий час в будівлях монастиря й костелу знаходився військовий госпіталь, а в радянські роки – музей сучасного мистецтва. Лише після здобуття незалежності його вирішили віддати під приміщення музею Йоганна Пінзеля, який створив сучасний пізнаваний вигляд безлічі храмів Львова, а також безлічі інших міст Західної України.

З 1978 по 1996 музей Пінзеля у Львові функціонував як виставковий зал сучасного мистецтва.

Колекція львівської барокової скульптури була зібрана у Львівській картинній галереї як наслідок множинних експедицій музейних працівників в 1960-1970-х. За часів, коли ця велика спадщина української культури була засуджена до знищення, колектив музею врятував від загибелі приблизно дві тисячі творів мистецтва. Багато шедеврів, на жаль, безповоротно втрачено.

Музей Пінзеля у Львові

Читайте також: ОЗЕРО СИНЕВИР: ОСОБЛИВОСТІ, ЛЕГЕНДИ ТА ІСТОРІЯ СИНЕВИРУ

Музей Пінзеля у Львові створений на матеріалах тієї частини спадщини великого майстра, якій судилося вціліти.

Йоанн Георг Пінзель

Йоанн (Іван) Пінзель – один з найталановитіших європейських скульпторів XVIII століття. У своїй творчості зумів досягти досконалості в зображенні містичного й драматичного.

Про великого скульптора відомо вкрай мало. Ніхто з істориків не знає, коли і де точно він народився, і як його звали по-справжньому, оскільки всі роботи його підписувалися лише словами “Майстер Пінзель”. У той же час, його творча спадщина вкрай велике. Його скульптурами прикрашений як Собор Святого Юра, так і Домініканський костел, а також безліч інших храмів Львова.

Вперше виставка робіт Йоана Пінзеля була відкрита у вересні 1987 у виставкових залах музею “Олеський замок”, що є відділом Львівської галереї мистецтв. На наступний рік вона була перенесена в зали Академії мистецтв у Москві. Далі подорожувала в 1989 в Прагу, потім – Варшаву, Вроцлав, Познань …

Музей Пінзеля у Львові

Музей Пінзеля у Львові зібрав найбільшу колекцію робіт барокової скульптури майстра, творчість якого визнано видатним явищем в історії української й світової культури.

Самобутній український митець з європейською освітою створював неповторні релігійні скульптури, рівних яким не було в усьому Старому Світі другої половини XVIII століття. Саме Пінзель став засновником нового мистецького центру, який пізніше отримав назву львівської школи барокової скульптури.

Скульптури Йоана Пінзеля відрізняються динамікою, яка зачаровує, емоційністю й експресивністю. Зовсім недавно роботами українського майстра захоплювалися відвідувачі знаменитого Лувра в Парижі, а сьогодні вони знову повернулися в рідний музей Пінзеля у Львові.

Музей Пінзеля у Львові

Тут експонуються понад три десятки дерев’яних скульптур, в числі яких відомі у всій Європі “Ангел” і “Розп’яття”, а також виділяються особливою силою емоційного впливу вівтарні фігури “Жертвопринесення Авраама” і “Самсон, що роздирає пащу лева”, створені для Годовицько костелу.


Залишається досі загадка: звідки родом був Пінзель, де навчався, де формувався його талант, де працював до появи на українських землях? В якому скульптурному образі він сховав свій портрет?


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь