Печера Оптимістична – найдовша карстова печера Євразії. Розташована в межах Борщівського району Тернопільської області, на південний захід від села Королівка. Борщівський район Тернопільської області є однією з найбільш «печерних» територій не тільки в Україні, але й у всьому світі.
Загальна протяжність її розвіданих ходів становить 260 кілометрів. У деяких її коридорах, ще повністю не досліджених, знаходяться табори, де зупиняються на нічліг спелеологи. Занесена до Книги рекордів Гіннеса як найдовша у світі гіпсова печера, найдовша печера Євразії та п’ята за довжиною серед печер світу.
Читайте також: ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО УКРАЇНУ – НЕЗАЛЕЖНУ ЄВРОПЕЙСЬКУ ДЕРЖАВУ
Історія виникнення цієї печери налічує мільйони років. Спочатку на цьому місці знаходився океан. Коли океан відступив, в гіпсових покладах його дна стали з’являтися тріщини. Протягом тисячоліть через ці тріщини проникала вода, проточуючи підземні ходи. Деякі ходи печери – вузькі й складні для проходження. Доступ до них дозволений тільки досвідченим спелеологам.
Найкрасивішими ділянками цієї печери вважаються галереї Пушкіна, Караганда, Золотий Полоз, район Радіо Люкс, Чумацький Шлях, гроти Тудуся й Кіт.
Історія відкриття печери
У 1966 році спелеологи Львівського спелеоклубу Циклоп займалися топозйомкою в районі печери Вітрова, оскільки, вже тоді було відомо, що Поділля – дуже багатий на печери регіон.
Тоді Львівські спелеологи Олексій Соляр і Мирон Савчин, за вказівкою місцевих хлопчаків, почали досліджувати невеличкий струмок, що заходиться під землю. Після проходження глиняного сифона, вони обстежили перші 400 метрів печери. Після цього почалося бурхливе дослідження печери Оптимістична, яка, отримала свою назву через те, що інші спелеологи не вірили у львів’ян і називали їх оптимістами.
Читайте також: БУЦЬКИЙ КАНЬЙОН – УКРАЇНСЬКА ШВЕЙЦАРІЯ В СЕЛІ БУКИ
Між іншим, спелеоклуб Циклоп до сьогоднішнього дня займається дослідженням нових ходів, створенням карт, а також в останні кілька років в печера Оптимістична почала приймати туристів.
Одним з найяскравіших відкриттів вчених були виявлені в печері геліктити – унікальні формування кальциту. Як вважалося раніше, формуватися геліктити могли виключно у вапнякових печерах. Якщо вченим вдасться довести, що складний комплекс підземних лабіринтів Оптимістичної печери з’єднаний із сусідньою Озерною печерою, то це буде одним з найбільших спелеологічних відкриттів останніх років, в цьому випадку сумарна протяжність печери миттєво збільшиться на 140 км.
Для зручності дослідників в підземеллях було обладнано понад 20 таборів, найбільшим і облаштованим є табір «Оазис», в якому одноразово можуть розміститися до 50 осіб. Важливо відзначити, що печера Оптимістична вважається не тільки однією з найбільших, а й однією з найбезпечніших у світі, її регулярно відвідують туристи й представники дитячих спелеологічних клубів.
Читайте також: ОЗЕРО СИНЕВИР: ОСОБЛИВОСТІ, ЛЕГЕНДИ ТА ІСТОРІЯ СИНЕВИРУ
Печера Оптимістична та її особливості
Печера Оптимістична є гіпсовою горизонтальною печерою лабіринтового типу. Закладена вона на глибині 20 м під землею. Сама печера затоплена, але в її лабіринтах заховані кілька озер, найбільше з яких Мікрон. Його площа становить 500 м². Печера Оптимістична ділиться на 15 районів, які відрізняються один від одного морфологією ходів, структурою й кольором гіпсу, а також кристалами. Також в самій печері відвідувачі зможуть побачити цікаві скульптури, створені студентами мистецьких закладів України.
Як доїхати до печери
При плануванні поїздки в печеру Оптимістична варто спочатку зв’язатися зі спелеоклубом, який проводить екскурсії, оскільки самостійно потрапити в печеру неможливо. Часто вони також організовують доїзд до самої печери. Якщо ви, все ж таки, добираєтеся самостійно, то від Тернополя потрібно буде доїхати до Борщева, а звідти регулярно ходять автобуси до села Королівка, за кілометр, від якого знаходиться вхід до печери.
Читайте також: АРАБАТСЬКА СТРІЛКА: ОЗЕРО СИВАШ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЕ
Також недалеко від печери варто подивитися Кришталеву печеру й печеру Млинки. Ще за 30 км від печери, в с. Заліщики, знаходиться Дністровський каньйон з чудовим краєвидом на р. Дністер. Крім цього в Тернопільській області є величезна кількість старовинних замків і монастирів, але на жаль більшість з них зараз в жалюгідному стані.
Багато туристів, які їдуть в українські Карпати, у Львів, до Києва або в інші міста часто навіть не здогадуються про те, що Україна також багата унікальними печерами, більшість з яких, розміщені на території Тернопільської області. Обов’язково відвідайте цю неймовірну печеру, адже їхати далеко не потрібно, а печера Оптимістична знаходить зовсім поряд.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас