Ви зараз переглядаєте ОЗЕРО СИНЕВИР: ОСОБЛИВОСТІ, ЛЕГЕНДИ ТА ІСТОРІЯ СИНЕВИРУ

В Українських Карпатах є озеро дивної краси. Його називають Синевиром, або Морським оком. Розкинулося озеро Синевир серед гір, в оточенні столітніх ялин, на висоті 989 м. над рівнем моря. Територія ця відноситься до гірського масиву Внутрішні Горгани, Закарпатська область, Міжгірський район.

Воно називається перлиною Карпат не просто так. Озеро Синевир займає площу 4-5 гектарів і вважається найгарнішим об’єктом парку «Синевир». Максимальна глибина в деяких місцях досягає 24 метрів.

Озеро Синевир та його особливості

Озеро Синевир має своєрідну геометричну форму неправильного чотирикутника. У центрі водойми з будь-якого берега можна помітити маленький острівець розміром всього кілька метрів. Звідси й пішла друга назва – Морське око. Але коли рівень води в озері піднімається, то «око» ховається під водною гладдю. На західному березі Синевиру вдало побудований оглядовий майданчик, який анітрохи не псує картину.

Вода Синевира постійно поповнюється завдяки поверхневим і атмосферних вод. Чиста й прозора вода озера приваблює безліч туристів. Однак скупатися в ньому, на жаль, виявляється неможливим, адже максимальна температура води становить 13 градусів.

Читайте також: ОЗЕРО РЕТБА – РОЖЕВЕ ОЗЕРО В СЕНЕГАЛІ

Озеро Синевир
Легенди та історія Синевиру

Хоча влітку верхні шари води можуть прогріватися до + 18 ° C, але вже на глибині 3 метри температура не перевищує + 10 ° C. У самого ж дна вода зовсім крижана – всього + 4 ° C.

У чистих водах водяться джерельна, райдужна та озерна форель. Але з берега їх не побачиш, вони живуть в глибині. Зате в теплу пору року біля берегів сотнями мигтять дрібні рибки – гольяни. Також тут можна зустріти великі популяції раків.

Національний природний парк “Синевир”

У 1989 році місцевість навколо озера назвали Національним природним парком «Синевир». Загальна площа парку понад 40 тисяч гектарів.

У цій місцевості мешкає 22 види тварин, росте 40 видів рослин, які охороняються Червоною книгою України. У 2011 році тут був відкритий центр реабілітації бурих ведмедів. Його головне завдання – психологічна, якщо можна так висловитися, допомога бурим ведмедикам, які містилися в неволі й піддавалися знущанням з боку людини.

Читайте також: АРАБАТСЬКА СТРІЛКА: ОЗЕРО СИВАШ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЕ

Озеро Синевир
Легенди та історія Синевиру

Цікаво! На берегах озера у 2013 році проходили зйомки українського хоррор-фільму під назвою «Синевир».

У районі озера є чим помилуватися: величні скельні пейзажі, високі ялини віком 140-160 років, острівець в самому центрі озера.

Місцеві майстри спорудили тут скульптурну композицію «Синь і Вир». Монумент з червоного дерева висотою в 13 метрів є символом прекрасної історії про невмирущого кохання, про яку розповідає старовинна легенда.

Озеро Синевир
Легенди та історія Синевиру

Мандрівники, які опинилися в Національному парку, можуть зробити екскурсії в Карпати, верхові або велосипедні прогулянки, можна пішки прогулятися по околицях або зійти на гору Озерну.

Тут навіть збереглися соляні карстові печери.

Легенди та історія Синевиру

Вчені встановили, що утворилося озеро Синевир після землетрусу, що стався 10 тисяч років тому, в результаті якого сталося гірське зрушення. Тоді гірські валуни перегородили вузьку долину й потік, що струмував по ній. Величезна яма, що утворилася тоді ж, незабаром заповнилася водами трьох струмків. Поступово вода знайшла тріщини в дамбі, й завдяки цьому озеро вважається проточним. Ось і вся історія Синевиру, а от походження назви озера куди більш романтичне.

Історія Синевиру
Легенди та історія Синевиру

За місцевими легендами, в давні часи тут жив впливовий граф зі своєю дочкою на ім’я Синь. Названа вона була так недарма, адже очі її відливали яскравою синявою й були бездонними, як саме небо. В один прекрасний день граф зі своєю улюбленою дочкою відправилися в ліс: він у справах, а Синь – помилуватися красою гір і лугів. Задумливо прогулюючись по лісі, красуня не помітила, як опинилася на галявині, суцільно засіяній квітами, а неподалік сидів юнак-пастух Вир й заворожено дивився на дочку графа.

Озеро Синевир
Легенди та історія Синевиру

Покохали одне одного Синь і Вир, але батько, дізнавшись про стосунки дочки з прислугою, заборонив їм спілкуватися, а потім і зовсім наказав убити пастуха. На наступний день люди графа дочекалися відповідного моменту й скинули на Вира камінь зі скелі. Дізнавшись про те, що трапилося, Синь відразу ж відправилася в гори й, побачивши камінь, обняла його і розплакалася.

Горювала вона так сильно, що галявина заповнилася сльозами, й утворилося озеро. Саме тому вода в озері синя, як прекрасні очі дівчини, і чиста, як любов між Виром і Синь.

Історія Синевиру
Легенди та історія Синевиру

Озеро Синевир з давніх часів оповите таємницями та легендами: місцеві жителі часто чують дивні звуки, біля озера змінюється самопочуття, людина слабшає або може відчути прилив сил – тому ще його називають Оком диявола, а в воді кажуть, можна побачити острів, який то зникає, то з’являється знову.

Біля озера проводили чаклунські ритуали, але з ним пов’язано більше міфів про любов, ніж непояснених історій про дивні явища й чудовисько на дні водойми (чи то велика черепаха, чи то риба – розміром з корову, яку нібито туристи сфотографували декілька років тому).

Як дістатися до озера

Дістатися до цього казкового місця можна на поїздах «Київ-Ужгород» і «Київ-Чоп», зійшовши на станції Воловець. Далі слід пересісти на рейсовий автобус або маршрутку до Межигір’я, а звідти вже до села з назвою «Синевирська поляна».

Озеро Синевир
Легенди та історія Синевиру

Подорож до озера починається зі сходження на висоту майже 990 метрів, на якій і простягається озеро Синевир. Воно зустріне вас двома прекрасними фігурами Сині й Вира, виконаними з червоного дерева. Їх висота становить 13 метрів.


Закарпаття славиться своїми озерами, проте найпопулярнішим серед жителів і гостей регіону вважається озеро Синевир. Це найбільше та найглибше гірське озеро в Україні, яке розташоване на висоті майже тисячі метрів над рівнем моря. Відвідавши озеро Синевир, Ви отримаєте незабутні відчуття й спогади.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь