Ви зараз переглядаєте ОСНОВНІ ВИДИ ТУРИЗМУ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА

Існують різні класифікації туризму і туристських маршрутів. Ці класифікації залежать від цілей і завдань, що стоять перед організаторами туристської діяльності і туристськими підприємствами.

Види туризму мають велике значення для практичної діяльності працівників туристської сфери. Вони допомагають виявляти попит на туристичні послуги і формувати ринок туризму, виробляти і реалізовувати туристичні продукти, вирішувати проблеми територіального розміщення об’єктів туристичної інфраструктури, планувати розвиток матеріальної бази туризму.

Види туризму

Види туризму характеризуються значною різноманітністю. Окремими видами туризму є:

  • Неорганізований туризм. Вважається специфічним видом туристичної діяльності, яка здійснюється самостійно на аматорських, добровільних засадах.
види туризму
  • Організований (або плановий) туризм. Він включає в себе різні види туризму, які розробляють і реалізують організатори турів.
  • За способом пересування. Існує авіаційний, залізничний, автомобільний, автобусний, водний, пішохідний, велосипедний і комбінований туризм.
  • За інтенсивністю туристичного потоку. Такий туризм ділиться на сезонний і позасезонним.
  • За тривалістю подорожі. Тут виділяється короткостроковий (до 1 тижня) і довгостроковий туризм.
  • За віковою ознакою. Існують п’ять груп: мандрівки з батьками (діти до 15 років); молодь (у віці від 15 до 24 років); молоді економічно активні туристи (від 25 до 44 років); туристи середнього віку, економічно активні (45 – 64 роки); так звані туристи третього віку (старші 65 років).
  • За метою подорожі. Це найбільша класифікація, на якій варто зупинитися окремо.
види туризму

Види туризму за метою подорожі

Види туризму в залежності від мети подорожі – найбільша класифікація:

Рекреаційний туризм

Найбільш масовий вид туризму (на нього припадає до 70% всіх туристичних поїздок у світі). Відмінними рисами такого туризму є:

  • велика тривалість подорожі;
  • невелика кількість вхідних в маршрут міст;
  • тривале перебування туриста в одному і тому ж місці (переважно на курорті).

Рекреаційний туризм вважається сезонним і представлений в основному двома найбільш популярними його видами – гірськолижним і пляжним.

Екскурсійний туризм

Сюди відносяться поїздки і подорожі з пізнавальними цілями. Самостійним видом туризму, проте, він не є, оскільки в основному доповнює будь-який інший вид туризму.

види туризму

Оздоровчий туризм

Спрямований на загальне оздоровлення організму. Підходить навіть здоровим людям з метою профілактики. У подібні тури включають діагностику і клінічне лікування, в тому числі в санітарно-курортних умовах, СПА та інші процедури, спрямовані на поліпшення стану здоров’я.

Перебувати на курорті рекомендується не більше 3 тижнів. Інакше лікування не виявиться настільки ефективним. Надаються подібні тури хворим, яким підприємство або держава може оплатити путівку. Цей вид туризм досить дорогий і розрахований на забезпечених людей. Основним контингентом таких курортів є люди старшого віку.

Серед плюсів оздоровлення організму, можна поєднати лікування та відпочинок, поліпшення самопочуття, душевного стану. Але при недотриманні рекомендації лікаря або неправильної діагностики на курорті можуть виникнути проблеми зі здоров’ям.

Діловий туризм

Зростання міжнародних контактів обумовлене зростаючими потребами світової економіки. У зв’язку з цим масово стали купувати поїздки представників різних ділових кіл. Такі поїздки в економічному плані дуже вигідні, оскільки вони не залежать від сезонних факторів. Люди, які вирушають в ділові поїздки, можуть пред’являти попит і на індивідуальне обслуговування, причому за найвищим класом (із закріпленням за ними на весь день автомобілів, розміщенням в дорогих апартаментах і т. д.). Їхні вимоги високі і до професіоналізму гідів, які виконують і функції референтів-перекладачів.

види туризму

Науковий туризм

Порівняно новий вид подорожей, що представляє собою поїздки з метою взяти участь в різних симпозіумах, конгресах, нарадах. Популярності даного виду подорожей посприяли науково-технічна революція, розвиток економічних зв’язків між різними країнами і т. д. Це також позасезонний вид туризму, під час якого учасник наради зазвичай витрачає більше грошей, ніж звичайний турист.

Сільський туризм (агротуризм)

Відносно новий позасезонним вид туризму, що зародився в Новій Зеландії. В його основі лежить непереборне бажання жителів великих міст «повернутися» до витоків. Деякий час туристи ведуть сільський спосіб життя, знайомлячись з місцевими звичаями і місцевою культурою і беруть участь в традиційній нелегкій сільській праці.

Екологічний туризм (зелений туризм)

Цей вид туризму хоча і новий, але досить швидко розвивається і набирає популярність у всьому світі. Він включає в себе відвідування різних заказників, заповідників, національних парків. Цілей у цього виду туризму може бути дві: власне відпочинок від міської суєти і цивілізації і освітня мета (вивчення дикої природи і тварин у природному для них середовищі, а також участь в різних волонтерських і екологічних програмах). Дізнайтеся детальніше, що таке зелений туризм.

види туризму

Релігійний туризм (паломницький туризм)

Найстаріший позасезонний вид туризму, який користується великою популярністю. Він з’явився в Стародавній Індії і пов’язаний з буддизмом. До знань і професіоналізму гіда він висуває дуже високі вимоги.

Освітній туризм (навчальні тури)

В таких турах основна увага зазвичай приділяється вивченню мов, проте зустрічаються і тури, спрямовані на навчання спортивним іграм, будь-якого виду спорту, підвищення кваліфікації та ін. Як правило, щоденні заняття, що займають 20 – 30 годин на тиждень, проводять до полудня, а весь вільний час відведено на екскурсії і розваги.

Розважальні тури

Дуже різноманітний і популярний вид. Тривалість таких турів невелика (від 2 до 4 днів). Ефект сезонності тут присутній (наприклад, найпоширенішими вважаються різдвяні тури).

Шопінг-туризм

Так називають поїздки, що мають на меті придбання різних товарів. І хоча цей вид туризму є позасезонним, іноді в ньому все-таки простежується сезонність, яка залежить від періоду святкових знижок.

види туризму

Екстремальний туризм

Заснований на ризику, пов’язаний з небезпеками природного характеру. Має велику кількість підвидів, включаючи гірський, міський екстрим, водний та інше. Ключова відмінність екстремального туризму полягає в необхідності особливої ​​підготовки для такого туру. Маршрут повинен бути ретельно опрацьований і спланований в найдрібніших деталях. Обов’язково потрібно інформувати про рятувальні служби.

Такий туризм міцнює силу духу, допомагає підкорити нові висоти, розвиває задатки лідера і командні якості. Тренує витривалість, стійкість.

Спортивний туризм

Виглядає як змагання за маршрутами, які включають подолання різних перешкод в умовах дикої природи. Тур може включати дистанції, прикладені не тільки в природному середовищі, а й на штучному рельєфі. Має набір природних перешкод, які класифікуються за ступенем складності. Це можуть бути гірські вершини або річкові пороги.

Подієвий туризм (хобі-туризм)

Його суть складає відвідування різноманітних цікавих заходів (Олімпійських ігор, футбольних матчів, концертів, виставок, Чемпіонатів світу і т. д.). З усіх видів несезонного туризму він самий нетривалий (буває і всього 1 день) і вкрай різноманітний за формою, з найдемократичнішими вимогами до гіда.

види туризму

Транзитний туризм

Так називають відвідування будь-якого регіону або країни по шляху в інший регіон (країну). Його популярність обумовлена ​​тим, що він забезпечує можливість швидко ознайомитися з країною, додатково розширивши свій кругозір. Це несезонний вид туризму, не перевищує зазвичай по тривалості 4-х діб.

Ностальгічний туризм

Етнічний і ностальгічний туризм пов’язаний з відвідуванням знайомих і родичів, місць свого народження, минулого проживання або місця народження батьків. Особливе значення даний вид туризму має для країн, частина населення яких проживає за кордоном.

Ностальгічні тури набули особливого поширення в зв’язку зі зміною політичної карти, зокрема, Європи. Ностальгічний туризм типовий також для японців, що обов’язково відвідують місця поховання своїх предків. Прикладом ностальгічного туризму можуть бути спеціально організовані подорожі для любителів «Бітлз», поїздки в дитинство – «Слідами героїв казок братів Грімм», «Слідами бременських музикантів» і ін.

зелений туризм

Пригодницький туризм

Настільки своєрідна форма відпочинку дає можливість туристам (зазвичай це групові тури) не тільки перебувати у вкрай привабливому для них місці, але ще й займатися незвичайними видами діяльності. Через свою досить високу вартість цей вид туризму найчастіше відносять до елітарного відпочинку. Відмінною особливістю даного виду туризму є отримання будь-яких ліцензій (на риболовлю, полювання, вивезення трофеїв). У зв’язку з певним ризиком для забезпечення безпеки при даному виді туризму необхідні висококваліфіковані провідники, інструктори і т. д.

Незвичайні види туризму

До них відносяться:

  • гастрономічні тури до центрів сироваріння, виноробства і т. д .;
  • туристичні польоти в космос (це найдорожчий вид туризму);
  • відвідування Чорнобильської радіоактивної зони;
  • перебування кілька тижнів (або днів) в якості послушника в буддистському монастирі;
  • відвідування відомих в’язниць;
  • польоти на повітряній кулі (вони вперше з’явилися в Стародавньому Китаї).

Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь