Ви зараз переглядаєте ВЕЛИКІ ОЗЕРА ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ
  • Категорія запису:Канада / США

Великі озера Північної Америки – це не просто озера, а ціла їх система. Великі озера Північної Америки знаходяться на території двох держав: Канади й Сполучених Штатів Америки. Вони належать до басейну Атлантичного океану, а площа становить 245,2 тис. кв. км. при обсязі води 22671 куб. км. Ця водна система включає в себе п’ять основних прісноводних озер й численні дрібні озера та річки.

Великі озера включають:

  • озеро Верхнє;
  • озеро Гурон;
  • озеро Мічиган;
  • озеро Ері;
  • озеро Онтаріо.

Всі озера з’єднані між собою річками, каналами й протоками та спільно утворюють унікальну водну систему, яка існує тільки в Північній Америці.

Основна характеристика озер

На озерах розташовано близько 34 000 островів, в тому числі острів Манітулін, що знаходиться у водах озера Гурон – найбільший острів у світі, що знаходиться у внутрішній водоймі.

Читайте також: КАСПІЙСЬКЕ МОРЕ – НАЙБІЛЬШЕ ОЗЕРО СВІТУ

Великі озера Північної Амерки

Сьогодні 20 відсотків світових запасів прісної води міститься в цих п’яти великих озерах: 22, 812 км³ або 22,81 квадрильйона літрів води. Це достатня кількість води для покриття 48 штатів шаром води, глибиною 3 метри. Загальна площа озер складає 244 100 км² – більше, ніж штати Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Коннектикут, Род-Айленд, Массачусетс, Вермонт і Нью-Гемпшир разом узяті.

Довжина периметра Великих озер становить 17 549 км (включаючи острови і сполучні канали), що майже дорівнює довжині загальної лінії узбережжя США, яка, включаючи Аляску, становить 19 927 км.

Верхнє озеро

Великі озера Північної Америки очолює Верхнє озеро – воно не тільки найбільше, але і найчистіше. Його загальна площа сягає 82 700 кв. км.

Верхнє озеро з’явилося завдяки глибинним геологічним процесам, а також швидким процесам танення льодовиків, прісна вода яких поступово заповнювала лінзу поверхні Канадського щита.

Великі річки в озеро не впадають, зате маленьких налічують понад 200. А ось в зворотному напрямку – всього одна, і це Сент-Серіс.
Берегова лінія Верхнього озера досить сильно порізана, а вся його межа – це безліч великих і маленьких бухт.

Великі озера Північної Амерки
Верхнє озеро. Великі озера Північної Америки

Оскільки річковий стік в озеро не значний, то його води дуже чисті й навіть прозорі, а ось температура озера, як правило, не піднімається вище 4 градусів тепла. Сильні вітри не дають озеру замерзнути, але вони призводять до шторму, який піднімає хвилі заввишки до дев’яти метрів.

На берегах Верхнього озера дуже велика кількість хвойних і змішаних лісів. А ось з окремих представників тут переважають біла і чорна ялина, біла і червоні сосни, а також більш звичні – тополі, берези, клени й каштани.

Характер Верхнього озера, якщо так можна сказати, досить примхливий, що пов’язують з різкими змінами погоди, а також сильними течіями й раптовими шквалами вітрів.

Великі озера Північної Амерки
Верхнє озеро. Великі озера Північної Америки

Верхнє озеро – буквально «рай» для розведення і вилову риби (переважно це – осетер, форель і сига). Найпопулярніша і поширена риба тут отримала назву «whitefish», що означає «біла риба», а в краях Північної Америки її прозвали сиг.

Озеро Гурон

Озеро Гурон – це ще одне унікальне озеро, яке мають в своєму арсеналі Великі озера Північної Америки, розташоване одночасно в Канаді та США. Загальна площа озера сягає 59, 6 тис. кв. км, з найбільшою глибиною в 230 метрів.

У Гурон впадає незначна кількість маленьких річок, а випадають – всього дві: Сент-Клер, а також Детройт. Найпоширенішими мешканцями озера Гурон є соми, лящі, форелі, а також сиг.

Загальна довжина берегової лінії становить 6 157 км, в тому числі й протяжність всіх островів. Північна частина Гурона є «матір’ю» для величезного острова Манітулін – це найбільший острів у всьому світі з тих, які розташовані в прісних озерах. До речі, на цьому острові не завмерло життя, і за останніми даними там проживає близько 13 тисяч осіб.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Гурон. Великі озера Північної Америки

Історія озера починається в далекому 1656 році, коли його виявили французи. Першим, хто побачив всю красу озера, був Ніколя Сансон – відомий картограф свого століття.

Також озеро Гурон відоме як кладовище кораблів. Найвідомішею бурею на озері стала Велика Буря, яка сталася в 1913 році. Ця буря тривала в період 7-10 листопада, і забрала життя 10 судів, і 235 моряків.

Озеро Мічиган

Озеро Мічиган є третім представником Великих озер, а також очолює список найбільших прісноводних озер Сполучених Штатів Америки. Його загальна площа перевищує цифру в 57 000 кв. км, і розкидається на всю східну частину міста.

Вся прибережна лінія озера сягає 2 636 км. Озеро Мічиган тісно з’єднується з ще одним представником Великих озер – Гуроном в протоці Макіно, яка досягає 3 кілометрової ширини.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Мічіган. Великі озера Північної Америки

На початку 20 століття, білі піщані пляжі Мічигану, які були більше схожі на тихоокеанські узбережжя, припали до душі заможним жителям штату Вісконсін та Мічиган. Провести відпочинок тут вважалося межею «елітності», і коштував він, до речі, цілий статок. Однак з часом міста ставали більшими, і на сьогоднішній день відпочинок близько Мічигану цілком доступний і різноманітний.

На сьогоднішній день, найпопулярніша розвага на озері Мічиган – це рибалка, оскільки тут однаково комфортно можуть відчувати себе як новачки, так і уже досвідчені професійні рибалки.

Завдяки зусиллям міської влади, кризу 20 століття з флорою і фауною озера вдалося подолати, і тепер тут починаючи з весни і до перших морозів можна знайти сьомгу, коропа, форель, судака, окуня й безліч інших представників риб.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Мічіган. Великі озера Північної Америки

Незважаючи на це, вилов риби ретельно контролюється агентством охорони навколишнього середовища, щоб знову не привести ситуацію озера до катастрофи.

Озеро Ері

Ері розташовується в США і Канаді та займає четверте місце в системі Великих озер. Загальна площа озера сягає 25 700 квадратних кілометрів, і за цим параметром воно займає 11 місце (за площею) серед озер всього світу та 4 місце серед озер Сполучених Штатів Америки.

Озеро є витягнутим, досягаючи довжини в 388 кілометрів, при цьому, його максимальна ширина – всього 92 кілометри. Середня глибина озера була зафіксована на позначці в 19 метрів. Завдяки своїй незначній глибині, води озера досить добре прогріваються, а тому стає досить поширеною і вдалою рибна ловля, яка породила тут велику кількість рибних господарств, які займаються розведенням мальків.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Ері. Великі озера Північної Америки

Температура вод озера Ері досягає 24 градусів вище нуля в літні місяці, і лише 2 градусів морозу в зимовий період. Частина озера, яка знаходиться близько до берегів, або та, де глибина озера найменша, все-таки замерзає, і знаходиться в завмерлому стані, починаючи з грудня і включно до березня або квітня.

В озеро Ері впадає досить багато річок, наприклад, Момі, Детройт і інші, а ось витікає лише одна – Ніагара, яка утворює 48 метровий Ніагарський водоспад. Береги озера прихистили міста Ері, Монро, Буффало і безліч інших маленьких поселень.

Незважаючи на те, що озеро багате господарською діяльністю, мертві зони тут також не виняток. Їх головна причина – забруднення озера фосфоритами. Хоча, варто все-таки відзначити, що протягом останніх 20 років такі ділянки озера вдалося значно зменшити.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Ері. Великі озера Північної Америки

Найцікавішим для туристів стає те, що озеро Ері буквально оточене мальовничими пейзажами, численними національними заповідниками й парками. А от територія Південного берега щільно заселена промисловими містами.

Озеро Онтаріо

Озеро Онтаріо закриває п’ятірку Великих озер і є її найменшим озером. Його загальна площа сягає всього лише 19 тис. кв. км, однак, незважаючи на це, воно є досить глибоким – максимальна глибина була зафіксована на рівні 244 метрів.

Береги озера Онтаріо є невисокими й пологими, місцями покритими листяними лісами. І тільки в південно-східній частині можна зустріти гострі скелі.

На сьогоднішній день, озеро Онтаріо фактично є домом, а також головним джерелом прісної питної води для понад 9 мільйонів чоловік, що проживають в Онтаріо, Канада та штаті Нью-Йорк, США.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Онтаріо. Великі озера Північної Америки

Через діяльність людини, як мінімум 10 видів риб вимерли, а 15 екзотичних видів були і зовсім виведені з озера Онтаріо. Крім спрямованої діяльності людини відновити флору і фауну озера, сама природа сприяє цьому. Озеро ніколи повністю не замерзає, тому що воно є досить глибоким.

Дивним є факт ритмічного руху озера – це пов’язано з тим, що вода «котиться» вперед і назад кожні 11 хвилин.

Вплив на клімат

Такі величезні водойми, звичайно ж, сильно впливають на клімат в цій частині материка.

У зимовий період води з поверхні озер випаровуються і, під впливом західних вітрів, створюють наймогутніші снігові опади на прилеглих територіях. Через це явища нерідко трапляється сильний сніг під час абсолютно чистого неба.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Онтаріо. Великі озера Північної Америки

Крім цього, озера трохи зменшують різницю температур між сезонами. Влітку водні простори приймають на себе всю спеку, створюючи прохолодну комфортну температуру на поверхні. Потім, при похолоданні тепло, що накопичилася, поступово виділяється в атмосферу, пом’якшуючи перехід між сезонами.

Відомо також, що підняття тепла від озер підсилює бурі, такі як Ураган Хейзел в 1954 році і кілька торнадо в Мічигані і Онтаріо в 2007 році.

Вплив людини на Великі озера Північної Америки

Значні зміни вперше стали помітні приблизно в 1900 році й ставали все більш явними пропорційно зростанню населення навколо озер. Надмірна експлуатація озер стала занадто очевидна і так як головною причиною було зростаюче число пляжів, то більшість таких було закрито після 1950 року.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Гурон. Великі озера Північної Америки

Однак набагато більш серйозних наслідків мали фабрики, що викидали відходи в води озер. Лише з часом прийшло розуміння того, що забруднення може прямо або побічно впливати на такі речі, як вартість очищення води, зменшення кількості цінних видів риб або поява інших видів, непридатних для вживання в їжу, і несприятливий вплив на туристичну галузь і цінність берегової лінії.

З 1970-х років влада Канади й Сполучених Штатів об’єднали зусилля по боротьбі із забрудненням, що призвело до поліпшення якості води та відродженню деяких популяцій риб.

Туризм на Великих озерах

Відпочинок на природі в районі Великих озер – це вибір багатьох американських сімей. Великі озера Північної Америки пропонують видатні можливості для туризму й відпочинку, починаючи від прекрасних видів дикої природи в таких національних парках, як острів Ройал і Пукасква, до прибережних пляжів у великих містах.

Великі озера Північної Амерки
Озеро Мічіган. Великі озера Північної Америки

Яскраво виражений клімат кожного з чотирьох сезонів створює можливість для різних видів відпочинку від зимової риболовлі, катання на лижах або снігоході в зимовий період до гри в гольф, катання на човнах і купання в літню пору.

У восьми штатах, на території яких знаходяться Великі озера Північної Америки, зареєстровано близько 3,7 мільйонів різних човнів і судів, що становить приблизно одну третину від їх загальної кількості в країні. Мічиган і Міннесота очолюють націю за кількістю зареєстрованих човнів. Рибна промисловість, комерційна й приватна, разом оцінюється більш ніж в 5 мільярдів доларів щорічно.

Дайвінг на місцях корабельних аварій став заняттям, яке все більше набирає популярність на Великих Озерах. Кажуть, що понад 300 кораблів були втрачені в результаті сильних штормів у Уайльфіш-Пойнта озера Верхнього, більш відомого морякам як “цвинтар Великих озер”. Люди, які не здійснюють занурень, можуть вивчити корабельної аварії в багатьох морських музеях по всьому регіону.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь