Ви зараз переглядаєте КАСПІЙСЬКЕ МОРЕ – НАЙБІЛЬШЕ ОЗЕРО СВІТУ
 • Категорія запису:Най-най

Каспійське море – найбільше озеро світу (його площа відвідувань – 371 тисяча квадратних кілометрів). «Морем» воно називається через свої зовсім не озерні розміри і особливу будову дна. За площею та глибиною озеро поступається Чорному морю, зате перевершує його по довжині. Його максимальна глибина – 1025 метрів.

Де знаходиться найбільше озеро світу

Береги Каспійського моря розкинулися на кордоні між Європою і Азією. Каспій – найбільше озеро світу. Цю водойму називають морем за його величезні розміри й солонувату воду. Каспій омиває береги Азербайджану, Росії, Казахстану, Туркменістану та Ірану. До сих пір не визначено правовий статус Каспійського моря: чи можна його вважати озером, чи морем, що викликає розбіжності при розподілі акваторії моря між Прикаспійськими державами.

У радянські часи найбільше озеро світу Каспій був внутрішнім водоймищем країни (за невеликим винятком на півдні). Кожна з країн бачить море зовсім по-різному: на півночі воно вважається холодним і неспокійним (в порівнянні з Чорним морем), на півдні воно відрізняється м’яким кліматом, відсутністю хвиль і теплими водами.

Читайте також: АРАБАТСЬКА СТРІЛКА: ОЗЕРО СИВАШ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЕ

Каспійське море

Каспійське море чи озеро

Відомо, що море – це частина Світового океану. З цієї, географічно правильної, точки зору найбільше озеро світу Каспій ніяк не можна вважати морем, бо він відділений від океану величезними масивами суші. Найкоротша відстань від Каспію до Чорного моря, найближчого з морів, що входять в систему Світового океану, становить 500 кілометрів. Тому правильніше було б говорити про Каспійське море як про озеро. Найбільше озеро світу часто називають просто Каспієм або озером-морем.

Каспійське море має ряд ознак моря: вода його солона, площа мало поступається площі таких морів, як Чорне, Балтійське, Червоне, Північне і навіть перевищує площу Азовського і деяких інших. На Каспії часто лютують штормові вітри, величезні хвилі. Частина його рослинного і тваринного світу частково являється типовою для моря.

Колись це величезне озеро дійсно було морем. Вчені вважають, що відокремлення Каспію від Чорного і Азовського морів відбулося кілька десятків тисяч років тому, що зовсім небагато, якщо порівняти цей час з віком Землі.

Каспійське море

Близьку спорідненість Каспійського і Чорного морів довели радянські біологи. Вони переселили з Чорного моря в Каспій кілька видів рослин і тварин, які в «озері» відчувають себе прекрасно.

Загальні відомості про найбільше озеро світу

Каспійське море з незапам’ятних часів привертало увагу людства своїми багатствами і своєрідним гідрологічним режимом, що виражався в значних коливаннях рівня від року до року.

Найбільше озеро світу розташоване на схід від Кавказького хребта. Каспійське море витягнуто з півночі на південь і нагадує за формою латинську букву S; довжина його близько 1200 км і середня ширина 300 кілометрів. Середній багаторічний рівень моря з 1830 по 1929 р був на 25,5 м нижче рівня океану. В даний час рівень Каспійського моря нижче рівня океану на 27,7 м, з 1929 р він впав майже на два метри. Площа моря – 422 тис. кв. км, середня глибина 180 м і обсяг вод близько 77 тис. куб. кілометрів.

Найбільше озеро світу

Територія, з якої стікають в Каспійське море (у вигляді річок) прісні води, тобто басейн Каспію, має площу приблизно 3,6 млн. кв. кілометрів. Найпівнічніша точка цього величезного басейну майже досягає паралелі південного краю Онезького озера, а південна його межа лежить в Ірані, на широті Тегерана.

Площа басейну Каспію виявляється у вісім разів більша за площу самого моря.

Величезний річковий стік визначає своєрідність хімічного складу води, а коливання обсягу стоку в різні роки ведуть до відповідних коливань рівня Каспійського моря, що в свою чергу позначається на його гідрометеорологічному режимі.

Найбільший каспійський порт – місто Баку, столиця Азербайджану. Поблизу міста розташовані санаторії в районі видобутку речовини нафталану, який широко використовується при лікуванні шкірних захворювань і розладів нервової системи.

Найбільше озеро світу

Природа Каспію

Найбільше озеро світу Каспій – цікава і своєрідна водойма. Взимку північна його частина покрита нерухомим припаєм в прибережній смузі і крижаними полями, що дрейфують далеко від берега. На льоду часто можна бачити тюленів. Береги – справжня сніжна пустеля, де часті гості завірюхи й хуртовини. У той же самий час на півдні Каспію стеляться сині прозорі води, які ніколи не замерзають, береги покриті розкішною рослинністю, що приховує кабанів, дикобразів, барсів і тигрів.

Найбільше озеро світу унікально тим, що донесло реліктову флору й фауну. Морська флора, що населяла водойму, зазнала докорінних змін під впливом неодноразових осолонення і опріснення, що призвело до збагачення його прісноводними видами і надзвичайного збіднення морської флори. Після відкриття Волго-Донського каналу тут з’явилися і інші види водоростей, що мешкають в Азовському і Чорному морях.

Найбільше озеро світу

У Каспійському морі мешкає більше 500 видів рослин і 854 видів тварин, з них – 79 видів хребетних. Море дає до 80% усього світового видобутку осетрових і 95% чорної ікри. З 5 видів осетрових (осетер, севрюга, білуга, шип і стерлядь), що зустрічаються тут, найбільшою є білуга. Її вага може досягати до 1 тонни, а довжина 5 метрів. Крім осетрових предметом лову служать різні риби: оселедець, каспійський лосось, вобла, кутум, мінога каспійська і ін.

Із 121 виду морських ссавців в Каспійському морі мешкає тільки один. Це – каспійський тюлень, який в інших морях не зустрічається. Каспійський тюлень – найменший у світі. Його довжина 160 см, а вага всього 100 кг. Біля азербайджанського узбережжя тюлені з’являються великими стадами в березні – квітні, коли вони мігрують на південь, і в жовтні – листопаді при поверненні на північ на зимівлю. За деякими даними популяція тюленів нині сягає до 600 тисяч особин.

Найбільше озеро світу

Каспійське море є найголовнішим міграційним шляхом птахів між Європою, Азією та Близьким Сходом. Щороку до 12 мільйонів птахів перетинають регіон під час міграції, і ще 5 мільйонів залишаються тут на зиму.

Найбільше озеро світу Каспій серед морів і озер не має собі рівних за різноманітністю природних багатств, що таяться в його надрах. Води Каспійського моря дають близько 80% світового видобутку найцінніших осетрових порід риб.

Тваринний та рослинний світ озера надзвичайно багатий. Наприклад, кутум з сімейства коропових є ендемічним і не водиться в жодній водоймі світу. А ось каспійський тюлень, морська тварина, прекрасно себе почуває і тут, хоча для озерної природи це велика рідкість.

Найбільше озеро світу

Корисні копалини Каспію

Затоки Каспійського моря служать найбільшими у світі джерелами сульфату для хімічної, скляної, шкіряної промисловості. Його берега і дно приховують величезні запаси нафти.

Надра прибережних гір Азербайджану і Дагестану, гір Мангишлака, Копет-Дагу, Талиша зберігають запаси корисних копалин.

З початку XIX століття на узбережжі Каспійського озера ведеться освоєння великих запасів нафти і природного газу. Найактивніша країна-нафторозвідник – Іран. Правда, від цього дуже сильно страждає екологія: великої шкоди наноситься тваринному світу. Транспортування нафти рідко обходиться без витоків, що завдає непоправні наслідки екології водойми. Браконьєрський видобуток осетрових і їх ікри привело до сильного зниження популяції риб і вимушеним обмеженням на їх видобуток і експорт.

Найбільше озеро світу

Основним багатством Каспію є великі запаси нафти і газу в його надрах. Саме тут вперше у світі був здійснений морський видобуток. В даний час велику частину (70% -95%) нафти і газу дають морські родовища, що видобуваються в Азербайджанській Республіці. Геологорозвідувальні роботи, проведені в регіоні, виявили ряд найбільших нафтових і газових ділянок в морі і прилеглій території. Потенціал вуглеводневих ресурсів ставить Каспійський регіон на друге місце у світі після Перської затоки по запасах нафти й газу.

Цікаві факти про Каспійське море

 • До сих пір серед учених точаться суперечки про те, чи вважати Каспійське море саме морем, або все-таки присвоїти йому статус озера. Така неоднозначність викликана тим, що це море є безстічним і замкнутим (воно, до речі, найбільше з усіх замкнутих водойм), але в той же час воно розмірами більше деяких інших морів.
 • У найглибшій точці Каспійського озера водну поверхню від дна відокремлює відстань більше кілометра.
 • Рівень води в Каспійському морі нестабільний, але присутня тенденція до його зниження.
 • Відомо близько сімдесяти назв Каспійського моря, які йому давали різні народи, які проживали або проживають на його берегах.
 • Найбільше озеро світу Каспій розташоване на кордоні Європи та Азії.
 • Води Каспійського моря омивають п’ять держав.
Найбільше озеро світу
 • Існує наукова теорія, згідно з якою Чорне і Каспійське моря являли собою одне ціле ще близько десяти тисяч років тому.
 • Більшу частину води в Каспійське море приносить ріка Волга.
 • У водах Каспійського моря мешкає більше сотні різних видів риб.
 • Саме в Каспійському морі видобувається дев’ять десятих усієї виробленої в світі чорної ікри.
 • Вода в Каспійському морі повністю оновлюється кожну чверть тисячі років.
 • Свою назву найбільше озеро світу одержало, як вважається, завдяки племені Каспію, які колись жили на його берегах.
 • Площа Каспійського моря більше площі Японії і трохи менше площі Німеччини.
 • Якщо вважати Каспійське море все-таки саме озером, а не морем, то воно буде третім за глибиною, поступаючись перші два місця озерам Байкал і Танганьїка.
 • Знову-таки, якщо вважати Каспійське море озером, то озеро це буде найбільшим на Землі.

Фільм Discovery про Каспійське море

Каспійське море – найбільше озеро світу і надзвичайно важлива для економіки й судноплавства водойма. Воно абсолютно замкнуте. Береги Каспійського моря надзвичайно красиві, і на них розташовано чимало відмінних курортів.

Різноманітність ландшафтів від гірських піків до степів, від пустель до боліт. Найдавніші тварини на планеті, які змушені боротися за виживання, і аутсайдери, що вирвалися вперед. Як все це поєднується так гармонійно? Дивіться прямо зараз!


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь