Ви зараз переглядаєте СИСТЕМА ОСВІТИ В США: СТРУКТУРА, ТРАДИЦІЇ, ОСОБЛИВОСТІ

Освіта в США відрізняється гнучкістю та демократичністю. Школярі обирають схеми навчання самостійно. Вивчають дисципліни, які стануть у нагоді в майбутньому — у професійній діяльності. В університетах дозволяється перехід із одного факультету на інший, у школах — формування власної програми.

Система освіти в США

Американська освіта славиться на весь світ. Вважається, що якщо людина має диплом американського ВНЗ, то він — чудовий фахівець, майстер своєї справи, і проблем із влаштуванням на роботу не буде. При цьому система освіти в США не надто відрізняється від відчизняної, однак існує ряд особливостей, які необхідно знати тим, хто збирається здобувати там освіту. Варто зазначити, що країна не має одну й ту саму систему, кожен штат встановлює свою структуру. Проте загалом освіта ділиться на такі щаблі:

 • Дошкільні заклади, де виховуються діти віком від 3 до 5 років.
 • Початкова школа (1-8 класи), в якій навчаються діти віком від 6 до 13 років.
 • Середня школа (9-12 класи), де здобувають освіту підлітки від 14 до 18 років.
 • Вища школа (коледжі 2 або 4 роки та університети 4 роки з присвоєнням ступеня бакалаврату).
 • Магістратура для бажаючих продовжити освіту з вузькоспеціалізованим навчанням (2 роки).
 • Якщо людина має бажання займатися наукою, можна продовжити навчання і здобути Докторську ступінь (3-6 років).

Читайте також: ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО НЬЮ-ЙОРК: ТОП-20 ПРО МІСТО ВЕЛИКОГО ЯБЛУКА

Система освіти в США
Система освіти в США

Щоб офіційно вважатися освіченим, треба пройти 3 ступені обов’язкового навчання:

 • Початковий стандарт, перший ступінь навчання. Це перші п’ять класів, які включають вивчення обов’язкових дисциплін, зайняття творчістю, спортом. Початкова освіта США починається з 6-7 років.
 • Середній рівень освіти або Middle School починається в різних штатах з 6 або 7 класу і закінчується 8 – 9 класом. При проходженні даного ступеня потрібно вивчати основні предмети і короткий перелік додаткових, якому віддав перевагу учень, щоб підвищити свою освіченість у плані майбутньої сфери діяльності.
 • Старший ступінь або High School охоплює з 9 – 11-го по 12-й клас. У цей час вивчення обов’язкових предметів неприоритетно. Ухил робиться на засвоєння вибіркових дисциплін. Із ними пов’язана сфера майбутньої професії підлітка. Два останні роки вищого шкільного ступеня дозволяють вивчати програму з ускладненим змістом Advanced Placement.

Дошкільна освіта

Зазвичай діти починають знайомство з суспільством у віці трьох років, коли потрапляють до дитячих садків. Як правило, дошкільні заклади відкриваються на базі початкових шкіл та функціонують у їх класах. Або ж їх засновують як окрему установу на кшталт українських дитячих садків.

За послуги дитячих установ батькам зазвичай доводиться платити чималі суми, адже практично всі дошкільні заклади країни є приватними. Тим не менш, малозабезпечені сім’ї також мають можливість віддати свою дитину в дитячі садки — для цього існує програма Head Start. Вона спрямована на оплату послуг садка у тому випадку, якщо цього не можуть зробити самі батьки. Іноді безкоштовно ходять до садків діти мігрантів, які погано володіють англійською мовою, сироти та діти військовослужбовців.

Читайте також: СІМЕЙНІ ТРАДИЦІЇ У ФРАНЦІЇ: ФРАНЦУЗЬКА СІМ’Я ТА ЇЇ ЗВИЧАЇ

Система освіти в США
Система освіти в США

У дитячих садках малюки зазвичай займаються три-чотири години, проте є установи, куди батьки можуть віддавати дітей на весь робочий день або навіть на пансіонатну основу.

У дитячих садках у США зазвичай велика черга на місця, адже бажаючих влаштувати свою дитину до дошкільного закладу більше, ніж місць у них. Іноді для того, щоб малюка таки прийняли в садок вчасно, доводиться подавати заяви мінімум за рік до передбачуваного початку відвідування.

Як правило, у дошкільних закладах діти проводять два роки і вже у п’ять років переходять до початкових класів школи. Однак нерідко батьки вважають за краще відтягнути цей момент, тому в середньому дитина може стати школярем віком від п’яти до восьми років.

Початкова освіта

У початковій школі діти розподіляються виходячи з написаного вступного тесту, що визначає інтелектуальні здібності та наскільки дитина розвинена. Основні предмети: читання, орфографія, письмо, література, усна рідна мова, природознавство, географія, арифметика та історія. Крім того, дітей продовжують розвивати фізично та творчо (фізкультура, малювання, музика).

На відміну від європейських шкіл (Німеччина, Франція та Англія), американські школи – демократичні. Будь-яка людина незалежно від достатку може здобути хорошу освіту, тоді як у Європі школярі після 4-х років навчання розподіляються за різними типами шкіл.

Система освіти в США
Система освіти в США

Якщо батьки мають гроші, дитина йде в одну з так званих академічних шкіл, які готують до вступу до ВНЗ. У дітей із простих сімей варіант один — йти до звичайної школи, після якої немає можливості здобути вищий ступінь освіти.

Середня школа

Американські школярі починають навчатися на початку вересня та закінчують або наприкінці травня, або на початку червня. Загалом американці займаються практично на місяць менше, ніж школярі більшості європейських країн.

Коли діти переходять на середній ступінь шкільної освіти, вважається, що вони вже мають базовий багаж знань, і вони вже загалом визначилися, в якому напрямку їм хотілося б розвиватися далі. У середніх класах кожен предмет викладається окремим учителем. До переліку обов’язкових дисциплін додаються: мистецтвознавство, світова історія, технології та іноземні мови на вибір. Якщо школяр відчуває потяг до окремих предметів, він може відвідувати додаткові заняття, записуватися на факультативні уроки.

Навчання у середній школі ділиться на два етапи, кожен із яких триває три роки. У цей час учні перерозподіляються за класами, які формуються залежно від успішності. Школярі, показники яких бажають кращого, вивчають програми менш посилено, при роботі з ними більше уваги приділяється закріпленню пройденого матеріалу. Більш успішні діти займаються за інтенсивною програмою, що дає їм у майбутньому більше шансів вступити до престижних вишів.

Як уже було сказано, середня школа в американських навчальних закладах передбачає два етапи. Другий етап зазвичай називається старшою школою, хоча правильніше називати його другою ланкою середньої. Старшими школярами юні американці стають у віці 14 років, і закінчують навчання вони приблизно 17–19 років. Цей час відрізняється особливою свободою вибору та самовираження учнів. Підліткам не забороняють активно відвідувати секції, навіть якщо він присвячує більше часу, ніж загальноосвітнім предметам. Що стосується самих дисциплін, учні мають право самостійно вибирати спрямованість занять та складати свій графік.

Система освіти в США
Система освіти в США

Головне, щоб за час навчання у старших класах школяр пройшов:

 • хімію, біологію та фізику – не менше одного року на кожну дисципліну;
 • історію та суспільствознавство – не менше двох-чотирьох років загалом;
 • математичні науки – не менше трьох років;
 • фізична культура – не менше двох років;
 • іноземні мови на вибір — від двох до чотирьох років;
 • література – ​​чотири роки.

Вибір основних дисциплін зазвичай залежить від вимог університету, куди планує вступати старшокласник. Майже кожна спеціальність передбачає попередню підготовку абітурієнтів у певних сферах.

Однією з особливостей, якою відрізняється система освіти в США, є оцінювання. Процес оцінювання полягає в тому, що замість звичних громадян СНД чисел в Америці оцінки виставляються літерами (A, B, C, D, F). Відчизняній «п’ятірці» рівнозначна оцінка A, вона вважається найвищим балом. Далі відлік йде за спаданням. Усі оцінки, крім гіршої, можуть доповнюватися мінусом чи плюсом.

Особливості приватних та державних шкіл. В Америці працює два типи шкіл: приватні (private) та державні (public). Їхні програми освіти можуть суттєво відрізнятися. Причина — обсяг фінансування, що надходить із податків на нерухомість від місцевого населення. Чим багатший і дорожчий район, де знаходиться школа, тим більше коштів вона отримує. За статистикою викладацький склад сильний, освіченість дітей має високий рівень.

Система освіти в США
Система освіти в США

Приватні школи є незалежними від бюджету міста. Особливість у тому, що вони утримуються за рахунок спонсорських внесків та плати, яку вносять учні. У цих закладах відмінне матеріально – технічне забезпечення, елітний склад вчителів, що дозволяють здобути всебічну освіченість. Приватні ресурси служать потужним щаблем освоєння подальшої освіти, присвоєння наукових ступенів, дають дітям чудовий багаж знань.

Приватні школи закінчують майбутні політики, управлінці, спеціалісти міжнародного класу. За статистикою, у них навчається кожна 3-я дитина у країні. У платних школах багато дітей іноземців.

Вища освіта у США

Після закінчення школи американські підлітки вступають до коледжу чи університету. При цьому на цьому щаблі до американців приєднуються і жителі інших країн, оскільки вартість навчання не висока, надається гуртожиток, спрощена подача документів, та й відмінна освіта. Коледжі надають студентам після закінчення можливості продовжити навчання в університеті. Після 4 років навчання випускникам надається ступінь бакалавра. Другий ступінь вищої освіти – магістратура (2 роки) для охочих звузити свою спеціальність. Останній ступінь – Докторський (3 роки).

Третина студентів закінчує чотирирічну програму (бакалаврат). Ті, що залишилися, воліють йти за шестирічною програмою (магістратура). І іноземні студенти становлять істотну частку учнів (близько півмільйона по всій країні). Більше половини — студенти з країн Азії.

Але вчитися тут власним коштом рідко представляється звичайним людям середнього достатку. Тому часто вирішенням проблем стає отримання гранту на навчання в Америці. Вибравши вуз для навчання, обов’язково дізнайтесь, чи має він державну акредитацію. Більшість навчальних закладів без акредитації просто дурить населення.

Система освіти в США
Система освіти в США

Перед вступом необхідно розібратися, яка панує система освіти в США. Американські вузи класифікуються залежно від кількості студентів та атмосфери. Втім, варто звернути увагу на суттєві ознаки: наявність науково-дослідних програм/аспірантури. Їхня відсутність спостерігається в коледжах — вищих навчальних закладах (як правило, чотирирічних), які навчають студентів без проведення наукових праць. Якщо ж такі програми навчання є, то навчальний заклад називатиметься університетом.

Більшість коледжів навчають до 2 000 студентів. Зазвичай вони приватні. Більшість учнів вміщують університети штатів. Нерідко маленькі коледжі навчають за релігійною програмою, тому їх часто називають «Біблійними коледжами» (bible colleges). Гуманітарна спрямованість є у «коледжах вільних мистецтв». Найкращі з них — Вільямс, Амхерст, Суортмор, які за престижністю легко можна порівняти з установами Ліги плюща. А їхня невелика популярність пояснюється невеликою кількістю. При цьому якість навчання на висоті.

Й деклька слів про приватні та державні виші. Перші фінансуються із приватних фондів. Університети штатів одержують дотації влади конкретного штату. Незважаючи на набагато більший розмір других, зазвичай вони трохи поступаються за престижністю приватним вишам. Головна мета державних установ — дати вищу освіту студентам зі свого штату, тому для абітурієнтів з інших штатів буде набагато вищим і конкурс, і вартість навчання в університеті Америки. А ось якість університетів штатів часто кульгає через великі класи, бюрократію та низьку увагу викладачів до учнів. Але це не заважає молоді з усієї країни прагнути вступу до найпередовіших вузів: Каліфорнійський університет у Берклі, університет Мічигану, Вірджинії тощо. Найпопулярніші «приватники» – Прінстон, Гарвард, Стенфорд, Калтех, МІТ, Йєль.


Система освіти в США вважається найкращою у світі, хоча й має багато недоліків. Щороку до США приїжджають навчатися десятки тисяч студентів з усіх континентів. Університетів тут більше, ніж у інших країнах. ВНЗ США займають перші позиції у світових рейтингах, а випускники отримують можливість залишитися в країні та побудувати кар’єру.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь