Національний парк Зайон в штаті Юта, США займає площу 593 км². Парк славиться приголомшливої краси природою. Це гармонія дивно красивих скель, пагорбів і ущелин. Розповідаємо детальніше про Національний парк Зайон в штаті Юта.
Національний парк Зайон в штаті Юта, США
Мальовничий ландшафт цієї частини штату Юта ще в 20-х роках минулого століття розглядався як потенційне місце для розвитку туризму. Але район був практично недоступний для відвідувачів через відсутність доріг. Дороги почали будувати, і перших туристів змогли прийняти в 1917 році. Національний парк Зайон був заснований в 1919 році.
Найзначнішою подією в історії парку було будівництво тунелю. Він вважається інженерним дивом. Довжина тунелю 1712 метрів. Тунель має оглядові галереї, своєрідні вікна, вирізані в скелі, що дозволяло водіям бачити внизу каньйон. Тунель закінчили в 1930 році, щоб забезпечити прямий доступ в Брайс-Каньйон і Гранд-Каньйон з території Національного парку Зайон.
Читайте також: ВЕЖА ДИЯВОЛА АБО БАШТА ДИЯВОЛА: ІСТОРІЯ МІСТИЧНЕ ПОХОДЖЕННЯ
Ландшафт парку варіюється від типової пустелі до вкритих лісом територій. Тут дивно чисте небо! Національний парк Зайон в штаті Юта включає в себе гори, пагорби, плоскогір’я, моноліти, річки і природні арки.
Головною визначною пам’яткою парку є каньйон Зайон – глибока і вузька ущелина завдовжки 24 км і шириною 800 м, прорізана через піщаник червонуватого кольору північним рукавом річки Вірджинія протягом мільйонів років. В північному його кінці є ділянка, де високі схили сходяться так близько, що місцями їх розділяє всього 6 м!
Читайте також: ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ВЕЛИКИЙ КАНЬЙОН: ТОП-15
Парк Зайон: утворення
Мільйони років тому струмок петляв по м’яким молодим породам плато, пробираючись на південь … Колись тут було море, але клімат поступово змінювався, а земна поверхня піднімалася – на місці моря утворилася прибережна рівнина. Рік за роком піски, гравій та бруд, вимиті з сусідніх гір і принесені течіями, укладалися шарами. Подальші зміни клімату перетворили рівнину в пустелю.
Час минав, древнє морське дно стало вапняком, з бруду і глини сформувався глинистий сланець, а з піску пустелі – піщаник. Струмок пробивав собі дорогу, стісуючи породу частками гравію і піску, вимитими вище за течією. В результаті утворився каньйон Зайон, а струмок став річкою Вірджинією.
Весь Національний парк Зайон в штаті Юта – це колекція скельних утворень хитромудрих форм, сформованих головним чином з основної місцевої породи – пісковика навахо (залишки раковин морських тварин, склеєні піском). Вміщені в скелях оксиди заліза забарвлюють їх усіма відтінками червоного – від полум’яніючого червоного і помаранчевого до ніжно-рожевого. Такий рудуватий колір іноді ще називають пустельною глазур’ю.
Перші мормони, які оселилися в цих краях, називали химерні форми схилів каньйону природними храмами Бога, а один з природних оглядових майданчиків до сих пір носить назву «приземлення янголів» – він виник, коли перший дослідник, потрапивши сюди, вигукнув: «Тільки янгол міг приземлитися тут!» Неспроста мормони назвали цю місцевість Зайон – по-давньоєврейському «заповідник», «притулок», «святилище».
Національний парк Зайон: сезонна палітра
Великі перепади висот (від 1100 до 2660 м), а також сусідство річки і пустелі створили різні кліматичні зони, завдяки чому парк має найбільше видове різноманіття в штаті. Національний парк Зайон в штаті Юта виділяє чотири природні зони – пустелю, прибережні, змішані й хвойні ліси.
Температура варіюється в залежності від пори року і висоти. А гаї по берегах річки і дерева в розломах пісковику розфарбовують парк з кожним сезоном по-новому.
Дуже непередбачувана весняна погода. Часто трапляються дощі й бурі, хоча бувають і сонячні дні. У цей час парк забарвлений в радісні тони молодого листя і весняних квітів – пора цвітіння триває з квітня по червень.
Літо приносить в каньйон темно-зелений колір, тут стає спекотно, температура може досягати +40 ° С, але вночі вона падає до +20 ° С. Це сезон гроз; буря може викликати водоспад або навіть короткочасний паводок.
Осінні дні м’якше, але ночами часто прохолодно. Каньйон наповнюється яскраво-помаранчевим, золотим, жовтим і червоним кольором. Осінніми барвами можна милуватися аж до листопада.
Надзвичайно м’яка в парку зима, трапляються і досить теплі сонячні дні (до +16 ° С), але зимові бурі можуть тривати по кілька днів. І якщо у високих місцях зимові негоди приносять рясні снігопади, то в каньйоні випадають дощі та лише іноді – невеликий сніг. Зимові кольори скромніше, але не менш чудові. Сірі й рудувато-коричневі тони останньої пори року надають пейзажу приємну меланхолію.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас