Готика зачаровує, правда? Як ми знаємо, провідним видом мистецтва в готиці залишалася архітектура, а найвищим її досягненням було будівництво міських кафедральних соборів, що викликають відчуття особливої легкості й натхнення. На відміну від романського готичний собор – міська споруда, яка контрастує з маленькими будинками жителів, вона спрямована вгору й панує над всією міською забудовою.
Найкрасивіші готичні собори світу: ТОП-10
Найзнаменитіші готичні собори Європи будувалися десятиліттями й на цілі століття залишилися неперевершеними зразками архітектурної майстерності. Розповімо про найкрасивіші готичні собори світу.
Собор святого Патрика, США
Кафедральний собор Святого Патрика – один з найкрасивіших і найвідоміших храмів в Нью-Йорку на 5-ій Авеню. Собор приваблює мандрівників стометровими кам’яними гострими шпилями, виконаними в готичному стилі.
Читайте також: ДИВОВИЖНІ МІСТА НА СКЕЛЯХ: ПОЄДНАННЯ АРХІТЕКТУРИ Й ПРИРОДИ
Будівництво грандіозної споруди почалося в 1858 році, але було перервано за часів громадянської війни. У 1888 році до основної будівлі була прибудована каплиця Богоматері, а на початку 20 століття, коли проводилася остання реставрація, гострі шпилі були очищені від багаторічного нальоту, від кислотних дощів і автомобільних вихлопів і стали ніжно-кремового відтінку.
Інтер’єр храму прикрашають величні колони, десятки декоративних світильників і люстр, різнобарвна мозаїка, різьблені орнаменти та ін. В цілому будівля храму займає цілий квартал серед численних хмарочосів і одночасно в ньому можуть поміститися понад 2500 тисяч чоловік.
Міланський собор, Італія
135 шпилів і 3200 статуй – це міланський готичний Дуомо, найбільший у світі у своєму роді й третій за величиною в Європі серед соборів всіх стилів. Будівля з рожевого мармуру, привезеного з містечка Кандолім, яка була закладена в 1386 році при Джангалеаццо Вісконті й могла вмістити все населення Мілана на той час (40 000 чоловік).
Читайте також: НАЙГАРНІШІ МІСЦЯ ПЛАНЕТИ, ЯКІ НЕ ЗАПОЛОНИЛИ ТУРИСТИ
Собор будувався кілька століть, і до 1812 року собор був добудований майже повністю, хоча прикраси продовжували додаватися аж до 1960-х. Увінчує це чудо готичного мистецтва позолочена мідна статуя Богородиці «Madonnina», покровителька міста. Як не дивно, у собору немає дзвіниці.
Щоб розглянути ближче ліс зі шпилів, статуй і веж (а також щоб побачити Швейцарію, яку видно в ясний день) можна піднятися по сходах з 165 сходинок або на ліфті на дах. Доступ і до сходів, і до ліфта – зовні, біля північної стіни Дуомо.
Антверпенський собор Діви Марії, Бельгія
Кафедральний собор Богоматері по праву є однією з найголовніших визначних пам’яток Антверпена. Церква в стилі готики була зведена на місці каплиці Богоматері в період з 1352 по 1521 рік і є найвищою в Бельгії – її вежа піднімається на 123 метри!
Читайте також: НАЙКРАСИВІШІ ПЛЯЖІ СВІТУ: 5 МІСЦЬ, ЯКІ НАГАДУЮТЬ РАЙ
Багато картин Рубенса прикрашають Антверпенский собор Богоматері, але особливе місце в ньому, та й у творчості самого художника, займає полотно «Зняття з хреста», яке є частиною триптиха (в нього входять ще картини «Розп’яття» й «Вознесіння»).
Будинки городян тісно примикають до фасаду собору. А в задніх приміщеннях цих будинків відкриті крамнички й кафе, що працюють майже біля його стін. Просторі інтер’єри собору, мають порівняно мало прикрас, вражають своїми величними пропорціями й архітектурною вишуканістю.
Кельнський собор, Німеччина
Мабуть, Кафедральний собор святих Петра і Марії є однією з найбільш впізнаваних пам’яток в Кельні. Ідея побудувати наймасштабніший за розмірами собор не тільки в Німеччині, але і в усьому світі, виникла в 13 столітті. Архієпископ Конрад фон Гохштаден хотів створити величний храм для зберігання мощей святих волхвів – Мельхіора, Гаспері й Валтасара.
Перший камінь майбутнього собору заклали в 1248 році. Звичайно, на реалізацію грандіозного проекту пішов не одне століття. У 15 столітті роботи були припинені й продовжені тільки в 19 столітті: в 1880 році будівництво було завершено. Всього на зведення собору було потрібно 632 року. По завершенні будівництва височенні вежі дійсно зробили Кельнський собор найвищою будівлею у світі того часу. Їх висота становить 157 метрів.
В соборі знаходиться один з найбільших дзвонів у світі – «Петро». Він був відлитий з французьких гармат і має вагу 24 тонни. Одним із шедеврів собору є розписний вівтар роботи 15 століття: на ньому зображені святі покровителі Кельна.
Собор святого Стефана, Австрія
Собор стоїть у Відні в центрі старого міста на площі Штефансплатц. Перша церква на місці собору почала будуватися в 1137 році, ще за межами міських стін, це був звичайний парафіяльний храм. У 1230-1245 рр. початкова церква була розширена на захід. Тоді панував романський стиль. З того часу збереглася західна «романська» стіна собору з порталом і двома вежами (пізніше вони були перебудовані в готиці).
Новий дзвін «Пуммерін», другий за величиною дзвін Європи, висотою 2,94, діаметром 3,13 м і вагою 21,4 т був відлитий з осколків старого. Він дзвонить одинадцять разів на рік – по великих святах, в день освячення собору (23 квітня) і в новорічну ніч.
Всередині собору Святого Стефана «живуть» культурні та релігійні реліквії. Серед них, можна побачити чудотворну ікону Богородиці, надгробки Фрідріха Третього та Євгенія Савойського, кафедру Святого Іоанна Капістрана (італійського святого) і багато іншого.
Бургоський собор, Іспанія
Готика часто зустрічається в архітектурі Іспанії, яскравим прикладом цього є Бургоський собор, присвячений Богоматері. Фундамент цієї величної будови заклали в 1221 році, а саме будівництво було завершено лише у XV-XVI ст.
Богоматері, як покровительці, присвячений головний фасад будівлі, більшу частину якого звели в XIII столітті. А південну сторону собору прикрашає скульптура Ісуса Христа, оточена апостолами й ангелами.
Усередині собор вражає не меншою величчю: позолочені прикраси, шикарне різьблення по каменю, різні скульптури, вівтарі. Своєю красою вражають вирізані сцени із Біблії.
Собор Паризької Богоматері, Франція
Собор Паризької Богоматері був побудований на місці старовинної церкви Святого Стефана. Початок будівництва припадає на 12 століття. Його будівництво затяглося на довгі двісті років (1163-1330 р). І тривало так довго в тому числі й тому, що не завжди правителі країни могли виділити потрібну суму на зведення храму. Згідно із задумом архітектора, новий собор повинен вміщати всіх жителів столиці (а це було 10 000 чоловік).
Унікальність собору Паризької Богоматері полягає в тому, що у цієї будівлі практично немає стін, але є безліч колон, з’єднаних один з одним арками. Аркові отвори декоровані вітражами.
Дах собору Паризької Богоматері у Франції прикрашають статуї химер. Зауважимо, з’явилися вони тут уже після реконструкції храму в XIX столітті. З ними пов’язано безліч міфів. Довгий час люди вірили, що ці статуї та деякі інші архітектурні елементи собору таять в собі приховані символи окультних наук.
Шартрський собор, Франція
Шартрський собор був закладений на місці стародавнього друїдського святилища єпископом Фульбер в 11 столітті. Довжина храму 130 м, висота склепіння головного нефа над підлогою – 36 м; центральний і бічні нави разом мають ширину 32 м.
Західний вхід іменований «Королівським порталом» (прикрашений статуями королів і королев). Над ним розташовуються чотири вікна зі знаменитими вітражами 12 століття, серед яких – прославлена композиція «Древо Єссея».
Над північною баштою – витончений шпиль в стилі «полум’яної готики» висотою 114 м. Південна вежа (після реконструкції) висотою 106 м відноситься до числа найкрасивіших церковних веж у світі. Інтер’єр собору відрізняється величчю і витонченістю.
Собор святого Віта, Чехія
Готичний собор Святого Віта – найвеличніша й прекрасна будівля на території неприступного Празького Граду. Перший камінь був закладений в 1344 році, але завершилося будівництво тільки на початку XX століття. Фасади храму прикрашає кам’яна різьба, а також мозаїка, найстаріша зі збережених в Чехії: мозаїчне полотно “Страшний суд” розташовується над Золотими воротами на південному фасаді собору.
Однією з унікальних особливостей собору є скульптурна галерея, де встановлені статуї короля Карла IV, перших будівельників собору – француза Матьє з Арраса і чеха Петра Парлержа, празьких архієпископів та інших діячів, які зробили свій внесок у зведення цього чудового храму.
Оскільки собор є чинним храмом, а не просто музеєм, потрібно дотримуватися певних правил, перебуваючи на його території. Наприклад, чоловіки зобов’язані зняти головні убори при вході. При цьому фотографувати в храмі дозволено, якщо не використовувати спалах або штатив.
Йоркський собор, Велика Британія
Йоркський кафедральний собор по праву вважається найбільшою середньовічною церквою всієї північної Європи. Вперше на цьому місці звели невеликий храм ще в 627 році, який проіснував майже шість сотень років під ім’ям церкви Святого Петра. На початку XIII століття Архієпископ прийняв рішення про зведення на цьому місці розкішного готичного собору.
Собор досі є чинним. Чотирнадцять дзвонів храму виконують справжню музику, запрошуючи парафіян на недільну службу. Почути дивно красивий передзвін можна й у вівторок ввечері – це дзвонарі проводять щотижневі репетиції. А кожні 60 хвилин в Йорку звучить дзвін Петро Великий, що відлічує нову годину.
Під час відвідування храму обов’язково зверніть увагу на вітражі. Найбільший в висоту досягає 25 метрів – справжній рекордсмен серед подібних шедеврів. Він носить поетичну назву «Серце Йорка» і зображує святих, апостолів і місцевих єпископів. Якщо придивитися уважно, то можна виявити цікавий факт – учнів Ісуса на скляній мозаїці всього одинадцять – художник виключив із зображення Іуду.
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас