Стоунхендж – це одне з найстаріших і дивовижних споруд на нашій планеті. Мовою древніх кельтів Stonehenge означає «камені, що танцюють». Цей дивовижний монумент називають кам’яною загадкою Європи, він знаходиться в долині Солсбері, графство Вілтшир, Великобританія.
Коли побудували «камені, що танцюють»?
В цілому Стоунхендж – це комплекс з 83 мегалітів, кожен з яких важить близько 5 тонн, 30 кам’яних блоків по 25 тонн, і 5 каменів, вагою близько 50 тонн. Кам’яні блоки майстерно складені, вони утворюють аркові отвори, які колись вказували на сторони світу. Камені, з яких збудований Стоунхендж, відрізняються один від одного.
Деякі зроблені з вапняку, деякі – з пісковику і вулканічного туфу, інші – з долериту і застиглої вулканічної лави. Блакитні камені, що складаються з туфу, лави й долериту, зустрічаються тільки в Уельсі, в 320 км від місця, де зведений Стоунхендж. Камені доставляли з каменоломень кілька сотень людей. Тільки уявіть, яких титанічних зусиль вимагала така праця.
Читайте також: ВЕЛИКІ ПІРАМІДИ ГІЗИ – НАЙВІДОМІШІ ПІРАМІДИ ЄГИПТУ
Археологи довго не могли прийти до єдиної думки щодо дати побудови цього архітектурного пам’ятника. Річ у тім, що будівництво велося в три етапи:
- приблизно в 3500 році до н.е. викопані рови та ями для установки каменів,
- близько 2000 року до н.е. почалося будівництво першого кола,
- в 1100 році створили зовнішнє коло.
Хто і як побудував Стоунхендж?
Стародавні майстри вміло обробляли й шліфували камені перед їх установкою. Після викопувалися ями, стінки яких перед установкою монолітів обкладали товстими кілками з колод. За допомогою мотузок і канатів гігантові надавали вертикальне положення, а потім швидко утрамбовували землю навколо каменя.
А от щодо багатотонних перекладин у вчених виникли сумніви: не підйомним же краном або вертольотом їх піднімали? Деякі дослідники вважають, що валуни піднімали по земляних насипах, інші вважають, що за допомогою штабелів з колод.
Читайте також: ПІЗАНСЬКА ВЕЖА В ІТАЛІЇ: ІСТОРІЯ БУДІВНИЦТВА ТА ЦІКАВІ ФАКТИ
Хто спорудив таку величезну споруду, як і раніше залишається загадкою. Не дивно, що це місце швидко обросло легендами та міфами.
У 17 столітті люди вважали, що Стоунхендж – це справа рук гігантів або циклопів. Раніше ці заслуги приписували дияволу, пізніше – Мерліну, чарівникові, що жив за часів короля Артура, який магічним чином переніс валуни з Ірландії в долину Солсбері. Втім, ким би не були дивовижні будівельники, вони володіли величезними знаннями в галузі геології, геометрії, астрономії.
Навіщо побудували Стоунхендж?
Мегалітичний пам’ятник спорудили люди, які не залишили письмових свідчень. Тому можна тільки здогадуватися про його цілі. В цьому відношенні висловлювалися сотні теорій, також згадуються надприродні сили (переміщення валунів вагою в 50 тонн на десятки або сотні миль в стародавні століття здається неможливим). Теорія про те, що Стоунхендж – це робота кельтських священиків-друїдів, спростована.
Читайте також: ХРАМ ВАТ РОНГ КХУН – БІЛИЙ ХРАМ В ТАЇЛАНДІ
Вчені мають ще декілька теорій, які пояснюють з якою метою міг бути побудований Стоунхендж:
Астрономічна мета
Продумано встановлені камені могли використовуватися для спостереження календарних явищ (зокрема, дні літнього та зимового сонцестояння). За межами кола у північно-східного входу знаходиться Heel Stone, самотній камінь висотою близько 5 м. Людина, що стоїть всередині кола, обернена на північний схід (до Heel Stone), бачить, як сонце встає над ним рівно в день літнього сонцестояння.
Трудомістка побудова будівлі, що служить тільки обсерваторією, гігантським календарем, здається дивним. Але люди в той час не могли визначити дату, важливу для сільського господарства, релігії, суспільства.
Релігійна мета
Інша теорія говорить, що в Стоунхенджі проводилися релігійні ритуали, які використовувалися для поклоніння предкам. Не можна виключати, що тут, в місці, призначеному для мертвих, закінчувалася похоронна процесія, яка починалася в інших будівлях, що не збереглися до наших часів (місцях, призначених для проживання).
Вищезазначені асоціації з календарем також можуть мати ритуальне значення.
Лікувальна мета
Згідно з наступною теорією, доісторичні люди шукали в каменях магічні цілющі властивості. Тому Стоунхендж був місцем паломництва, куди ходили хворі. Це припущення підтверджується виявленими тут скелетними останками з фізичними вадами.
Камені Стоунхенджу
У структуру цього загадкового комплексу входить кілька особливих каменів, які були виділені вченими під час досліджень:
- Вівтарний камінь. Розміщується в центрі і являє собою монолітну брилу вагою в 6 тонн. Вчені припускають, що він був доставлений сюди з Уельсу.
- П’ятковий камінь. Його можна побачити на відстані близько 85 метрів від вівтарного. Цей моноліт отримав свою назву через невелике заглиблення у верхній частині. Цікаво те, що в день літнього сонцестояння світло встає саме над цим каменем.
- Камінь-плаха. Цей моноліт можна побачити навпроти П’яткового каменю. Своєю назвою він зобов’язаний тому, що за багато століть на ньому залишили криваво-червоні сліди оксид заліза.
- Блакитні камені. Вони складають цілу групу. Саме з цих каменів складене внутрішнє коло споруди. Результати досліджень показали, що саме цей тип каменів був доставлений на місце будівництва здалеку, але яким чином поки незрозуміло.
Цікаві факти
Безліч питань дає місце для ряду припущень. Розглянемо кілька цікавих фактів про Стоунхендж, про які ви ще не знали.
- Кажуть, що камені несуть величезну енергію. Людина, яка доторкнеться до них, наділяється величезною духовною силою.
- Під час розкопок 1920 року за одним з каменів була знайдена пляшка портвейну. На етикетці пляшки також відзначався рік – вино з’явилося в 1810 році. Але пробка згнила й велика частина вина пролилася.
- Частина Англії, де знаходиться Стоунхендж, – одна з найбільш небезпечних. Кромлех розташований на Зальцбурзькому плато, яке слугує одним з основних навчальних районів британської армії. Ця область країни стала ціллю мінімум 8 млн артилерійських снарядів, причому, близько 10000 з них ще не вибухнули.
- Чарльз Дарвін в окрузі Стоунхенджа вивчав черв’яків. У 2-й половині свого життя він приділяв велику увагу черв’якам, намагався довести їх важливу роль в природі. Для досліджень він вибрав черв’яків навколо кромлеха. Уздовж Стоунхенджа Дарвін виявив кілька археологічних особливостей, ставши першим археологом, що вивчає це місце.
- Хоча кромлех існує 3500 років, перша згадка про нього відноситься до XII століття.
Таємниця Стоунхенджа – одна з багатьох, над розгадкою якої марно працюють сотні вчених. Цікаво, скільки ще сюрпризів таїть в собі наша планета?
Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас