Ви зараз переглядаєте ОЗЕРО СВІТЯЗЬ – НАЙГЛИБШЕ ОЗЕРО УКРАЇНИ
  • Категорія запису:Україна

Озеро Світязь – одне з найбільших і найглибше озеро України (площа – 25,2 кв.км, глибина – до 59 м). Світязь разом з іншими озерами складає групу Шацьких озер (в групі – понад 30 озер), які входять в Шацький національний природний парк (створений в 28.12.1983).

Озеро Світязь – найглибше озеро України

Озеро Світязь – найбільше озеро природного походження в Україні. Своїми розмірами воно нагадує море. У вітряну погоду хвилі на озері здіймаються до півметрової висоти. Озеро Світязь – найглибше озеро України – карстового походження й живиться з артезіанських джерел. Вода максимально прозора та чиста.

Середня глибина озера – 7 метрів, максимальна – 58,4 метра. Довжина озера Світязь – 9,3 км, а ширина – 4,8 км. У середині “головного Шацького озера” є острів, його площа 7 га. Він заріс деревами та має дуже загадкову екзотику. Старожили говорять, що є спосіб, за допомогою якого, можна з узбережжя дійти до острова по воді пішки.

Читайте також: ОЗЕРО СИНЕВИР: ОСОБЛИВОСТІ, ЛЕГЕНДИ ТА ІСТОРІЯ СИНЕВИРУ

найглибше озеро України

Найглибше озеро України знаходиться на південному схилі Новогрудської височини. Воно живе “самостійним життям”. Там немає річки, що впадає в озеро, є тільки річка, яка випливає з нього – це Своротва, притока річки Мовчадь. Рівень води у водоймі завжди однаковий – не залежить ні від танення снігу, ні від величезних дощів, ні від засухи. Люди давно цікавляться чому так вдбувається.

Існує легенда, що місцевий український поміщик дуже зацікавився цим: він наказав селянам прорити два канали і випустити воду з озера. Сліди цих каналів дожили до наших днів. Вода швидко пройшла й затопила декілька будинків у селі. Поміщику приснився сон, що Світязь прийшла до нього в образі дівчини й погрожувала, що якщо він не залишить своїх намірів, то вона пошле повінь і озеро затопить сім миль навколо.

Озеро добре прогрівається влітку, а маючи чисту воду і пологе піщане дно, користується популярністю у туристів. Шацький парк називають ще західноукраїнським Кримом – тут є де купатися, засмагати, шикарна природа, ну хіба що гір немає.

Як дістатися до українського озера Світязь

Тримайтеся напрямку міст Ковель або Луцьк. Звідти до Шацька рукою подати: ходять автобуси і маршрутні таксі.

З якої б сторони ви не їхали (нехай це буде Польща, Брест, Київ або Львів), беріть квиток на поїзд до Ковеля або автобувом до Луцька – Шацьк і озеро Світязь – найглибше озеро України – поруч. До речі, у 2008 році Світязь є переможцем конкусу “7 природних чудес України”.

найглибше озеро України

У Шацьких озерах водиться багато видів риб: окунь, плотва, щука, лящ, карась, короп, сом, канський сом, амурський карп, вугор і раки. Ліси багаті на гриби та ягоди: суниця, малина, чорниця, лохина, ожина, журавлина.

Ось воно Українське Полісся. Озеро добре прогрівається влітку. Вода дуже чиста й балагодатна, срібного кольору та+ з піщаним дном. Озеро Світязь – найглибше озеро України – дуже популярне місце для сімейного відпочинку.

Шацький біосферний заповідник

Це унікальний природний комплекс, який має унікальну екологічну, рекреаційну та естетичну цінність – ключова природна екосистема в західному регіоні України. По високих біоекологічних та ландшафтних критеріях Парк отримав два міжнародних дипломи:

  • 1995 рік – водно-болотні угіддя Шацька отримали диплом, в рамках Рамсарської конвенції, як місцеперебування водоплавних птахів, що має міжнародне значення.
  • 2002 рік – рішенням 17 сесії Бюро Кординаційного комітету ЮНЕСКО парку присвоєно статус біосферного заповідника.
найглибше озеро України

Парк Волинського Полісся стане частиною тристороннього (українсько-білорусько-польського) біосферного резерва “Західне Полісся”, по програмі ЮНЕСКО – об’єднаються в єдиний об’єкт, що охороняється, комплекси територій біосферних заповідників, а саме “Шацький” (Україна), “Західне Полісся” (Польща) та “Прибужське Полісся” (Білорусія).

У цих прикордонних районах збереглися унікальні території – це значимі природні ліси та водно-болотисті екосистеми.

У парку 23 озера, їх загальна площа 7га ( найбільша група озер в Європі) – Пулемецьке, Луки, Люцимер, Острів’янське, Кримне, Пісочне. І найбільше серед них – озеро Світязь (друге по величині озеро України, після прісноводньго лиманного озера Ялтуг Одеської області).

Ніхто не може точно сказати, коли точно з’явилося озеро Світязь – найглибше озеро України. Але було підтверджено його льдовикове походження. Вода в озері унікальна за совїм хімічним складом: володіє цілющими властивостями, повна срібла, йоду та гліцерину.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь