Ви зараз переглядаєте ПОХІД В ГОРИ: СПИСОК ПОРАД, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ НОВАЧКАМ

Багато любителів активного відпочинку вибирають саме гірський туризм. На безкрайніх гірських просторах, далеко від міської буденності можна відчути повну свободу, забути про звичайні проблеми й просто насолодитися пишністю навколишньої природи. У такій атмосфері відпочиває і тіло, і душа. До того ж, подорож по горах кидає виклик силі волі, допомагаючи виробити стійкість до стресів і витривалість. Як не кинь оком, час, проведений в горах, точно не буде витрачено даремно.

Однак, похід в гори – це не просто поїздка на природу, а справжня пригода, до якого необхідно добре підготуватися. Особливо це стосується туристів початківців. Переоцінка власних можливостей, багата уява й необдумані рішення можуть обернутися неприємностями або зовсім поставити життя людини під загрозу.

Читайте також: МАЧУ-ПІКЧУ – ЗАГУБЛЕНЕ МІСТО ІНКІВ НА ВИСОТІ 2400 МЕТРІВ

похід в гори

Збираємося в похід в гори

Продумайте пору року для походу. Новачкам краще вирушати в подорож в серпні. Влітку можна уникнути численних труднощів, які можуть виникнути взимку. До того ж, тільки влітку ви зможете повною мірою насолодитися яскравими пейзажами й природною красою, які взимку приховані від очей сніговим покривом.

Підтримуйте фізичну форму. До походу в гори потрібно бути не тільки морально, а й фізично підготовленим. Регулярні тренування необхідно починати не менше ніж за місяць (залежить від ступеня складності маршруту). Паралельно необхідно правильно харчуватися Й дотримуватися здорового способу життя.

Сплануйте маршрут. Перед виходом в гори потрібно розрахувати довжину туристичного маршруту (в тому числі й денні відстані) й заздалегідь вивчити найближчі кемпінги, стоянки та місця для ночівлі. Важливо мати запасний варіант сходження з маршруту.

Читайте також: ФАКТИ ПРО ШВЕЙЦАРІЮ: ТОП-20 ПРО КРАЇНУ МРІЙ

похід в гори

Оформляйте страховку. Поїздка в гори пов’язана з ризиком отримання серйозних травм. Страховий захист захистить від наслідків нещасних випадків і забезпечить фінансову підтримку постраждалому.

У групі обов’язково повинен бути керівник з досвідом участі в походах аналогічних за складністю того, в який збираєтеся ви. Крім усього, він навчить техніці безпеки, надасть першу допомогу й допоможе прийняти правильне рішення в небезпечних ситуаціях.

Що взяти в похід в гори

Перед початком поїздки ми, як правило, довго думаємо, які речі потрібно взяти з собою, але за підсумком в рюкзаку виявляється далеко не той необхідний мінімум, який може стати в приготі в горах.

Рюкзак

Вибір рюкзака, а конкретніше – його обсягу залежить від того, в які походи ви плануєте ходити. Якщо ви йдете в похід з ночівлею від 2 до 4 днів, то складати спорядження рекомендуємо в рюкзак з об’ємом від 40 до 80 літрів. Піший похід розтягується на 5 днів і довше? Тоді в «бій іде» рюкзак з літражем від 80 (чоловіча модель) і від 70 (жіноча модель). А якщо ви йдете в одноденний похід і не плануєте залишатися з ночівлею, то вистачить і 20 літрів. Також варто приділити увагу якості тканини рюкзака. На кожному виробі є умовне позначення D (Den, Denier) – чим вищий цей показник, тим краще якість.

Читайте також: ВЕЛИКИЙ КАНЬЙОН – НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК ГРАНД-КАНЬЙОН

вибір туристичного рюкзака

Ваш комфорт в пішому поході безпосередньо залежить від правильного розподілу ваги спорядження в рюкзаку. Якщо ви зробили це грамотно, то вже не так важлива тривалість подорожі: 3 дні або ж тиждень.

Правила пакування рюкзака:

  • на дно кладеться спорядження, яке не буде використано протягом дня (спальник, намет, змінний одяг);
  • найважче зі списку речей розподіляється ближче до спини й займає середній рівень рюкзака;
  • у верхній частині «живуть» речі першої необхідності. А клапан заповнюється дрібними предметами зі списку речей, які завжди повинні бути під рукою (ліхтарик, ніж і т.д).

Намет

Коли мова йде про намет, потрібно розуміти, для чого він потрібен. Якщо ви плануєте просто їздити на природу з ночівлею, то вам потрібен кемпінговий намет, а для походів, відповідно, похідний. Якщо ви не запеклий любитель походів, не варто купувати найдорожчий намет, але й економити не треба. Як правило, можна купити непоганий двомісний намет хорошої якості за помірні кошти.

Читайте також: ЛЕГЕНДИ КАРПАТ: ТАЄМНИЧІ ГОРИ ТА ГРАФ ДРАКУЛА

похід в гори

Головне, щоб намет був двошаровий (сам намет і знімний тент). Повинен бути тамбур, щоб речі не займали місце в наметі і не промокли під дощем. Дуги повинні бути міцними, підійдуть металеві або з міцного фібергласу. Тканину намету можна оцінити на дотик, обов’язково зверніть увагу, щоб вона була щільною, а шви добре проклеєні, ще краще – прошиті.

Спальний мішок, туристичний килимок

Найголовніше в поході – це сон. Складно насолоджуватися навіть найкращими краєвидами у світі, коли ломить спину або затекла шия. Для комфортного сну необхідно взяти з собою спальний мішок і туристичний килимок.

Вибирати спальний мішок потрібно через погодні умови. Якщо планується похід в теплу пору року, то буде цілком достатньо купити мішок-ковдру, щоб під ним ховатися. На осінь/зиму краще брати спальник-кокон. Під спальник в наметі обов’язково потрібно стелити туристичний килимок, головне завдання якого – забезпечити зручність, захист від вологи та холоду.

похід в гори

Каремат вибирають по товщині. Якщо планується проста поїздка на природу, буде досить тонкого (від 3 мм) килимка. У більш серйозний похід варто взяти килимок товстіший. Каремати досить легкі, так що, незважаючи на товщину, дискомфорту в поході від нього не буде. У будь-якому похідному рюкзаку є для цього спеціальні кріплення.

Самонадувний килимок більш практичний у використанні та вважається одним з найтепліших типів туристичних килимків. Головна його перевага – він добре згладжує всі нерівності землі. В надутому стані його товщина може досягати 10 см. Однак є й мінуси – його легко пошкодити гострим предметом або навіть іскрою від багаття, важить такий килимок від 0,6 до 2 кг і коштує на порядок дорожче, ніж каремат.

Газовий пальник, посуд

Газова лампа в наметі значно полегшить вам життя взимку і восени. Вона використовується для освітлення, але ще і трохи підвищує температуру всередині. Тому якщо ви йдете в похід в теплу пору року, вам буде досить простого ліхтарика на батарейках.

посуд в поході

При виборі похідного газового пальника, на якому ви будете готувати їжу, потрібно звертати увагу не на його розмір, а саме на характеристики, так як часто у маленьких пальників потужність вище, ніж у великих.

Посуду в похід краще брати якомога менше. На одну людину необхідно взяти кружку, тарілку, ложку і виделку. У спеціалізованих магазинах є величезний вибір товарів для похідної кухні. Віддавайте перевагу багаторазовому пластиковому посуді, який не займає багато місця в рюкзаку. Для приготування їжі необхідні одна-дві каструлі, дивлячись що ви плануєте готувати. Необхідний мінімум: ємність для нагрівання води й ємність для приготування їжі.

Туристичний одяг, взуття, термобілизна

До вибору одягу і взуття варто підійти серйозно. Якщо похід планується довгий, то краще взяти спортивний або просто зручний одяг, а також трекінгові черевики. Не варто перебільшувати зручність своїх кросівок. На відміну від них, трекінгові непромокають і допоможуть при переході сніжників та струмків, збережуть сухожилля від підворіть ноги, а п’яту – від мозолів. Їх варто купити навіть якщо ви плануєте не надто часто ходити в походи. При виборі взуття потрібно звернути увагу на жорсткість підошви, наявність мембрани, підтримку й фіксацію стопи.

похід в гори

Термобілизна не обов’язковий предмет одягу в поході, якщо ви впевнені, що ніч не буде холодною. В іншому випадку термобілизна, одягнена перед сном – куди розумніше, ніж лягати в звичайному одязі.

Аптечка

Список речей в похід був би не повним без аптечки першої допомоги. Природно, ніхто не хоче хворіти в горах або в лісі, проте готовим потрібно бути до всього.

До складу туристичної аптечки зазвичай входять:

  • засоби від діареї;
  • активоване вугілля, смекта, мезим;
  • знеболюючі засоби загальної дії – кетанов, анальгін;
  • засоби від головного болю – спазмалгон, цитрамон, аскофен;
  • жарознижуючі – парацетамол, фервекс;
  • засоби від печії;
  • перекис водню, бинт, пластир, джгут;
  • протиалергічні препарати;
  • валідол, нітрогліцерин.
похід в гори

Загальні рекомендації

  • Намагайтеся брати тільки найнеобхідніші речі. Зайві 0.5 кг дуже відчутні в горах. Намагайтеся обійтися одним комплектом теплого одягу, замість ліхтарика можна купити універсальний Power bank з вбудованою яскравою світлодіодною лампою і т.д .;
  • Не зайвою буде покупка GPS-навігатора або установка офф-лайн карт на смартфон. Особливо це актуально, якщо рухатися не по фіксованому туристичного маршруту;
  • Беріть якомога більше вологих серветок. При відсутності води, ними можна стежити за особистою гігієною, мити руки і т.д .;
  • Вода – важливіше їжі. Прожити кілька днів, харчуючись недостатньою кількістю їжі можна, а ось без води це навряд чи вдасться;
  • Носіть тільки яскравий та примітний одяг. Це ж стосується і рюкзака. Ніякого камуфляжу. У разі непередбачених ситуацій, рятувальникам буде легше так вас знайти;
  • Якщо в обраній місцевості проживають дикі тварини, не зайвим буде дізнатися в Інтернеті про способи захисту від них;
  • Запасіться сухим паливом;
похід в гори
  • Слідкуйте за небом, в горах дощі починаються спонтанно й дуже швидко;
  • Не варто встановлювати намет близько біля дерев;
  • Обійдіться без сокири і/або пили. Це зайва вага. У горах завжди можна знайти сухі гілки;
  • Дивіться під ноги, щоб уникнути укусів отруйних змій;
  • Сірники та запальнички краще класти в водонепроникні зіп-лок пакети. Додайте їх в різні місця свого рюкзака;
  • Не забудьте взяти з собою солодощі. Це швидке і легке джерело вуглеводів. До того ж, ними можна побалувати себе після важкого дня походу;
  • Не забудьте про дозвілля. Можна взяти з собою кросворди, блокнот з ручкою для малювання або ведення записів, невеликі настільні ігри. Відмінним способом розшаровуватися й розважити себе є фрісбі. Коштує воно недорого, саме по собі легке, довговічне й не займає багато місця.
  • Про всяк випадок захопіть свисток;
  • Не зайвими будуть запасні карабіни для рюкзака та ремкомплект;
  • Завжди тушіть за собою багаття, навіть, якщо від нього залишилося лише кілька тліючих вугіль.

Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь